“Московская газета” ўтган баҳорда бошланган Россиядан меҳнат мигрантларининг чиқиб кетиши мавзусини давом эттирмоқда. Ноябрь ойи охирига келиб, нашрнинг уч экспертидан икки нафари Марказий Осиё ва бошқа давлатлардан ишчи кучининг катта оқими келишини кутмаслик кераклигини таъкидламоқда.
Қиш бошлангунига қадар Москва фаррошлар етишмасилигига дуч келди. Шунингдек нашр ўқувчилари “Яндекс Такси” хизматида автомобиллар хизмати жуда секинлашгани, “Яндекс Еда” хизмати ҳам буюртмаларни етказиб беришда сустлашиб кетганлигини таъкидламоқда. Бу соҳаларда маҳаллий аҳоли билан бир қаторда мигрантлар ҳам хизмат қилишади.
Москвада ва умуман Россияда хизмат кўрсатиш соҳаларида ҳақиқатдан ҳам мигрантлар сони камайганми?
“РАНХИГС” институти етакчи илмий ходими Юлия Флоринская РФга меҳнат мигрантларининг келиш динамикаси ҳақида гапирди.
“Россиядаги меҳнат мигрантлари сони ҳозир минимал даражада.Пандемиядан олдин, Россияда юқори кўрсаткичли ойларда, ўзларини расман мигрант деб эълон қилганлар тахминан 4,5 миллион нафарни ташкил қилганди.
Мамлакатга шахсий саёҳатлар билан келиб, шу ерда қолганларни ҳисобга олсак, улар тахминан 5 миллион нафарни ташкил этганди. Ҳозир эса Россияга ишлаш мақсадида расман кирганлар сони 3 миллиондан озроқ, яъни ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 25-30 % га камайиш кузатилмоқда. Бу кўрсаткич сўнгги ойлар ичида ўзгармаяпти”, дейди эксперт.
“2022 йилнинг январь ва февраль ойларида 2021 йилга нисбатан мигрантлар оқимининг кўпайиши кузатилди, унда ковидгача бўлган кўрсаткичларнинг тикланиши кутилаётган эди. Аммо 24 февралдан кейин тикланиш содир бўлмади. Ҳозир мамлакатдаги мигрантлар сони ковиддан аввалги кўрсаткичлардан 200 минг нафар ишчига камроқ”, дейди эксперт.
Агар сўнгги йилларда меҳнат мигрантларининг сони аввалгидек бўлса ва ишчилар сонида кескин ўзгаришлар бўлмаса, нега Москвада қор тозалаш, такси хизматлари ва озиқ-овқат етказиб бериш бўйича бугунгидек вазият кузатилмаган?
“Ҳозир бир қанча омиллар ишламоқда. “Яндекс Такси”да нафақат чет элликлар, балки икки фуқароликка эга бўлганлар, жумладан қирғиз ва руслар ҳам ишлайди. Қисман сафарбарлик бошқа ишчилар сингари уларнинг ҳам кетишига сабаб бўлиши мумкин”,- деди Юлия Флоринская.
Мутахассисларнинг Россиядан меҳнат мигрантларининг чиқиб кетиши борасида қиш-баҳорги прогнозлари оқланадими?
“Йил рублнинг тушиши билан бошланди. Бу пайтда кўпчилик Россияда ишлашга иккиланиб қолди. Кейин рубль мустаҳкамланди ва Россияда ишлаётган, лекин Россия фуқаролигига эга бўлмаган ва қисман сафарбарликка алоқаси бўлмаганлар иш ҳақининг камайишига дуч келмадилар. Улар иш жойларида қолдилар. Аммо бошқа меҳнат бозорларига йўналишини ўзгартириш имкониятига эга бўлган энг малакали ишчилар Россияга келмаслиги мумкин”, – деб тушунтирди эксперт.
Унинг сўзларига кўра, Тожикистон энди Россия Федерациясига меҳнат миграциясининг асосий иштирокчисига айланиши мумкин.
