«Мегафон» и Tele2 опреаторлари Янги йилда тарифларни оширади. МТС юқори банк комиссиялари учун компенсация тўлашни тўхтатади. «Билайн» пуллик хизматларни таклиф этади.
Россиянинг энг йирик уяли алоқа операторлари 2023 йил бошидан абонентларга тарифлар ошиши ҳақидаги хабарларни юборишни бошлади. Бу ҳақда 26 декабрда “Ведомости” нашри  хабар берди. Унинг хабарига кўра «Мегафон»нинг бир қатор абонентлари ва Tele2 мижозлари шундай билдиришномаларни олган.
МТС абонентларни ҳисобни тўлдириш учун банк комиссияларини тўлашда компенсациялар тўхтатилиши ҳақида хабар берди. “Билайн” мижозларга қўшимча пуллик хизматларни улаш ёки юқори ҳақ тўланадиган тарифларга ўтишни таклиф қилиб, қўнғироқ қилмоқда.
Шундай қилиб, «Мегафон»нинг баъзи абонентлари 17 январдан бошлаб тарифлар бўйича нарх 32,5 рублга кўтарилиб – ойига жами 357,5 рублгача ёки 55 рублгача кўтарилиб – ойига 595 рублгача ошишини айтишмоқда.
Tele2 учун 30 декабрдан бошлаб тарифлардан бири 60 рублгача ошиб, ойлик тўлов 500 рублни ташкил этиши мумкин. Баъзи компанияларнинг таъкидлашича, аксарият ҳолларда ўсиш ойига 50 рублдан ошмайди ва бу инфляция даражасига мос келади.
Ускуналарни сотиб олиш ва  тармоқлардан фойдаланиш нархининг ошиши
10 январдан бошлаб МТС  компания ҳисобига  тўлов ўтказиш учун нарх 0,1 фоиздан кам бўлса, ҳисоб рақамига пул ўтказиш харажатларини қоплашни давом эттиради. Акс ҳолда, балансни тўлдиргандан сўнг, тўлов суммасининг 1,142 фоизи миқдорида комиссия ушлаб қолинади.
Компаниялар хизматлар нархи ўсишини ускуналар ҳарид қилиш ва тармоқлардан фойдаланиш ҳақи ошганлиги билан изоҳлашмоқда.

В новом году повысят тарифы операторы “Мегафон” и Tele2. МТС прекращает компенсировать высокие банковские комиссии. “Билайн” предлагает платные услуги.
Крупнейшие российские сотовые операторы начали рассылать абонентам сообщения о росте тарифов с начала 2023 года. Об этом в понедельник, 26 декабря, сообщило издание “Ведомости”. По его данным, подобные уведомления получил ряд абонентов “Мегафона” и клиентов Tele2.
МТС уведомила абонентов о прекращении компенсаций банковских комиссий за пополнение счета. “Билайн” обзванивает клиентов с предложением подключать дополнительные платные услуги или перейти на более высокооплачиваемые тарифы.
Так, некоторые абоненты “Мегафона” зафиксировали подорожание с 17 января на 32,5 рубля – до 357,5 рублей месяц – или же на 55 рублей – до 595 рублей в месяц. Для Tele2 один из тарифов с 30 декабря вырастет на 60 рублей – до 500 рублей в месяц. В компаниях утверждают, что в большинстве случаев рост не превысит 50 рублей в месяц, что укладывается в размер инфляции.
Увеличение затрат на закупку оборудования и эксплуатацию сетей
МТС с 10 января продолжит компенсировать стоимость перевода средств на счет, только если плата за эту услугу для компании будет ниже 0,1 процента. В противном случае после пополнения баланса будет удерживаться комиссия в размере 1,142 процента от суммы платежа.
В компаниях объяснили корректировки необходимостью ответа на увеличение затрат на закупку оборудования и эксплуатацию сетей.