O‘q-dori yetkazish va Rossiya-Ukraina urushiga qo‘shin yuborish evaziga Shimoliy Koreya Rossiyadan yiliga 600−700 tonna guruch va kosmik texnologiyalardan foydalanish imkoniyatini oladi, deb yozgan “Korea Herald” gazetasi. Shuningdek, Koreya yarim orolidagi ehtimoliy urushda Moskva Pxenyanga yordam berishi mumkin.
“Korea Herald” gazetasi Janubiy Koreyaning Rossiyadagi sobiq elchisining so‘zlariga tayanib, o‘q-dorilar yetkazib berish va Rossiya-Ukraina urushida ishtirok etishga qo‘shin yuborish evaziga KXDR rasmiylari Moskvadan yiliga 600−700 tonna guruch va kosmik texnologiyalardan foydalanish imkoniyatini olishini ma’lum qildi.
Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, Janubiy Koreya razvedka qo‘mitasidan ma’lumot olgan sobiq elchi Vi Son Lakning aytishicha, ilgari Moskva Pxenyanga yiliga 50 ming tonnadan 100 ming tonnagacha guruch yetkazib bergan, ammo endi yetkazib berish 600−700 ming tonnagacha oshiriladi.
Vi Son Lakning so‘zlariga ko‘ra, Shimoliy Koreya har yili 4 million tonnaga yaqin don ishlab chiqarishini ma’lum qiladi, ammo bu zarur bo‘lganidan taxminan 1 million tonnaga kam. Shunday qilib, Rossiyadan yetkazib berish Pxenyan uchun g‘alla tanqisligining yarmidan ko‘prog‘ini qoplashga yordam berishi mumkin.
Shimoliy Koreya rasmiylariga ko‘ra, Rossiya Pxenyanga ilg‘or kosmik texnologiyalarga ega yangi razvedka sun’iy yo‘ldoshini uchirishga ham yordam bermoqda.
Biroq sobiq elchining so‘zlariga ko‘ra, Moskva bilan kelishuvning eng muhim qismi shundaki, agar Koreya yarimorolida urush boshlansa, Pxenyanga Rossiya harbiy yordam beradi.
“Shimoliy Koreyaning Rossiya tomonida jang qilishi hammaga ma’lum. Agar Koreya yarimorolida urush boshlansa, Shimoliy Koreya Rossiya yordamga kelishiga umid qilishi mumkin”, — deydi elchi.
Ukraina va G‘arb rasmiylarining ma’lumotlariga ko‘ra, KXDR Rossiyaga yaqin vaqt ichida Rossiya-Ukraina urushiga borishi ehtimoli bo‘lgan 10 mingga yaqin harbiy xizmatchini yuborgan. Pxenyanning Rossiyaga katta miqdordagi artilleriya snaradlarini yetkazib bergani haqida ma’lumotlar ham bor.

По данным газеты “Korea Herald”, взамен на поставки боеприпасов и отправку войск для участия в российско-украинской войне Северная Корея получит от России 600–700 тонн риса в год, а также доступ к космическим технологиям. Кроме того, Москва может оказать помощь Пхеньяну в случае возможной войны на Корейском полуострове.
Ссылаясь на бывшего посла Южной Кореи в России, газета “Korea Herald” сообщает, что представители КНДР договорились получать от Москвы 600–700 тонн риса ежегодно и доступ к космическим технологиям в обмен на поставки боеприпасов и отправку войск для участия в российско-украинском конфликте.
По информации издания, бывший посол Ви Сон Лак, ссылаясь на данные разведывательного комитета Южной Кореи, отметил, что ранее Москва поставляла Пхеньяну от 50 до 100 тысяч тонн риса в год, но теперь поставки могут увеличиться до 600–700 тысяч тонн.
По словам Ви Сон Лака, Северная Корея заявляет о производстве примерно 4 миллионов тонн зерна в год, однако это примерно на 1 миллион тонн меньше необходимого объема. Таким образом, поставки из России могут покрыть более половины дефицита зерна в Пхеньяне.
Кроме того, по заявлениям северокорейских официальных лиц, Россия помогает Пхеньяну в подготовке к запуску нового разведывательного спутника, обладающего передовыми космическими технологиями.
Однако, по словам бывшего посла, самым важным аспектом соглашения с Москвой является то, что в случае начала войны на Корейском полуострове Пхеньян сможет рассчитывать на военную помощь России.
«Северная Корея, как известно, будет сражаться на стороне России. Если когда-либо начнется война на Корейском полуострове, Северная Корея сможет рассчитывать на помощь России», — сказал посол.
Согласно данным украинских и западных официальных лиц, в ближайшее время КНДР может отправить в Россию около 10 тысяч военнослужащих для участия в российско-украинском конфликте. Также в Киеве и западных правительствах утверждают, что Пхеньян поставил России значительное количество артиллерийских снарядов.
Недавно президент России Владимир Путин не исключил возможность отправки северокорейских военных в Россию и заявил, что стороны будут сотрудничать так, как они посчитают нужным в рамках подписанного партнерского соглашения.