Россия Федерациясида 14 нафар Ўзбекистон фуқаросининг ҳужжатлари олиб қўйилган ва текинга ишлашга мажбурланган. Бу ҳақда Ташқи меҳнат миграцияси масалалари агентлигининг Волгограддаги вакили Шерзод Каттахонов маълум қилди.
Маълумотларга кўра, жорий йилнинг 9 февраль куни ишонч телефонига 14 нафар ўзбекистонликдан ёрдам сўраб мурожаат келиб тушган. Фуқаролар иш берувчи олиб қўйган паспортларини қайтаришда ёрдам сўраган.
Бу ҳолатни ўрганиб, Ўзбекистоннинг барча фуқаролари жорий йилнинг 19 январь куни Россияга пул ишлаш мақсадида келгани маълум бўлди.
Улар Екатеринбургдаги “ОЗОН” компаниясига ишга жойлашмоқчи бўлган. Белгиланган манзилга етиб келиб, ётоқхонага жойлаштирилган ва эртаси куни уларни компания омборига олиб боришган. У ерда ички имтиҳондан ўтиш зарурлиги ҳақида айтишган. Улар бу аттестациядан ўта олишмаган, бироқ бошқа бир Ўзбекистон фуқароси Х.А.улар билан боғланиб, Волгоград шаҳрида жойлашган паррандачилик фермасига ишга жойлашишни таклиф қилган.
Шаҳарлар орасидаги масофа қарийб 2000 километр, жуда катта бўлишига қарамай, ўзбеклар чорасизликдан иш таклифини қабул қилишади. Келгач, улар ижарага олинган квартирага жойлаштирилиб, бироздан кейин улар иш шароитлари билан танишадилар. Бироқ меҳнат, яшаш шароити ва маоши эркакларга ёқмайди ва улар ишлашдан бош тортадилар.
Фақат уларнинг янги иш берувчиси рад жавобини қабул қилмайди ва турар жой ҳамда йўл харажатлари учун пул тўлашмагунча уларга паспортларини бермаслигини айтади. Бундан ташқари, агар улар ишга бормасалар, у йигитларни квартирадан чиқариб юборишини айтади. Ҳаммаси бўлиб, эркак ҳар бир фуқародан 53 минг рублдан сўраган. Йигитлар уларнинг ҳеч бирида бундай пул бўлмагани учун ёмон шароитларга кўз юмиб, ишга киришга мажбур бўлишган.
Аввалига 9 февраль куни Ўзбекистон фуқаролари Волгоград вилоятининг Иловлевский тумани полициясига ёрдам сўраб мурожаат қилган, у ерда уларга ишга бориш ва қарзларини тўлашни тавсия қилишган. Шундан сўнг улар Миграция агентлигига мурожаат қилишди.
Ташқи меҳнат миграцияси масалалари агентлигининг Волгограддаги вакили Ш.Каттахонов зудлик билан фуқаро Х.А. билан боғланди.Телефон мулоқоти чоғида у ҳозирда Москвада эканлигини ва 11 февраль куни фуқароларга паспортларини қайтариб беришини ваъда қилган.
Ўша куни у ҳақиқатдан ҳам Волгоградга қайтиб келди, аммо у йигитларнинг шахсий ҳужжатларини бермади. Бундан ташқари, у фуқароларни оғир меҳнатга мажбурлай бошлади ва агар улар бўйсунмаса, бу вазият ёмонлик билан тугашини айтиб, таҳдид қилди.
12 февраль куни ўзбекистонликлар яна Агентликка мурожаат қилиб, ҳаётлари хавф остида эканини айтишган. Уларнинг барчаси зудлик билан шаҳар атрофидаги хавфсиз жойга жойлаштирилди. Натижада 6 нафар фуқаро ўз дўстлари билан ишлашга ва пул ишлагандан сўнг ватанга қайтишга қарор қилишди. Яна 8 нафар фуқарога зарур ҳуқуқий маслаҳат берилди. Ўзбекистоннинг Ростов-Дон шаҳридаги Бош консуллиги томонидан ўзбекистонликларга ўз ватанига қайтиш учун вақтинчалик гувоҳнома олишда ёрдам кўрсатилди.

В Российской Федерации 14 граждан Узбекистана принуждали к рабскому труду. Об этом сообщил представитель Агентства по внешней трудовой миграции в Волгограде Шерзод Каттаханов.
По имеющимся данным, 9 февраля текущего года на телефон горячей линии поступило обращение от 14 узбекистанцев с просьбой о помощи. Граждане просили оказать им содействие в возращении паспортов, которые у них забрал их работодатель.
Изучив данную ситуацию, было установлено, что все граждане Узбекистана прибыли в Россию 19 января текущего года в целях заработка. Они собирались устроиться в компанию «ОЗОН» в Екатеринбурге. Прибыв на место назначения, их поселили в хостел, а на следующих день повели на склад компании, где им сообщили о необходимости сдачи внутреннего экзамена. Данную аттестацию они не прошли, однако, на них вышел ещё один гражданин Узбекистана Х.А., который и предложил им работу на птицефабрике, расположенной в Волгограде.
Несмотря на большое расстояние между городами почти в 2 тысячи километров, узбекистанцы из-за безысходности приняли предложение о работе. Прибыв на место, их расположили на съемной квартире, а чуть позже ознакомили с остальными условиями работы. Однако условия труда, проживания и заработная плата не понравились мужчинам и они отказались от работы. Только вот их новых работодатель их отказ не принял и заявил, что в таком случае не отдаст им их паспорта пока они не выплатят ему деньги за проживание и транспортные расходы. Более того, если они не выйдут на работу, то он выселит их из квартиры. В общей сложности мужчина запросил по 53 тысячи рублей с каждого гражданина и так как таких денег ни у кого из них не было, то они были вынуждены закрыть глаза на плохие условия и выйти на работу.
Сначала, 9 февраля граждане Узбекистана обратились за помощью в полицию Иловлевского района Волгоградской области, где им всего лишь посоветовали выйти на работу и погасить задолженности. После этого они связались с Агентством по миграции. Представитель Агентства внешней трудовой миграции в Волгограде Ш. Каттаханов незамедлительно связался с гражданином Х.А. В ходе телефонного разговора тот заявил, что на данный момент находится в Москве и пообещал вернуть гражданам паспорта 11 февраля. В тот день он действительно вернулся в Волгоград, однако, удостоверения личности так и не отдал. Более того, мужчина начал принуждать граждан к рабскому труду и угрожать расправой в случае их неповиновения.
На следующий же день, 12 февраля узбекистанцы вновь связались с Агентством и рассказали о том, что их жизни угрожает опасность. Всех их незамедлительно поместили в безопасное место в пригородный участок. По итоге 6 человек ушли на подработку к своим знакомым, заявив, что вернутся на родину после заработков, а ещё 8 человек получили необходимую юридическую консультацию и помощь в получении временного сертификата для возвращения на родину генконсульством Узбекистана в Ростове-на-Дону.