Rossiya Prezidentining xalqaro tashkilotlar bilan aloqalar bo‘yicha maxsus vakili Boris Titovning so‘zlariga ko‘ra, 2026-yilda Rossiyaga kamida 40 000 hindistonlik migrant ishchi kelishi mumkin. Uning so‘zlariga ko‘ra, Hindiston Rossiyaga ishchi kuchi yetishmasligini qoplashga yordam beradi.
Rossiyada hindistonlik ishchilarga qiziqish ortib bormoqda. 2022-yilda taxminan 8000 ta ish ruxsatnomasi berilgan bo‘lsa, bu ko‘rsatkich 2024-yilda 36 000 taga yetdi. Hukumatning 2025-yilda viza olish huquqiga ega mamlakatlar uchun kvotasi deyarli 235 000 ta joyni tashkil etadi, shundan taxminan 30% Hindiston fuqarolari uchun ajratilgan. Bosh vazir o‘rinbosari Denis Manturov ilgari sanoat maqsadlari uchun «cheksiz miqdordagi» hindistonlik migrantlarni qabul qilishga tayyorligini bildirgan edi.
Biroq, mutaxassislar Hindistondan migrantlarning ommaviy oqimi yangi muammolarni keltirib chiqarishi mumkinligi haqida ogohlantirmoqda. Rossiya Fanlar akademiyasi Federal tadqiqot markazi Sotsiologiya instituti Millatlararo munosabatlarni o‘rganish markazi rahbari Vladimir Mukomel bu siyosat “Crocus City Hall”dagi terroristik hujumdan keyin migratsiya siyosatining o‘zgarishi bilan bog‘liqligini ta’kidlamoqda. Rasmiylar migrantlarga «kelish, ishlash va ketish» usulini qo‘llash niyatida.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, hindistonlik migrantlar rossiyalik ish beruvchilar uchun unchalik qiziqish uyg‘otmaydi. Bunday ishchilarni alohida joylashtirishga urinayotganda ham, mahalliy aholi bilan aloqa qilishdan butunlay qochishning iloji yo‘q.
Markaziy Osiyo mamlakatlaridan kelgan migrantlarga qaraganda ko‘proq muammolar paydo bo‘lishi mumkinligi ta’kidlanmoqda. Buning sabablari orasida rus tilini bilmaslik, sezilarli madaniy farqlar va mahalliy normalarni tushunmaslik keltirilgan. Bundan tashqari, past malakali ishchi kuchining ommaviy importi iqtisodiy modernizatsiyaga hissa qo‘shmaydi.
Mutaxassislar Hindistondan mehnat migrantlarini jalb qilish bilan bog‘liq potensial ijtimoiy xavflarga e’tibor qaratmoqdalar. Xususan, rossiyalik erkaklarning katta qismi maxsus harbiy operatsiya zonasida xizmat qilayotgani tufayli ayollar xavfsizligi masalasi muhokama qilinmoqda.
Rossiya Fanlar akademiyasi Federal tadqiqot markazi Sosiologiya instituti Millatlararo munosabatlarni o‘rganish markazi direktori Vladimir Mukomelning ta’kidlashicha, ko‘pincha Rossiyaga oilalari bilan kelib yashaydigan Markaziy Osiyo mamlakatlaridan kelgan migrantlardan farqli o‘laroq, Hindistondan deyarli faqat erkaklar keladi. Uning ta’kidlashicha, bunday nomutanosiblik juda salbiy oqibatlarga olib kelishi mumkin.
Mutaxassis shuningdek, migratsiya bo‘yicha qarorlar qabul qilishda ijtimoiy va iqtisodiy omillar ko‘pincha e’tiborga olinmasligini ta’kidlaydi.

В 2026 году в Россию могут приехать не менее 40 тысяч трудовых мигрантов из Индии. Об этом сообщил спецпредставитель президента РФ по связям с международными организациями Борис Титов. По его словам, Индия может помочь России восполнить дефицит рабочей силы.
Интерес к индийским работникам в России растёт. Если в 2022 году им было выдано около 8 тысяч разрешений на работу, то в 2024 году — уже 36 тысяч. На 2025 год правительственная квота для визовых стран составляет почти 235 тысяч мест, из них около 30% зарезервированы для граждан Индии. Ранее вице-премьер Денис Мантуров заявлял о готовности принять «неограниченное количество» индийских мигрантов для промышленности.
Индийские рабочие уже трудятся в ряде регионов, в том числе в Санкт-Петербурге — например, в сфере коммунального хозяйства. При этом, как отмечается, они приезжают на ограниченный срок и не планируют оставаться в России надолго.
Однако эксперты предупреждают, что массовое привлечение мигрантов из Индии может создать новые проблемы. Руководитель Центра исследования межнациональных отношений Института социологии ФНИСЦ РАН Владимир Мукомель указывает, что такая политика связана с изменением миграционного курса после теракта в «Крокус Сити Холле». Власти взяли курс на вахтовую модель — «приехал, поработал, уехал».
По словам экспертов, индийские мигранты мало интересны российским работодателям, а вахтовая схема создаёт дополнительные сложности. Даже при попытках селить таких работников обособленно полностью избежать контактов с местным населением невозможно.
Отмечается, что проблем может возникнуть больше, чем с мигрантами из стран Центральной Азии. Среди причин называются незнание русского языка, серьёзные культурные различия и непонимание местных норм поведения. Кроме того, массовый ввоз низкоквалифицированной рабочей силы не способствует модернизации экономики.
Эксперты обращают внимание на возможные социальные риски, связанные с привлечением трудовых мигрантов из Индии. В частности, обсуждается вопрос безопасности женщин в условиях, когда значительная часть мужчин находится в зоне специальной военной операции.
Руководитель Центра исследования межнациональных отношений Института социологии ФНИСЦ РАН Владимир Мукомель отметил, что в отличие от мигрантов из стран Центральной Азии, которые нередко приезжают и живут в России семьями, из Индии в страну будут прибывать почти исключительно мужчины — если не 100%, то 99%. По его словам, такие перекосы могут иметь крайне негативные последствия.
Эксперт также подчеркнул, что при принятии решений в сфере миграции социальные и экономические факторы часто отходят на второй план.