Россиядаги хорижликларга дорихоналарда фармацевт бўлиб ишлаш ва бозорларда савдо қилиш тақиқланади, қурилиш ва дарахт кесиш ишларида ҳам уларнинг сони жиддий чекланади. Бундай қоидалар хорижий ишчиларнинг рухсат этилган улуши тўғрисидаги ҳукумат қарори лойиҳасида ёзилган. Ҳужжат Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари порталида жойлаштирилган.
Удмуртияда мумкин эмас, Москвада бемалол
Қарор лойиҳасига илова қилинган рўйхатда 16 та пункт бор. Уларга биноан, 2024 йилда чет элликларни қуйидаги мутахассисликлар бўйича ишга жойлаштириш чекланади:
• сабзавот етиштириш, ўрмон хўжалиги ва ёғоч тайёрлаш, ёғочни қайта ишлаш ҳамда ёғоч маҳсулотлари ишлаб чиқариш (мебелдан ташқари), ёғоч ва кесилган ёғочнинг улгуржи савдоси – ходимлар умумий сонининг 50 фоизидан кўп бўлмаган;
• ихтисослаштирилган дўконларда алкогол (шу жумладан пиво) ва тамаки маҳсулотларини сотиш – 15 фоиздан кўп бўлмаган;
• қурилиш – 80 фоиздан кўп бўлмаган;
• кўчмас мулкни бошқариш, бинолар ва ҳудудларни сақлаш – 70 фоиздан кўп бўлмаган;
• юк ва йўловчи транспортини бошқариш – 24 фоиздан кўп бўлмаган.
Дори-дармонлар савдоси, шунингдек, дўконлар ташқарисидаги, бозорлар ва стационар бўлмаган савдо объектлари – расталар, киосклар, чодирлар ва бошқалардаги оддий чакана савдо билан боғлиқ вазият энг оғир. Чет элликларни ушбу ишларга ёллаш принципиал жиҳатдан тақиқланади: уларнинг рухсат этилган максимал улуши нол фоиз сифатида белгиланади.
Шу билан бирга, бир қатор вилоятларда ҳам худди шу фармон билан алоҳида режим ўрнатилган. Масалан, сабзавот етиштиришга тегишли банднинг амал қилиши Волгоград ва Астрахан вилоятларига тааллуқли эмас. Ёғочни қайта ишлаш соҳасидаги чекловлар Хабаровск ўлкасига, қурилиш соҳасида эса – Бурятия, Доғистон, Краснодар ўлкаси, Амур ва Магадан вилоятлари ва Москвага тааллуқли эмас: бу минтақаларда 80 фоиз эмас, балки 50 фоиз чеклов мавжуд.
Шунингдек, Удмуртияда чет элликларга сабзавот етиштириш, йўловчи ташиш ва такси ҳайдовчиси, Краснодар ўлкасида эса юк машиналарида ишлаш тақиқланган.
Айрим ҳудудларда хорижий ишчилар сони алоҳида назорат қилинадиган фаолият соҳалари алоҳида белгиланади:
Магадан вилоятида қишлоқ ва ўрмон хўжалиги, овчилик ва балиқчилик, автомобил ва мотоциклларни таъмирлаш, ташиш ва сақлаш корхоналарида ишлайдиган мигрантлар сони 50 фоиздан ошмаслиги керак. Фойдали қазилмаларни қазиб олиш корхоналарида – 80 фоиздан ортиқ бўлмаслиги белгилаб қўйилган.
Рязан вилоятида кийим-кечак ва тўқимачилик ишлаб чиқариш корхоналарида – 90 фоиздан кўп муҳожир ишлай олмайди.
Калуга вилоятида чиқиндиларни йиғиш ва йўқ қилиш корхоналарида – 60 фоиздан, озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш ва иш билан таъминлаш ва ишга ёллаш учун – 10 фоиздан кўп бўлмаган хорижликлар меҳнат қила олади.
Бундай қоидалар ҳукумат томонидан ҳар йили янгиланади. Янги таҳрир 2023 йилда амалда бўлган қоидалардан на фаолият йўналишлари бўйича, на ходимлар учун квоталар бўйича фарқ қилмайди.
Чет элликларнинг ҳудудлар бўйича нотекис тақсимланиши айнан шу ҳудудларнинг чет эллик ишчи кучига қанчалик боғлиқлиги билан боғлиқ, деб тушунтиради Давлат Думасининг Меҳнат, ижтимоий сиёсат ва фахрийлар ишлари бўйича қўмитаси раиси Ярослав Нилов “Парламентская газетага берган интервьюсида. У келажакда ҳам алоҳида ҳудудлар учун, ҳам бутун Россия учун рухсат этилган максимал кўрсаткичларни камайтиришга чақирди.
