2022 йилда Россияда йўл ҳаракати қоидалари ва ҳаракат хавфсизлиги қонунчилигини бузганлиги сабабли Россия Федерациясида бўлиши исталмаган хорижий фуқароларга нисбатан тузилган аризалар сони 2021 йилга нисбатан 108,7 фоизга ошган. Бу ҳақда Россия Федерацияси Ички ишлар вазирлиги Йўл ҳаракати хавфсизлиги илмий маркази томонидан тайёрланган йўл ҳаракати хавфсизлиги соҳасидаги ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолияти шарҳида маълум қилинган.
“Аниқланган қонунбузарликлар бўйича 2022 йилда Россия Федерациясида бўлиши исталмаган чет эл фуқаролари бўйича 3229 та (+108,7 фоиз) аризалар тайёрланди, уларнинг деярли ярми (42,6 фоизи ёки 1376 нафари) қаноатлантирилди. Бу охирги 6 йилдаги энг катта кўрсаткич», дейилади ҳужжатда.
Хорижий фуқаролар томонидан аниқланган йўл ҳаракати қоидаларини бузиш ҳолатлари ушбу даврда 118,7 фоизга ошган (2,2 миллионтагача). Ушбу кўрсаткичларнинг сезиларли ўсиши фото ва видеоёзувлар орқали аниқланган маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги маълумотларни тўплайдиган ахборот-техник базанинг такомиллаштирилганлиги билан боғлиқ, дейилади  илмий марказ маълумотида.
Йўл ҳаракати қоидаларининг бузилиши чет эл фуқаросини чиқариб юбориш учун асос бўлиши мумкинми?
Чет эл фуқаросини чиқариб юбориш учун асослардан бири маъмурий ҳуқуқбузарлик содир этишдир. Мисол учун, чет эл фуқароси машина сотиб олиб, бир неча марта йўл ҳаракати қоидаларини бузган. Бундай ҳолда, чет эл фуқаросини маъмурий жазо кутади (115-ФЗ-сон Қонунининг 33-моддаси).
Судлар жазо тайинлашда айбдорнинг шахсини, енгиллаштирувчи ҳолатларнинг мавжудлигини ҳисобга олади.
Чиқариб юбориш тартиби қуйидагича бўлади: биринчидан, суд маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисида қарор чиқаради. Агар чет эл фуқароси томонидан шикоят қилинмаса, 10 кундан кейин суднинг чиқариб юбориш тўғрисидаги қарори кучга киради.

В 2022 году в России на 108,7% по сравнению с 2021-м выросло число ходатайств о нежелательности пребывания в РФ иностранных граждан, составленных из-за нарушения ими ПДД и законодательства в сфере безопасности дорожного движения. Об этом сообщается в обзоре правоприменительной деятельности в сфере безопасности дорожного движения, подготовленном Научным центром безопасности дорожного движения МВД РФ.
«На основании выявленных нарушений в 2022 году подготовлено 3229 (+108,7%) ходатайств о нежелательности пребывания иностранных граждан в Российской Федерации, почти половина (42,6%, или 1376) из них удовлетворена, что является максимальным значением за последние 6 лет», — отмечается в документе.
Число выявленных нарушений в сфере БДД, совершенных иностранцами, увеличилось в этот период на 118,7%, (до 2,2 млн). Значительный рост этих показателей объясняется совершенствованием информационно-технической базы, собирающей сведения об административных правонарушениях, выявленных с помощью фотовидеофиксации, уточняется в обзоре НЦ БДД.
Может ли стать основанием для выдворения иностранца нарушение ПДД?
Одним из оснований для выдворения иностранца является совершение административного правонарушения. Например, иностранец может приобрести автомобиль и несколько раз нарушить правила дорожного движения. В этом случае иностранца ждет административное наказание (ст. 33 Закона № 115-ФЗ).
При назначении наказания суды учитывают личность виновного, наличие смягчающих обстоятельств.
Процедура выдворения выглядит так: сначала судом выносится постановление об административном правонарушении. По истечении 10 дней вступает в силу решение суда о выдворении, если оно не обжалуется иностранце