“Илгари асосий мигрантлар Ўзбекистондан келишарди, лекин ҳозир Ўзбекистон ва Қирғизистондан Ғарб давлатларига, Жанубий Африкага, БААга миграция кучаймоқда. Шунинг учун Тожикистон тез орада бизнинг асосий ҳамкоримизга айланади. Яқин орада Россия ҳудудида Ўзбекистон ва Тожикистон фуқаролари сони тенглашади. Россия фуқаролигини олаётганлар орасида бу давлат фуқаролари биринчи ўринда туради, украиналиклар бундан мустасно. Айнан Тожикистондан Россия ҳудудига кириб келаётган мигрантлар сонида камайиш кузатилмаяпти”,- дея қўшимча қилди эксперт.
Келгуси йил учун Россиядаги меҳнат мигрантлари сони бўйича қандай прогноз қилиш мумкин?
“…Меҳнат миграциясининг асосини ташкил этувчи Марказий Осиё фуқароларига келсак, биз мигрантлар оқими тикланишини кутган эдик, лекин содир бўлган воқеалар туфайли бундай бўлмади, кейинчалик нима бўлишини айтиш қийин”, – деди Юлия Флоринская.
“Россияда меҳнат миграцияси динамикаси бўйича ҳозирча аниқ статистик маълумотлар йўқ ва уларнинг яқин келажакда пайдо бўлиши ҳам даргумон, дейди Миграция сиёсати маркази директори Ольга Чудиновских.
Аммо Москва уй-жой коммунал хўжалигида, “Яндекс Такси” ишида содир бўлаётган воқеалар баҳорда кутилган эди”.
Яқин келажакда Марказий Осиёдан келувчи меҳнат мигранлари сони камаядими?
“Иқтисодиётимиз қай даражада пасайишини, анънавий тарзда мигрантларга тегишли иш ўринларининг қай бири сақланиб, қайсиниси йўқолишини ҳозирча билмаймиз. Ўтган йили мигрантларга 2 миллионта патент берилди. Бу ковиддан кейинги вақт эди, бу йил кўрсаткичлар пасайган бўлса керак”, – деди Ольга Чудиновских.
Тожикистон Россияга асосий ишчи кучи етказиб берувчига, Ўзбекистон фуқаролари эса бошқа давлатларга ишга кетиши мумкинми?
“Бу жараён жуда секин кетмоқда, ҳали ҳеч ким глобал ўзгаришни кузатгани йўқ. Россия ўзбекистонлик меҳнат мигрантлари учун асосий йўналиш бўлиб турибди.
Лекин Ўзбекистон энди Жанубий Кореяга йўналишларни ўрганмоқда. Аммо бу икки йўналишдаги меҳнат мигрантларининг сонини солиштириб бўлмайди”, – деб хулоса қилди Ольга Чудиновских.

«Московская газета» продолжает начатую прошлой весной тему возможного оттока трудовых мигрантов из России. К концу ноября двое из трёх экспертов издания по этой теме сдержанно отмечают, что, по крайней мере, притока рабочей силы из Средней Азии и других регионов вряд ли следует ожидать.
К зиме Москва столкнулась с дефицитом дворников, писали «Известия». Также читатели «Московской» отмечают, что в сервисе «Яндекс.Такси» замедлился поиск свободных машин, а «Яндекс Еда» стал медленнее доставлять заказы. В этих сферах трудятся в том числе мигранты. Действительно ли их стало меньше в Москве и в России в целом?
О динамике притока трудовых мигрантов в РФ рассказала   ведущий научный сотрудник РАНХИГС Юлия Флоринская.
«Количество мигрантов в России, в том числе трудовых, сейчас находится на минимальном уровне. Но и в прошлом году, по сравнению с предшествовавшими ему, этот уровень был примерно таким же, если говорить о данных 10-летнего периода наблюдения. До пандемии было около 4,5 млн единовременно находящихся в России мигрантов, в пиковые месяцы — по крайней мере, если говорить о тех, кто заявлял себя в качестве мигрантов. Есть ведь и те, кто приезжают с частными поездками, а потом остаются, с ними можно было насчитать и 5 млн человек. А сейчас это чуть менее 3 млн официально въехавших в Россию с целью работы. Произошло сокращение на 25-30%. Эта цифра остаётся постоянной, не падает и не растёт», — говорит эксперт.
