Rossiyada apreldan boshlab muhojirlarga tegishli bo‘lgan qonunchilikdagi o‘zgarishlar haqida ma’lumot berib o‘tamiz.
Xorijda olingan haydovchilik guvohnomalari Rossiyada yaroqsiz bo’lib qoladi
1-aprelgacha chet elda berilgan haydovchilik guvohnomalari Rossiyanikiga almashtirilishi kerak. Mazkur tartib Rossiyadan boshqa davlatlarda haydovchilik guvohnamalarini olib, Rossiyada mashina boshqarayotgan xorijliklar, fuqaroligi yo’q shaxslar, 2024-yil 1-apreligacha Rossiya fuqaroligi, doimiy yashash ruxsatnomasi – “ВНЖ”ni olganlar, fuqarolikni olib, Rossiyaga 01.04.2024gacha kirib kelganlarga tegishli. Belarusda olingan haydovchilik guvohnamalari bundan istisno hisoblanadi.
Eslatib o’tamiz, Rossiya ma’muriy huquqbuzarlik kodeksining 12.7-moddasiga ko‘ra amaldagi haydovchilik guvohnomasiga ega bo’lmagan haydovchilar transport vositasini boshqargani uchun 5 ming rubldan 15 ming rublgacha bo’lgan jarima bilan javobgarlikka tortiladi.
Mehnat migrantlarining bolalari Rossiya maktablariga kirish uchun rus tilidan imtihon topshirishlari kerak
2025-yil 1-apreldan boshlab, muhojirlarning bolalari Rossiyada maktabga kirish uchun avval Rossiya hududida qonuniy yurganlari haqida hujjat taqdim etishlari kerak bo‘ladi. Shundan so‘ng hujjatlar qabul qilingach, rus tilidan imtihon topshirishlari talab qilinadi. Imtihondan muvaffaqiyatli o’tish uchun kamida 3 ball yig‘ish kerak. Imtihon test shaklida 80 daqiqa davomida olib boriladi. Imtihon savollarining murakkabligi sinflarga qarab tavsiflanishi belgilangan – masalan, birinchi sinf o’quvchilari rus tilida eshitish va gapirish ko’nikmalarini, shuningdek, leksika va grammatikani bilishlarini ko’rsatishlari kerak. Ikkinchi sinf o’quvchilari esa o’qish va yozish ko’nikmalarini namoyish etishlari lozim.
Apreldan boshlab, birinchi sinfga qabul qilish boshlanadi
Rossiya maktablarida 1-apreldan boshlab birinchi sinfga qabul boshlanadi. Birinchi sinfga qabulning birinchi bosqichi 30-iyungacha davom etadi. Ushbu davrda yashash joyi bo’yicha maktabga qabul uchun ariza berish mumkin. 6-iyuldan yashash joyi va imtiyozlaridan qat’iy nazar faqat bo’sh o’rinlari qolgan maktablarda qabul olib boriladi.Maktabga joylashtirish uchun arizani davlat xizmatlari portali – «Госуслуги» orqali, shuningdek, maktabga shaxsan olib borib topshirish mumkin.
Eslatib o’tamiz, «Госуслуги»da birinchi sinfga qabul qilishlarini so‘rab tuzilgan arizaning qoralamasini oldindan tayyorlab qo’yish mumkin. Qabul boshlanganda, arizani yuborish qoladi xolos. Oldindan arizani tayyorlab, qabul boshlanganda darrov yuborish ota-onalarga juda katta yordam beradi. Chunki arizalar kelib tushgan ketma-ketligi bo‘yicha ko‘rib chiqiladi.
