Yetishmovchilikning raqamlardagi ko‘rinishi
Rossiya Markaziy banki raisi Elvira Nabiullina Davlat dumasining plenar majlisida chiqishida, Markaziy bank so‘rovlari natijalariga ko‘ra, mamlakatdagi 73 foiz korxonalar hozirgi paytda kadrlar yetishmovchiligini his qilayotganini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ishsizlik darajasi hozirda Rossiyada rekord darajada past bo‘lib, 2,4 foizni tashkil etmoqda. Kadrlar yetishmovchiligi mamlakatda ishlab chiqarishni cheklovchi asosiy omil bo‘lib qolgan.
Rossiya banki raisi keltirgan ma’lumotlarni Novosibirsk viloyati mehnat va ijtimoiy rivojlanish vaziri Yelena Baxareva ham “TACC”ga bergan intervyusida tasdiqladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, viloyatda ochiq vakansiyalar soni rasmiy ishsizlar sonidan olti barobar ko‘p. «Bunaqasi hech qachon bo‘lmagan», — deydi Yelena Baxareva.
Qaysi sohalarda xodimlar yetishmaydi?
“Rosstat” ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yil iyul-sentyabr oylarida Rossiya iqtisodiyotida ishlayotgan aholining umumiy soni 74 milliondan ortiq kishini tashkil etgan. Rossiya mehnat vazirligining ma’lumotlariga ko‘ra, «Rabota Rossii» davlat portalida hozirgi kunda 1,6 milliondan ortiq ochiq vakansiyalar mavjud. Ishchi kuchiga eng katta talab sanoat va ishlab chiqarish sohalarida kuzatilmoqda. Shuningdek, sog‘liqni saqlash, ta’lim, qishloq xo‘jaligi va transport sohalarida ham xodimlarga katta ehtiyoj mavjud. «Asosan turli yo‘nalishdagi muhandislar, shifokorlar va tibbiyot hamshiralari, haydovchilar, tikuvchilar, ishlab chiqarish va xizmat xonalarini tozalovchi xodimlar, elektr-gaz payvandchilari, yuk ko‘taruvchilar, elektromontyorlar, yordamchi ishchilar talab qilinadi», — deb qayd etmoqda Rossiya mehnat vazirligi mutaxassislari. Masalan, Novosibirsk viloyatida 32 mingdan ortiq ish takliflari mavjud. Ishchilarga eng katta ehtiyoj sanoat, sog‘liqni saqlash, qurilish, savdo, ta’lim, qishloq xo‘jaligi va transport sohalarida saqlanib qolmoqda. Shuningdek, butun Rossiya shaharlaridagi kabi Novosibirskda ham elektr-gaz payvandchilari, montajchilar, tozalovchilar, betonchilar, armaturachilar va yordamchi ishchilarga talab katta.
Vaziyatni migrantlar qutqaradi
Kadrlar yetishmovchiligini hal qilish maqsadida Rossiya federal hukumati xorijdan ishchi kuchini jalb qilishni ko‘paytirmoqda. «Izvestiya» nashrining ma’lumotiga ko‘ra, 2024-yil boshidan buyon Rossiya Ichki ishlar vazirligi migrantlarga ishlash uchun 120,2 mingta ruxsatnoma bergan. Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 41 foizga ko‘p. Ishlash uchun ruxsatnoma viza talab qilinadigan davlatlardan kelgan muhojirlarga beriladi. Novosibirsk oblasti Ichki ishlar boshqarmasi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, hukumat mehnat migrantlari uchun kvotalar sonini oshirgan. Shuning uchun mehnat migratsiyasi boshqarmalariga murojaatlar va ruxsatnoma berish amaliyoti sezilarli darajada ko‘paygan. Ruxsatnomalar asosan sabzavot yetishtirish mutaxassislari, tikuvchilar, montajchilar, kosiblar, armaturachilar va ekspeditorlarga berilgan.
Migrantlar bilan ham qiyinchiliklar bor
«Ximmetall» kompaniyalar guruhi bosh direktori Yevgeniy Gavrilovning aytishicha, qurilish bozorida kadrlar tanqisligi doimo mavjud bo‘lgan, lekin hozirgi paytda bu tanqislik yanada o‘tkirroq sezilmoqda. Bo‘sh vakansiyalarni to‘ldirish uchun hattoki xorijlik ishchilarni ham topish qiyin bo‘lib qolgan.
