Rossiya Yagona biometrik tizimda ro‘yxatdan o‘tmagan migrantlar uchun aloqa xizmatlarini cheklashni boshladi. Rossiyada muhojirlarning katta qismi Ukraina, O‘zbekiston va Tojikiston fuqarolaridir. Ularga biometrik ma’lumotlarni taqdim etgan taqdirdagina 10 tagacha SIM-karta olishga ruxsat berilgan. Eski shartnomalar uchun muddat 2025-yil 1-iyulda tugaydi. Endi qoidabuzarlar Rossiyada xizmatlarning bosqichma-bosqich bloklanishiga duch kelishadi.
Butunlay nofaol raqamlar zudlik bilan uziladi, qolganlari uchun birinchi navbatda xalqaro qo‘ng‘iroqlar va internet cheklanadi.
Biometrik ma’lumotlar – bu odamni o‘ziga xos biometrik xususiyatlariga ko‘ra aniqlash usuli. Har bir insonning ovozi, yuz xususiyatlari, ko‘z rangi yoki kaftlaridagi chiziqlar o‘ziga xos bo‘ladi.
Uch oydan ortiq vaqt davomida, ya’ni 2025-yil aprelidan beri faol bo‘lmagan raqamlar darhol o‘chiriladi. Faol raqamlar uchun birinchi navbatda xalqaro va shaharlararo aloqa cheklanadi, internet tezligi pasayadi va 30 kundan keyin ular butunlay uziladi. Shu vaqt ichida siz mobil raqamingizni yo‘qotmaslik uchun shartnomani yangilashingiz mumkin.

В России начали ограничивать услуги связи для мигрантов, не прошедших регистрацию в Единой биометрической системе. В России находится значительное количество мигрантов, большинство из которых являются гражданами стран бывшего Союза Советских Социалистических Республик, включая Украину, Узбекистан и Таджикистан. Ранее им разрешалось оформить до 10 SIM-карт, но только при условии предоставления биометрии. Для старых договоров срок истек 1 июля 2025 г. Теперь нарушителей ожидает постепенная блокировка услуг на территории России.
Полностью неактивные номера отключат сразу, а по остальным сначала ограничат международные звонки и интернет.
Биометрия — это метод идентификации человека на основе его уникальных биометрических характеристик. У каждого человека индивидуальны голос, черты лица, цвет глаз или узоры вен на ладонях, что делает биометрические данные практически неподдельными и устойчивыми к потере.
Номера, неактивные более трех месяцев т.е. с апреля 2025 г., будут отключены сразу. Для активных номеров сначала ограничат международную и междугороднюю связь, снизят скорость интернета, а через 30 дней полностью отключат. В течение этого времени можно успеть переоформить договор и не потерять мобильный номер.