Rossiyada 2026-yil boshidan beri bo‘sh ish o‘rinlari soni kamaydi, ish qidiruvchilar soni esa sezilarli darajada oshdi. Buni Forbes SuperJob yollash xizmati ma’lumotlari asosida xabar bergan.
Tahlilchilarning fikriga ko‘ra, joriy yilning yanvar-mart oylarida ko‘pgina sohalarda bo‘sh ish o‘rinlari soni o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 12% ga kamaygan. Shu bilan birga, rezyumelar soni 22% ga oshdi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, 2022-yildan beri birinchi marta mehnat bozoridagi vaziyat ish beruvchilar foydasiga o‘zgardi.
Biroq, o‘zgarishlar notekis. Tibbiyot va farmatsevtika sanoatida, shuningdek, ta’lim sohasida xodimlarga talab unchalik kamaymagan. IT, transport, logistika, qurilish va ko‘chmas mulk sohalarida bo‘sh ish o‘rinlarining kamayishi sezilarli darajada bo‘ldi, shu bilan birga ushbu sohalarda ish qidiruvchilar soni oshdi.
Mutaxassislar bo‘sh ish o‘rinlari sonining umumiy kamayishiga qaramay, ishchi kuchi yetishmasligi saqlanib qolishini ta’kidlamoqda. Xususiy bandlik agentliklari assotsiatsiyasi bosh direktori Natalya Shcherbakovaning so‘zlariga ko‘ra, kompaniyalar asosan ofis ish o‘rinlarini qisqartirmoqda, ammo ishchilarga, ayniqsa sanoat va ishlab chiqarish sohalarida talab yuqoriligicha qolmoqda.
Ish haqi ma’lumotlari bu tendensiyalarni tasdiqlaydi. Payvandchilar, montajchilar va kurerlarga talab eng yuqori va yuqori maoshli sohalar qatorida qolmoqda. Ushbu mutaxassislarga talab o‘sishda davom etmoqda, bu ularning daromad darajasida aks etadi.
Shunday qilib, Rossiyadagi mehnat bozori o‘zgarmoqda: bo‘sh ish o‘rinlari odatda kamayib borayotgan bir paytda, ish qidiruvchilar o‘rtasida raqobat kuchaymoqda, malakali ishchilarga ehtiyoj yuqoriligicha qolmoqda.

В России с начала 2026 года снизилось количество вакансий, тогда как число соискателей заметно выросло. Об этом свидетельствуют данные сервиса по подбору персонала SuperJob, которые приводит Forbes.
По информации аналитиков, в январе–марте текущего года количество вакансий в большинстве отраслей уменьшилось на 12% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В то же время число резюме увеличилось на 22%. Как отмечают специалисты, впервые с 2022 года ситуация на рынке труда изменилась в пользу работодателей.
При этом изменения происходят неравномерно. В сферах медицины и фармацевтики, а также в образовании спрос на работников снизился незначительно. В то же время в IT, транспорте, логистике, строительстве и недвижимости сокращение вакансий оказалось более заметным, а число соискателей в этих отраслях выросло.
Эксперты подчеркивают, что, несмотря на общее сокращение числа вакансий, дефицит кадров сохраняется. По словам генерального директора Ассоциации частных агентств занятости Натальи Щербаковой, компании в первую очередь сокращают офисные позиции, однако потребность в рабочих специальностях — особенно в промышленности и производстве — остаётся высокой.
Эти тенденции подтверждают и данные о заработных платах. В числе самых востребованных и высокооплачиваемых остаются рабочие профессии, включая сварщиков, монтажников и курьеров. Спрос на таких специалистов продолжает расти, что отражается и на уровне их доходов.
Таким образом, рынок труда в России меняется: при общем сокращении вакансий усиливается конкуренция среди соискателей, однако потребность в квалифицированных рабочих кадрах по-прежнему остаётся высокой.