«Hozir migrantlarning ko‘pchiligi deportatsiya qilinyapti. Ilgari ularning ko‘pchiligi ruxsatsiz ishlagan bo‘lsa, hozir buni amalga oshirish juda qiyinlashgan», — deydi Gavrilov. Uning aytishicha, uning kompaniyasida xorijlik ishchilar sonini aniq hisoblash qiyin, ammo ba’zi ishlab chiqarish yo‘nalishlarida xorijlik ishchilar ulushi 30-40 foizgacha tashkil etishi mumkin. «Mening fikrimcha, kadrlar yetishmovchiligining asosiy sababi kasbning obro‘sizlanishi. Og‘ir jismoniy mehnat bugungi yoshlar uchun jozibali emas va yoshlar bunday ishlarda ishlashni xohlamaydi. Ishchi yetishmovchiligi pulga bog‘liq emas — malakali xodimlarning maoshi hozirda juda yaxshi. Masalan, prorablar yaxshi ustalardan ko‘ra kam ish haqi oladi», — deydi u. Tadbirkorning taxminiga ko‘ra, yaqin vaqt ichida Rossiyada qurilish bozori qisqarishi mumkin, bu esa kadrlar tanqisligini kamaytirishi tabiiy. «Hozir bozor tirikdan ko‘ra o‘likka yaqinroq. Bugungi sharoitda qurilish iqtisodiy jihatdan samarali emas. Men bozorning qisqarishini taxmin qilyapman — ko‘plab kompaniyalar inqirozga uchrashi mumkin», — deb xulosa qilgan Gavrilov.
Iqtisodiyot va sanoat ishlab chiqarishini tashkil etish instituti katta ilmiy xodimi va Novosibirsk davlat universiteti dotsenti Olga Valiyeva barcha sohalardagi kadrlar tanqisligi va ishsizlik darajasining past bo‘lishida ham ijobiy, ham salbiy tomonlarni ko‘rmoqda. — Ijobiy tomonlardan biri shundaki, ishchi kuchi yetishmasligi tadbirkorlarni biznes jarayonlarini avtomatizatsiya qilishga, yangi texnologiyalarni joriy etishga va qo‘l mehnatini kamaytirishga undaydi. Shuningdek, ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish uchun yashirin imkoniyatlarni aniqlashga yordam beradi. Menejment sifatini oshirish va ishlab chiqarish tizimlari samaradorligini oshirish haqida o‘ylash vaqti keldi, — deydi Olga Valiyeva.
Kadrlar tanqisligining iqtisodiyotga ta’siri
Biroq, kommunal xizmatlar, qurilish, transport va logistika sohalaridagi yirik kadrlar tanqisligi mamlakat va mintaqalarning makroiqtisodiy ko‘rsatkichlariga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. — Iqtisodchilarning baholashicha, faqat kadrlar yetishmovchiligidan kelib chiqqan yo‘qotishlar hududiy yalpi mahsulotning 0,5-1,5 foizini tashkil etishi mumkin. Bu esa hozir va istiqbolda Rossiya iqtisodiyotiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi, — deydi Valiyeva.
Migrantlarga ehtiyoj va demografik omillar
Moliyaviy tahlilchi va risk-menejerlar gildiyasi kuzatuv kengashi a’zosi Aleksandr Razuvayevning fikriga ko‘ra, kadrlar tanqisligi iqtisodiyotning o‘sishini ko‘rsatadi. Ammo kadrlar yetishmasligi xuddi shu vaqtda o‘sish o‘z chegarasiga yetganini ham anglatadi. — Bunday vaziyatda migrantlarni jalb qilishimizga to‘g‘ri keladi — ularsiz ilojimiz yo‘q. Bu 1990-yillar boshlaridagi demografik inqiroz natijasi. Hozir odamlar yetarli emas. Ammo mamlakatda so‘nggi yarim yil ichida migrantofobiya kuchayib bormoqda, — deydi Razuvayev.
