Чет эл фуқароларининг нақд пулсиз тўловлари учун Россияда яқин келажакда “Сайёҳ картаси” (Карта туриста) чиқарилиши мумкин. Бу ҳақда Россия  бош вазири ўринбосари Дмитрий Чернишенко маълум қилди.
“Ҳукумат Иқтисодий ривожланиш вазирлигига шундай картани ишлаб чиқиш бўйича топшириқ берган. Бу виртуал карта бўлиши ёки “Мир” пластик картаси бўлиши мумкин. Карта резидентга мамлакатга киришда уни тезда фаоллаштириш, унга керакли миқдордаги маблағни ўтказиш ва мамлакатни тарк этишда мазкур маблағларни халқаро карталарга қайтариб ўтказиш имконини беради”, – дейди Чернишенко “Россия 24” телеканалаига берган интервьюсида.
Унинг сўзларига кўра “Марказий банк бу масала билан фаол шуғулланмоқда ва бу иш яқин келажакда амалга оширилади”.
Бош вазир ўринбосари шунингдек, жорий йилнинг тўққиз ойида Россияга 7,5 миллиондан кўп хорижлик фуқаролар кирганини таъкидлади.
Аввалроқ Иқтисодий ривожланиш вазирлиги раҳбари Максим Решетников Россияда хорижликлар учун “Сайёҳ картаси” яратилишини маълум қилганди. Бунгача Россия Федерацияси ташқи ишлар вазири ўринбосари Евгений Иванов хорижликлар учун ягона электрон виза тизимини ишга туширишга тайёр эканликлари ҳақида гапирганди, деб ёзади “Известия” нашри.

«Карта туриста» для осуществления безналичных расчетов иностранных граждан может начать выпускаться в РФ в ближайшее время. Об этом сообщил зампред правительства России Дмитрий Чернышенко.
«Правительство поручило Минэкономразвития разработать такую карту. Она может быть виртуальной, может быть пластиковая карта «Мир», которая позволяет нерезиденту при въезде в страну быстро эту карту активировать, перевести на нее необходимое количество средств и уезжая, например перевести их обратно, не входя в конфликт с международным законодательством», — рассказал Чернышенко в интервью телеканалу «Россия 24».
По его словам, Центробанк активно занимается этим вопросом и «в ближайшее время это будет сделано».
Вице-премьер также отметил, что за девять месяцев этого года в Россию въехали более 7,5 млн иностранных граждан.
Ранее, глава Минэкономразвития Максим Решетников сообщил, что в России будет создана «Карта туриста» для иностранцев. До этого заместитель министра иностранных дел РФ Евгений Иванов рассказал о готовности запуска системы единой электронной визы для иностранцев. Начало ее работы правительство обсудит в следующем году, пишет “Известия”.