2 milliondan ortiq xorijlik fuqarolar SIM-kartalarini yangi qoidalarga ko‘ra, ya’ni biometrik identifikatsiyalash orqali ro‘yxatdan o‘tkazdi, deb xabar qildi payshanba kuni Raqamli rivojlanish vazirligi matbuot xizmati.
«Rossiyada xorij fuqarolari o‘z nomiga 10 tagacha abonent raqamini ro‘yxatdan o‘tkazishi mumkin. Ularning har biri uchun shartnoma yangi qoidalarga muvofiq: biometrik identifikatsiya bilan tuzilishi kerak. SIM-kartaga ega bo‘lganlar aloqada bo‘lish uchun 1-iyulga qadar uni qayta ro‘yxatdan o‘tkazishi kerak. Yangi qoidalarga ko‘ra, 2 milliondan ortiq xorijliklar allaqachon SIM-kartalarni ro‘yxatdan o‘tkazgan», – deyiladi xabarda.
Unda qayd etilishicha, 1-iyuldan keyin qayta ro‘yxatdan o‘tkazilmagan shartnomalar bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish bosqichma-bosqich cheklanadi.
Raqamli rivojlanish vazirligi chet el fuqarosi 1-iyulga qadar o‘ziga ro‘yxatdan o‘tgan abonent raqamlari sonini tekshirishi kerakligini eslatib o‘tadi, buni Gosuslugi’dagi “SIM kartalar” bo‘limida tasdiqlangan hisob qaydnomasi bilan amalga oshirish mumkin.
Agar qo’shimcha raqamlar mavjud bo’lsa, ular uchun operator bilan shartnomalarni bekor qilishingiz kerak. Shuningdek, aloqa do’koniga murojaat qilishingiz va qolgan shartnomalar uchun shaxsingizni tasdiqlashingiz kerak. Buning uchun Gosuslugi-da tasdiqlangan hisob, Yagona biometrik tizimda roʻyxatdan oʻtgan biometrik maʼlumotlar va 15 xonali qurilma raqami – IMEI talab qilinadi.
2025-yil 1-yanvardan boshlab xorijiy fuqarolar va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning SIM-kartalarni xarid qilish tartibi kuchaytirildi. Aloqa xizmatlari uchun shartnoma tuzish uchun ular shaxsan aloqa do’koniga kelishlari, SNILS, Gosuslugi-da tasdiqlangan hisob qaydnomasiga ega bo’lishlari, biometrik ma’lumotlarini Yagona biometrik tizimda ro’yxatdan o’tkazishlari, shuningdek, noyob 15 xonali qurilma raqamini – IMEI-ni taqdim etishlari kerak. Bitta chet el fuqarosi 10 tagacha raqamni, shu jumladan korporativ raqamlarni ro’yxatdan o’tkazishi mumkin. Bu innovatsiyalar firibgarlar va noqonuniy SIM-kartalarga qarshi kurashishga qaratilgan, deb avvalroq Raqamli rivojlanish vazirligi xabar bergan edi.

Сим-карты по новым правилам, то есть с подтверждением своей личности по биометрии, оформили уже более 2 млн иностранных граждан, сообщает в четверг пресс-служба Минцифры.
«В России иностранные граждане могут зарегистрировать на своё имя не более 10 абонентских номеров. Договор по каждому из них должен быть оформлен по новым правилам: с подтверждением личности по биометрии. Тем, у кого уже есть сим-карта, нужно переоформить её до 1 июля, чтобы оставаться на связи. По новым правилам уже оформили сим-карты более 2 млн иностранцев», — говорится в сообщении.
В нем отмечается, что после 1 июля «оказание услуг по ещё не переоформленным договорам будет поэтапно ограничиваться».
Минцифры напоминает, что иностранному гражданину до 1 июля нужно проверить количество оформленных на него абонентских номеров, что можно сделать в разделе «Сим-карты» на Госуслугах с подтвержденной учетной записью.
В случае наличия лишних номеров, нужно расторгнуть по ним договоры с оператором. Также необходимо обратиться в салон связи и подтвердить личность по оставшимся договорам. Для этого требуется наличие подтвержденной учётной записи на Госуслугах, зарегистрированная в Единой биометрической системе биометрия и уникальный номер устройства из 15 знаков — IMEI.
С 1 января 2025 года был ужесточен порядок покупки сим-карт иностранными гражданами и лицами без гражданства. Для заключения договора на услуги связи им необходимо лично прийти в салон связи, иметь СНИЛС, подтвержденную учетную запись на Госуслугах, зарегистрировать свои биометрические данные в Единой биометрической системе, а также сообщить уникальный номер устройства из 15 знаков — IMEI. Один иностранный гражданин может оформить на себя не более 10 номеров, включая корпоративные. Эти нововведения направлены на борьбу с мошенниками и «серыми» сим-картами, заявляло ранее Минцифры.