Eng yomon ssenariy Razuvayevning aytishicha, ba’zilar yangi hududlardan keladigan mehnat resurslariga umid qilmoqda, ammo Rossiyaga qo‘shilgan yangi hududlar ham muammoni hal qila olmaydi. Shu bilan birga, mutaxassis Rossiya iqtisodiyoti «qizil zona»ga kirmasligini ham ishonch bilan ta’kidlaydi. — Muammo unchalik keskin emas. Agar barcha migrantlarni chiqarib yuborsak, bu zarba birinchi navbatda savdo tarmoqlariga ta’sir qiladi — ular esa narxlarni oshiradi. Agar eng yomon holatni tasavvur qilsak, inflyasiya biroz oshadi, yalpi ichki mahsulotning o‘sishi esa biroz sekinlashadi, — deya xulosa qiladi Aleksandr Razuvayev.

Ситуация на рынке труда в России обостряется. МВД стало значительно чаще выдавать разрешения на работу мигрантам, стремясь компенсировать дефицит кадров, который затрагивает 73% предприятий. Проблема характерна и для Новосибирской области: министр труда и социального развития Елена Бахарева подчеркивает, что число вакансий в регионе превышает количество безработных в шесть раз, пишет издание “Новосибирск онлайн”.
Дефицит в цифрах
Председатель Банка России Эльвира Набиуллина, выступая на пленарном заседании Госдумы, заявила, что по опросам ЦБ 73% предприятий сейчас испытывают нехватку кадров. Уровень безработицы при этом находится на рекордно низком уровне — 2,4%. Дефицит кадров, по её словам, продолжает оставаться главным фактором, сдерживающим производство в стране.
Данные главы ЦБ на пресс-конференции в ТАСС подтвердила министр труда и социального развития Новосибирской области Елена Бахарева: число открытых вакансий в регионе в шесть раз превышает численность официально зарегистрированных безработных. Это значит, что на одного безработного приходится шесть вакансий — людей просто нет.
— Такого не было никогда, — отметила Елена Бахарева.
Где сотрудников не хватает больше всего
По данным Росстата, численность занятых в экономике граждан в среднем за июль–сентябрь 2024 года составляла более 74 миллионов человек. Как пишет издание «НГС» основываясь на данные министерства труда России, сейчас на государственном портале «Работа России» размещено более 1,6 миллиона открытых вакансий. Больше всего сотрудников требуется в промышленность и производство, дефицит кадров есть также в здравоохранении, образовании, сельском хозяйстве и транспорте.
— В большей степени требуются: инженеры разной направленности, врачи и медицинские сестры, водители автомобилей, швеи, уборщики производственных и служебных помещений, электрогазосварщики, грузчики, электромонтеры, подсобные рабочие, — отмечают специалисты Минтруда.
Например, в Новосибирской области, то здесь, по данным министерства, опубликовано более 32 тысяч предложений о работе. Очень ждут людей в промышленности, также сохраняется большая потребность в кадрах в здравоохранении, строительстве, торговле, образовании, сельском хозяйстве и транспорте.
При этом самый острый дефицит такой же, как и в целом по России: региону требуются электрогазосварщики, монтажники, уборщики, арматурщики, бетонщики, подсобные рабочие.
Спасение в мигрантах
Для решения проблемы с дефицитом кадров федеральное правительство начало предпринимать меры по привлечению иностранной рабочей силы. Как пишут «Известия», с начала 2024 года МВД выдало 120,2 тысячи разрешений на работу мигрантам. Это на 41% больше, чем за аналогичный период прошлого года.
В пресс-службе ГУ МВД по Новосибирской области сообщают, что дело в том, что правительство России повысило число квот на работу для приезжих. Соответственно, они более активно стали обращаться в управление по вопросам миграции за выдачей разрешений на работу.
В ведомстве уточнили, что наибольшее количество разрешений выдано специалистам в области овощеводства, швеям, монтажникам, сборщикам обуви, арматурщикам, плотникам и экспедиторам.
«Сейчас тяжело и с мигрантами»
Как рассказал НГС генеральный директор группы компаний «Химметалл» Евгений Гаврилов, на строительном рынке дефицит был всегда, но сейчас он ощущается особенно остро — найти иностранцев для закрытия вакансий — не самая простая задача.