Abonentlar uchun SIM-kartalar soni cheklanadi
1-apreldan boshlab, Rossiya fuqarolari umumiy holda 20 tagacha sim-karta olishlari mumkin xolos. Muhojirlar 10 tagacha sim-karta olishi mumkin. Nechta raqam mavjudligini davlat xizmatlari portali – «Госуслуги»da tekshirish mumkin bo’ladi. Zarur bo’lganda, «Госуслуги»da keraksiz sim-kartalarning xizmatini to’xtatish mumkin. Apreldan boshlab, aloqa operatorlari abonent va korporativ foydalanuvchilar to’g’risidagi ma’lumotlarning to’g’riligini tekshirishlari shart bo’ladi.
Chet elga pul o’tkazmalarini amalga oshirish uchun cheklovlar uzaytiriladi
Rossiyaliklar va do’stona mamlakatlardan kelgan muhojirlar xorijga bir oyda 10 ming AQSh dollarigacha yoki shu raqamga teng pullarni o‘tkazishi mumkinligi haqida cheklov 2025-yil 30-sentabrigacha uzaytirildi.

Приведем изменения в законодательстве, которые вступят в силу с апреля в России и касаются мигрантов.
Иностранные водительские права станут недействительными в России
До 1 апреля автомобилисты должны заменить выданное за границей удостоверение на российское. Это касается иностранных национальных и международных водительских прав, полученных: иностранцами или лицами без гражданства, которые оформили вид на жительство или гражданство РФ до 1 апреля 2024 года; гражданами РФ, въехавшими на территорию России до 1 апреля 2024 года. Исключения предусмотрены для документов граждан Беларуси и России, выданных в Беларуси.
Напомним, согласно ст. 12.7 КоАП за управление транспортным средством водителем, не имеющим действующего водительского удостоверения (за исключением учебной езды), грозит административный штраф в размере от 5 тыс. до 15 тыс. руб.
Дети мигрантов будут сдавать тест на знание русского языка при поступлении в российские школы
С 1 апреля 2025 года ужесточатся правила приема в образовательные организации для детей с иностранным гражданством. Попасть в детский сад или школу можно будет только при наличии документа, подтверждающего законность их нахождения на территории России. А для обучения в школе дополнительно потребуется сдать тест на знание русского языка. Для успешного его прохождения придется набрать минимум 3 балла. Продолжительность тестирования составит 80 минут. Для каждого класс будет свой набор заданий – например, первоклассникам придется показать навыки слушания и говорения на русском языке, а также знание лексики, грамматики. А второклассники должны будут продемонстрировать навыки чтения и письма.
С апреля начинается приемная кампания по зачислению в первые классы
Школы России начнут принимать заявления от родителей будущих первоклассников не позднее 1 апреля. Конкретные даты образовательные организации определят самостоятельно. Первый этап приема продлится до 30 июня. В этот период зачисляют в школу по месту прописки или в любую другую тех, у кого есть льготы. Возможность попасть в другие школы независимо от адреса проживания и наличия льгот появится позже – с 6 июля, но только если остались свободные места. Подать заявление можно через единый или региональный порталы госуслуг, лично в школу или заказным письмом с уведомлением о вручении. К слову, на портале госуслуг можно заранее составить черновик заявления о приеме в первый класс. В день открытия приема останется только отправить заявление. Предзаполнение формы заявления повысит шансы ребенка попасть в нужную школу, так как при записи учитывают очередность подачи заявок.
Будет введен лимит на количество сим-карт для абонентов
С 1 апреля россияне смогут оформить в совокупности не более 20 абонентских номеров. Мигранты могут оформить на себя не более 10 сим-карт. Проверить количество принадлежащих номеров можно будет на портале госуслуг. При необходимости там же получится приостановить обслуживание. С этой же даты операторы связи должны будут проверять достоверность сведений об абоненте и о корпоративных пользователях до начала оказания им услуг связи.
Будут продлены ограничения на перевод денежных средств за рубеж
Они сохранятся на период с 1 апреля до 30 сентября 2025 года включительно. Сохранятся лимиты на перечисления через системы денежных переводов – не более 10 тыс. долларов США или эквивалент за месяц.