Rossiyada erkaklar ayollarga qaraganda ancha erta o‘ladi va asosiy sabablardan biri spirtli ichimliklardir. Bu haqda 22-iyul kuni “Mening zaminim – mening oilam” forumida bo‘lib o‘tgan davra suhbatida «Общее дело» tashkilotining Yoqutiston bo‘limi koordinatori Yelena Kolesnikova ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, erkaklar o‘limining 75 foizi spirtli ichimliklar bilan bog‘liq. Natijada Rossiyada har oltinchi erkak migrant hisoblanadi. Mehnatga layoqatli yoshdagi erkaklar ayollarga qaraganda 3,7 marta ko‘p o‘lishadi va bu ketma-ket o‘nlab yillar davomida – SVOdan ancha oldindan davom etib kelmoqda.
Kolesnikova erkaklar va ayollar o‘rtasidagi o‘rtacha umr ko‘rish farqi 10 yil ekanligini aytadi. Rosstatning 2024-yilgi ma’lumotlariga ko‘ra, yoshidan qat’i nazar, erkaklar ayollarga qaraganda 3-5 marta ko‘p o‘ladi. Vaziyat, ayniqsa, inson hali ishlash va oila qurish mumkin bo‘lgan yoshda keskin.
Kolesnikova ishlaydigan «Obщyeye delo» tashkiloti alkogolizm, chekish va giyohvandlikka qarshi kurashadi, shuningdek, yoshlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilishga harakat qiladi.
U, shuningdek, Rossiyada ko‘plab ayollar yolg‘iz qolayotganini ta’kidlaydi – erlari yo erta vafot etadi yoki qamalish, giyohvand moddalar tufayli yo‘qolib ketadi. Natijada ayollar tobora ichmaydigan va mehnatkash muhojirlarni tanlamoqda. Bu, ayniqsa, muhojirlar ko‘p bo‘lgan hududlarda seziladi.
Bunga misol sifatida Kavkazni keltirish mumkin, mintaqada spirtli ichimliklarni iste’mol qilish darajasi past va erkaklarning umri ham uzunroq.
Tergov qo‘mitasi rahbari Aleksandr Bastrikinning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatning har o‘ninchi aholisi migrant bo‘lib, ularning 80 foizi erkaklardir. Agar biz aholining umumiy soni bilan solishtiradigan bo‘lsak, Rossiyada har oltinchi erkak migrant ekanligi ma’lum bo‘ladi.
Rosstat prognozlariga ko‘ra, 2030-yilga kelib Rossiya aholisi:
12 millionga kamayishi (pessimistik ssenariy),
3,5 millionga pasayish (o‘rtacha ssenariy),
yoki 3,5 millionga o‘sadi (optimistik prognoz).
Va agar o‘sish sodir bo‘lsa, bu asosan migrantlar hisobiga bo‘ladi.
Kolesnikova muhojirlarga hech qanday qarshiligi yo‘qligini ta’kidlaydi. U hatto ularni o‘zi ham ishga olishini aytib, «ular ichmaydi va yaxshi ishlaydi, rus erkaklar esa ko‘pincha faqat maoshdan maoshgacha ishlaydi», deydi.
Oxirida u “biz migrantlarni qanchalik qoralamaylik, tan olishimiz kerakki, o‘zgartirishni o‘zimizdan boshlashimiz kerak”, deb qo‘shib qo‘ydi.

Мужчины в России умирают гораздо раньше женщин, в 75% из-за связанных с алкоголем причин, поэтому каждый шестой мужчина в России — это мигрант, сообщила 22 июля координатор Якутского отделения отделения организации «Общее дело» Елена Колесникова на круглом столе форума «Моя земля — моя семья» (12+).
«Общее дело» — общероссийская общественная организация, основанная в 2012 году, занимающаяся профилактикой алкоголизма, табакокурения и наркомании, прежде всего в молодежной среде. Также цель организации — укреплением морально-нравственных ценностей и популяризация здорового образа жизни в России.
«Разница в продолжительности жизни между мужчинами и женщинами — 10 лет. Это один из самых худших показателей во всем мире. В любой аудитории начинается интересная дискуссия: бедные мужчины, затюкали их женщины, поэтому такая демография. Если посмотреть на сегмент трудоспособного, фертильного возраста, то мужчины в этом возрасте умирают в 3,7 раза чаще женщин. У нас экстремальная смертность мужчин трудоспособного возраста. Это было и до СВО, эта проблема нас сопровождает уже многие десятилетия. Поэтому многие специалисты говорят, что нам надо создавать министерство мужчин, потому что без них сложно представить будущее нашей страны. Давайте посмотрим по другим показателям. По данным Росстата 2024 года, в любом возрасте разница в смертности мужчин и женщин в 3-5 раза», — сказала Колесникова.
Она отметила, что по официальным данным, вклад потребления алкоголя в смертность мужчин — до 75%. Мужчины по статистике ВОЗ употребляют алкоголя в 4,3 раза больше женщин.
«Женщины остаются, мужчины умирают. В каких регионах мужчины живут дольше? На Кавказе, где пьют меньше алкоголя. Кто приходит на место русских и иже с ними мужчин? Глава СКР Александр Бастрыкин в прошлом году говорил, что каждый 10-й житель страны — это мигрант, а 80% мигрантов — это мужчины. А если мы поделим примерно наполовину всё население России, то окажется, что каждый шестой мужчина — это мигрант. Есть прогнозные планы Росстата. По пессимистическому плану к 2030 году, население сократится на 12 миллионов, по среднему плану — меньше на 3,5 миллиона, а по оптимистичному — +3,5 миллиона человек. За счет кого? За счет мигрантов. Кто-то скажет, что это естественный процесс. Но, к сожалению, женщины всё чаще выбирают трезвых, трудолюбивых мигрантов. Женщины не могут найти нормальных мужчин по разным причинам, в том числе из-за тюрем и наркотиков», — уточнила Колесникова.
Также она добавила, что ничего не имеет против мигрантов и даже нанимает их на работу, потому что они не пьют, а российские мужчины работают от получки до получки.
«Как бы мы ни ругали мигрантов, мы должны понять, что надо что-то делать с собой», — подытожила она.