— Сейчас тяжело и с мигрантами, их сейчас сильно поджимают, очень многих депортируют. Знаю, что раньше большинство из них работали без разрешений, а сейчас это стало делать значительно сложнее, — сказал Евгений Гаврилов.
Предприниматель отметил, что в его холдинге сложно оценить общий процент трудоустроенных иностранцев, но на некоторых направлениях производства он может достигать 30-40%.
— Причина дефицита кадров, на мой взгляд, в непрестижности профессии. Это сложная работа руками, на которую современная молодежь не хочет идти. Дело не в деньгах — зарплаты у квалифицированных сотрудников сейчас очень хорошие. Прораб, например, получает меньше хорошего каменщика, — заявил Евгений Гаврилов.
Бизнесмен при этом предположил, что в скором времени строительный рынок станет сравнительно меньше, что уменьшит и дефицит кадров на этом направлении.
— Рынок сейчас скорее мёртв, чем жив. Строить в текущих условиях — экономически нецелесообразно. Я прогнозирую, что рынок начнет уменьшаться — будет много банкротств среди игроков. Многие уже просто не видят смысла в увеличении штата работников, — заключил Евгений Гаврилов.
Нехватка людей — большой удар по экономике
Старший научный сотрудник Института экономики и организации промышленного производства СО РАН и доцент НГУ Ольга Валиева в кадровом голоде во всех сферах и рекордно низком уровне безработицы видит как плюсы, так и минусы.
— Из плюсов — создание стимулов для предпринимателей по автоматизации бизнес-процессов, внедрения новых технологий, снижения доли ручного труда и выявлении скрытых резервов сокращения затрат на производство. Возможно, стоит задуматься о качестве менеджмента и повышении эффективности систем управления на производственных предприятиях, — перечисляет Ольга Валиева.
В то же время огромный дефицит кадров, который сложился в коммунальной сфере, строительстве, транспорте и логистике оказывает отрицательное влияние на рост макроэкономических показателей страны и регионов.
— По оценкам экономистов, потери только от нехватки кадров могут составлять от 0,5 до 1,5% ВРП (валовой региональный продукт) за счет потерь, связанных с ограничением выпуска продукции и оказания услуг. И это, конечно, большой минус, который оказывает отрицательное влияние на экономику сейчас и в дальнейшей перспективе, — утверждает Ольга Валиева.
ВРП (валовой региональный продукт) — это суммарная добавленная стоимость всех продуктов и услуг, созданных предприятиями региона. Добавленная стоимость рассчитывается исходя из разницы между ценой проданного товара/услуги и затратами на его производство. Высчитывает ВРП Росстат.
Но как же это работает?
Безработица низкая, а кадров везде не хватает. Где логика? Экономист объяснила, что причина кроется в общем недостатке людей на российском рынке труда. Именно поэтому власти закрывают потребности привлечением работников из других стран.
— Людей не хватает. Поэтому и уровень безработицы низкий. Если бы хватало — безработица была бы высокой, — подчеркнула специалист.
Финансовый аналитик и член наблюдательного совета Гильдии финансовых аналитиков и риск-менеджеров Александр Разуваев считает, что текущая ситуация с дефицитом кадров свидетельствует, в первую очередь, о росте экономики и о том, что она «уперлась в свои возможности».
— Такая вот ситуация в экономике: нам всё равно придётся привлекать мигрантов — нам без них не обойтись. Это результат демографического провала начала 90-х годов. Людей сейчас просто нет. Тем не менее в стране идёт раскрутка мигрантофобии, которая началась примерно полгода назад, — отмечает Разуваев.
Аналитик также упомянул, что многие возлагают надежды на трудовые кадры с новых территорий, но это, по его мнению, практически никак не решит проблему. Специалист считает, что ухода экономики страны в «красную зону» точно не будет.
— Проблема не такая острая. Если конечно выгнать всех мигрантов, то это ударит, в первую очередь, по торговым сетям — они цены поднимут. Если же представить самый худший расклад — инфляция станет немного больше, а рост ВПП — немного меньше, — заключил Александр Разуваев.