“Мамлакатда икки миллиондан ортиқ расман ишсиз фуқароларимиз бор”, дейди Нилов. – Ва шу билан бирга – ишчилар керак бўлган жуда кўп соҳалар бор: қишлоқ хўжалиги, қурилиш, уй-жой коммунал хўжалиги. Шунинг учун, менимча, муҳожир ишчи кучини қўллаб-қувватламасдан, фуқароларимизни иш билан таъминлаш билан шуғулланиш керак”.
“Масалан, худди шу Рязанда Москвага ишлаш учун борадиган расмий равишда ишсиз фуқаролар бор”, деган Ярослав Нилов. “Менимча, чет элликлар меҳнатига қарамлиги юқори бўлган минтақалар қандай ташкилотлар ишлаётганини, қандай ходимлар борлигини диққат билан кўриб чиқишлари керак”.

Новые ограничения для мигрантов вступят в силу в 2024 году.
Иностранцам в России запретят работать провизорами в аптеках и торговать на рынках, а в строительстве и на лесозаготовках серьезно ограничат их количество. Такие правила записаны в проекте постановления Правительства о допустимой доле иностранных работников. Документ размещен на портале проектов нормативных правовых актов.
В Удмуртии нельзя, в Москве можно
Всего в списке, приложенном к проекту постановления, 16 позиций. Так, в 2024 году ограничат прием на работу иностранцев по следующим специальностям:
• выращивание овощей, лесоводство и лесозаготовки, обработка древесины и производство изделий из дерева и пробки (кроме мебели), оптовая торговля лесоматериалами и пиломатериалами — не более 50 процентов от общего числа работников;
• торговля алкоголем (включая пиво) и табаком в специализированных магазинах — не более 15 процентов;
• строительство — не более 80 процентов;
• управление недвижимым имуществом, обслуживание зданий и территорий — не более 70 процентов;
• управление грузовиками и пассажирским транспортом — не более 24 процентов.
Суровее всего дела обстоят с торговлей лекарствами, а также с просто розничной торговлей вне магазинов, на рынках и в нестационарных торговых объектах — ларьках, киосках, палатках и тому подобном. Брать на эти рабочие места иностранцев запрещено в принципе: максимально допустимая их доля обозначена как ноль процентов.
При этом в ряде регионов то же постановление устанавливает особый режим. Так, например, действие пункта, в котором идет речь про выращивание овощей, не распространяется на Волгоградскую и Астраханскую области. Ограничения в сфере обработки древесины не действуют на Хабаровский край, а в сфере строительства — на Бурятию, Дагестан, Краснодарский край, Амурскую и Магаданскую области и Москву: там установлено ограничение не в 80 процентов, а в 50.
Также в Удмуртии иностранцам запрещено выращивать овощи, работать водителями пассажирского транспорта и такси, а в Краснодарском крае — еще и грузовиков.
В некоторых регионах отдельно отмечены сферы деятельности с особым контролем за количеством работников-иностранцев:
в Магаданской области на предприятиях сельского и лесного хозяйства, охоты и рыболовства, ремонта автомобилей и мотоциклов, транспортировки и хранения их должно быть не больше 50 процентов. На предприятиях по добыче полезных ископаемых — не более 80.
в Рязанской области на предприятиях по производству одежды и текстильных изделий — не более 90 процентов.
в Калужской области на предприятиях по сбору и утилизации отходов — не более 60 процентов, по представлению продуктов питания и трудоустройству и подбору персонала — не более 10 процентов.
Подобные постановления Правительство обновляет каждый год. Новая версия не отличается от правил, действующих в 2023-м, — ни по сферам деятельности, ни по квотам на работников.
Неравномерное распределение иностранцев по регионам обусловлено тем, насколько эти самые регионы от иностранной рабочей силы зависят, пояснил «Парламентской газете» председатель Комитета Госдумы по труду, социальной политике и делам ветеранов Ярослав Нилов. Он призвал в будущем снизить максимально допустимые показатели как для отдельных территорий, так и для России в целом.
«У нас только официально безработных граждан больше двух миллионов по стране, — напомнил Нилов. — И при этом — огромное количество сфер, где нужны рабочие руки: сельское хозяйство, строительство, ЖКХ. Поэтому, на мой взгляд, нужно заниматься трудоустройством наших граждан, а не поддерживать привозной труд».
«В той же Рязани, например, есть официально безработные граждане, которые при этом ездят на заработки в Москву, — сказал Ярослав Нилов. — Я считаю, что к регионам с высокой зависимостью от иностранцев нужно присмотреться повнимательнее: понять, что за организации там работают, какой у них штат, как их переориентировать на то, чтобы активнее брать на работу российских граждан».