Москва-Тошкент ўртасидаги авиақатновлар сони 25 тадан 39 тага кўпайди. Бу ҳақда Россия ҳаво транспорти Федерал агентлиги (Росавиация) матбуот хизмати хабар бермоқда.
“Россия ва Ўзбекистоннинг авиация соҳаси раҳбарияти Москва – Тошкент йўналишидаги парвозлар сонини ошириш бўйича келишувга эришди. Россия ва Ўзбекистон ўртасидаги ҳаво қатновларини ривожлантириш мақсадида Москва – Тошкент йўналишида ҳафтасига 25 тадан 39 тагача рейслар амалга оширилади”, – дейилади хабарда.
Москвадан Тошкент ва аксинча парвозларни амалга ошириш учун Россиянинг “Аэрофлот”, “S7 Airlines” ва “Utair” авиакомпаниялари, Ўзбекистондан — “Uzbekistan Airways” ва “Qanot Sharq” авиакомпаниялари жалб этилган.
Россия томонидан тайинланган авиакомпаниялар сони йўловчилар ва юкларни халқаро йўналишларда ташишлари учун Россия авиакомпанияларининг аризаларига кўра кўпайтирилиши мумкин.
Федерал ҳаво транспорти Агентлиги таъкидлашича, пойтахтлар ўртасидаги рейслар сонининг ошиши икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантиришга, Россия ва Ўзбекистон ўртасида йўловчилар ташиш талабларини қондиришга ижобий таъсир кўрсатади.

С понедельника, 6 июня, количество рейсов на маршруте Москва — Ташкент увеличилось от 25 до 39 в неделю. Об этом сообщила пресс-служба Федерального агентства воздушного транспорта (Росавиация).
“ Авиационными властями России и Узбекистана достигнута договоренность относительно увеличения частоты полетов на маршруте Москва — Ташкент. С целью развития авиасообщения между Россией и Узбекистаном авиационными властями согласовано увеличение частоты выполнения полетов на маршруте Москва — Ташкент с 25 до 39 рейсов в неделю”, — говорится в сообщении.
Так, заниматься выполнением полетов с российской стороны будут авиакомпании «Аэрофлот», S7 Airlines и Utair, с узбекистанской стороны — Uzbekistan Airways и Qanot Sharq.
“Количество назначенных авиакомпаний России может быть увеличено после распределения новых частот на основании заявок российских авиакомпаний в соответствии с порядком допуска перевозчиков к выполнению международных воздушных перевозок пассажиров и (или) грузов”, – заявили в Росавиации.
Ведомство отмечает, что увеличение частоты полетов между столицами положительно скажется на дальнейшем развитии двустороннего сотрудничества и удовлетворении спроса пассажиров на перевозки между Россией и Узбекистаном.