При этом, по словам Юлии Флоринской, показатель свидетельствует о неоправдавшихся ожиданиях в этой сфере, отметила собеседница издания.
«Январь и февраль 2022 показывали рост притока мигрантов по сравнению с 2021, из чего ожидалось восстановление доковидных объёмов. Но после 24 февраля никакого восстановления не происходит. Сейчас количество мигрантов в стране даже немного ниже ковидных показателей, примерно на 200 тыс. человек», — сказала ведущий научный сотрудник РАНХИГС.
Если количество трудовых мигрантов снижалось последние годы и не очень сильно отреагировало на ситуацию последних месяцев, почему в Москве раньше не было такой ситуации с уборкой снега, работой сервисов такси и по доставке еды?
«Сейчас действует несколько факторов. В «Яндекс.Такси» работают не только иностранные мигранты, но и люди с двойным гражданством, например, киргизским и российским. Частичная мобилизация, в том числе, могла стать причиной их отъезда», — предположила собеседница «Московской газеты».
Оправдываются ли зимне-весенние прогнозы экспертов об оттоке трудовой миграции из России?
«Год начинался с падения рубля. Тогда многие колебались, стоит ли работать в России. Потом рубль укрепился, и те, кто работают в России, но не имеют российского гражданства и не подлежат частичной мобилизации, не испытали существенного снижения зарплат и остались работать. А вот наиболее квалифицированные работники, у которых есть возможность переориентации на другие рынки, могут не приезжать в Россию или уезжать из неё», — пояснила Юлия Флоринская.
По ее словам, основным участником трудовой миграции в РФ теперь может стать Таджикистан.
«Раньше это был Узбекистан, но сейчас растёт миграция из Узбекистана и Киргизии в западные страны, в ЮАР, в ОАЭ. Поэтому нашим основным партнёром скоро станет Таджикистан. Я думаю, скоро настанет момент, когда количество граждан Узбекистана и Таджикистана в России сравняется, хотя население этих среднеазиатских стран несравнимо. Таджикистан в целом беднее, чем Узбекистан, и более завязан на Россию. Граждане этой страны на первом месте среди получающих российское гражданство, если не считать украинцев, и сокращение притока мигрантов в РФ наименее характерно для Таджикистана», — добавила эксперт.
Какой прогноз можно дать по количеству трудовых мигрантов в России на следующий год?
«…По поводу среднеазиатской, составляющей основу трудовой миграции, мы предсказывали восстановление, но его не произошло в силу произошедших событий. Что будет дальше, сказать трудно», — сказала Юлия Флоринская.
Адекватной статистики по динамике трудовой миграции в России ещё нет, и вряд ли она в ближайшее время появится, сказала «Московской газете» директор Центра миграционной политики Ольга Чудиновских.
«Но то, что происходит в московском ЖКХ, в работе «Яндекс.Такси», было ожидаемо ещё весной, — считает Ольга Чудиновских. — Снижается экономическая конъюнктура, возможность зарабатывать и отправлять валютные переводы. Отток мигрантов из Москвы и России в целом — объективное явление».
В ближайшем будущем трудовых мигрантов из Средней Азии станет меньше?
«Мы ещё не знаем, до какого уровня будет снижение нашей экономики, какие рабочие места, традиционно присущие мигрантам, сохранятся, а какие исчезнут. В прошлом году было оформлено 2 млн патентов-разрешений на работу, это была такая постковидная компенсация, в этом году наверняка было снижение, а в следующем году оно продолжится», — сказал Ольга Чудиновских.
Может ли Таджикистан стать основным поставщиком рабочей силы в Россию, а Узбекистан — уйти в другие страны?
«Этот процесс идёт очень медленно, глобальной переориентации никто пока не наблюдал. Россия остаётся основным направлением для трудовых мигрантов из Узбекистана. Узбекистаном также зондируется направление в Южную Корею, но количество трудовых мигрантов по этим двум направлениям несопоставимо», — заключила Ольга Чудиновских.