Rossiya Federatsiyasi Ichki ishlar vazirligining tahliliy hisobotiga ko‘ra, 2024-yilning dastlabki uch oyida 22 mingga yaqin chet el fuqarosi Rossiyadan chiqarib yuborilgan, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan qariyb ikki barobar ko‘pdir.
6,8 mingdan ortiq xorijlik maxsus muassasalarda saqlangan holda Rossiyadan deport bo’lishini kutmoqda, bu ham o‘tgan yilga nisbatan ikki baravar ko‘pdir.
Rossiyaga kirishga ruxsat berilmaganlar soni ham oshdi: agar 2023-yilning birinchi uch oyida 55 ming xorijlik Rossiya Federatsiyasiga kiritilmagan bo‘lsa, joriy yilning birinchi choragida bu 79 ming nafarga yetdi. Berilgan vaqtinchalik propiskalar soni 40,9 foizga, yashash uchun ruxsatnomalar esa 20,1 foizga kamaydi.
Rossiya xavfsizlik kuchlari tomonidan aniqlangan noqonuniy migratsiyani tashkil etish bilan bog‘liq huquqbuzarliklar soni 2,5 barobar oshdi.
Fuqarolikka qabul qilinganlar soni o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 49 foizga kamaydi. Rossiya Ichki ishlar vazirligi bunga ushbu sohada nazorat kuchaytirilgani va Ukrainaning bosib olingan hududlari aholisining Rossiya fuqarosi sifatida tan olinishi sabab bo‘lganini ma’lum qildi. 669 kishi Rossiya fuqaroligidan mahrum qilingan.
“Krokus”dagi teraktdan keyin Markaziy Osiyodan kelgan muhojirlarga, birinchi navbatda, tojikistonliklarga nisbatan bosim kuchaygan. Mehnat muhojirlariga ommaviy reydlar uyushtirildi, xavfsizlik kuchlari odamlarni yotoqxonalardan, ish joylaridan va hatto masjidlardan olib ketishdi.
Kerakli hujjatlari bo‘lmagan xorijliklar Rossiyadan ommaviy ravishda chiqarib yuborilgan, kelganlar esa mamlakatga kiritilmagan. O‘nlab oblastlar hokimiyati migrantlarning yo‘lovchi tashish, taksi va boshqa sohalarda ishlash huquqini cheklab qo‘ygan. Rasmiy versiyaga ko‘ra, bunday choralar “mahalliy aholi hayoti va sog‘lig‘i xavfsizligini ta’minlash uchun” ko‘rilgan.
O‘tgan yilning oktyabr oyida Rossiya Tergov qo‘mitasi rahbari Aleksandr Bastrikin Rossiya pasportini olgan muhojirlarni Ukrainaga qarshi urushda qatnashishni istamasa, fuqarolikdan mahrum qilishni taklif qilgan edi. Dekabr oyidayoq muhojirlar harbiy ro‘yxatga olishdan bo‘yin tovlagani uchun fuqarolikdan mahrum etila boshlandi.

По данным аналитической справки МВД РФ из России за первые три месяца 2024 года выслали около 22 тысяч иностранных граждан, что почти в два раза больше, чем за аналогичный период прошлого года.
В специальных учреждениях в ожидании выдворения из России содержались свыше 6,8 тысячи иностранцев, что также в два раза больше, чем в прошлом году.
Выросло и число отказов во въезде в Россию: если в первые три месяца 2023 года в РФ не пустили 55 тысяч иностранцев, то в первом квартале этого года – уже 79 тысяч. Количество выданных разрешений на временное проживание сократилось на 40,9%, а видов на жительство – на 20,1%.
Число выявленных российскими силовиками правонарушений, связанных с организацией “незаконной миграции” (статья 322.1 УК), выросло в 2,5 раза.
На 49% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года сократилось число людей, принятых в гражданство. В МВД России заявили, что это связано с ужесточением контроля в данной сфере и признанием гражданами России жителей оккупированных территорий Украины. 669 человек лишили российского гражданства.
После теракта в “Крокусе” в России усилилось давление на мигрантов из Центральной Азии, в первую очередь на таджикистанцев. На работающих мигрантов устраивали массовые облавы, силовики забирали людей из общежитий, с мест работы и даже из мечетей.
Иностранцев, которые не имели необходимых документов, массово депортировали из России, а тех, кто приезжает, не пускали в страну. Власти десятка регионов ограничили право мигрантов работать в сфере пассажирских перевозок, такси и других отраслях. По официальной версии, такие меры приняты “в целях обеспечения безопасности жизни и здоровья местного населения”.
В октябре прошло года глава СК РФ Александр Бастрыкин предложил лишать мигрантов, получивших российский паспорт, гражданства, если они не желают принимать участие в войне против Украины. Уже в декабре мигрантов начали лишать гражданства за уклонение от воинского учета.