Айни пайтда Россия олий ўқув юртларида 345 мингдан зиёд чет эллик талабалар таҳсил олишмоқда. Эндиликда улар учун ажратилган квоталар сони икки баравар кўпаймоқда,- деб хабар беради Россия фан ва олий таълим вазири Валерий Фалков.
“Бугунги кунда Россияда жуда кўп мамлакатлардан келиб, таҳсил олаётган 345 098 нафар талаба бор. Юртимизда билим олаётганлар орасида – Қозоғистон ёшлари етакчилик қилмоқда. Умумий ҳисобда қозоғистонликлар 60 минг нафарни ташкил этади, кейинги ўринларда Ўзбекистон, Туркманистон, Хитой ва Ҳиндистон турибди. Биз Россиядаги олий ўқув юртларига янада кўпроқ талабаларни ўқишга жалб қилиш учун ҳукумат қарори билан квоталар сонини икки баробар оширяпмиз”, – деди Фальков Давлат думасида душанба куни сўзлаган нутқида.
Унинг фикрича, РФда таълим сифати янада яхшиланса, қизиқарли лойиҳалар йўлга қўйилса, илмий фаолиятни яхшилашга эришилса. чет эллик ёшлар Россияга янада кўпроқ келишади.
Ўзбекистон ёшлари орасида Россияда таълим олаётганлар ва энди ўқишга кириш истагида бўлганлар жуда кўп. Ўзбек ёшларининг кўпчилиги рус тилида бемалаол сўзлашишади. Бу Россияда ўқиш ва яшашга кенг йўл очиб беради. Ҳозир ҳам ёшларимиз талабаликка умид қилиб, турли олий ўқув бюртларига кириш учун ҳаракатни бошлаб юборганлар.

Более 345 тысяч иностранных студентов обучаются в России в настоящее время, и количество квот для них удваивается, сообщил министр науки и высшего образования РФ Валерий Фальков.
“Что касается иностранцев, стоит здесь прояснить: у нас сегодня обучается 345 098 студентов из большого количества стран. Лидирует Казахстан – почти 60 тысяч, за ними Узбекистан, Туркмения, Китай и Индия. Какие меры мы принимаем… первое, по решению правительства, – удваиваем количество квот для иностранных граждан”, – сказал Фальков в понедельник в Госдуме.
По его словам, иностранцы будут еще больше ехать в Россию, если повышать качество образования, запускать интересные проекты расширяя научную деятельность.
В Узбекистане много молодежи, которая учится в России и многие хотят поступить на учебу. Большинство узбекской молодежи свободно говорит по-русски. Это открывает широкие возможности для учебы и проживания в России. Уже сейчас наши молодые люди надеются стать студентами и начали готовится к поступлению в различные высшие учебные заведения.