Сўнгги маълумотларга кўра, 2022 йилда Россиядан депортация қилинган мигрантлар сони сезиларли даражада ошган.
Дарҳақиқат, экспертлар мигрантларнинг мамлакатда ноқонуний бўлиш ҳолатлари кўплигини қайд этишди. Бу кўрсаткичлар қатор турар-жой, қурилиш, савдо ва хизмат кўрсатиш объектларида ўтказилган текширишлар натижасида аниқланди. Россия Ички ишлар вазири Владимир Колокольцев 2022 йилда Россиядан депортация қилинган хорижликлар сони 2021 йилга нисбатан 2,5 баробардан кўпроқ ошганини айтди.
Миграция қонунчилигига риоя этилишига комплекс ёндашув ва мониторинг олиб борилиши натижасида Ички ишлар вазирлиги хорижликларнинг Россия ҳудудига киришига тўсқинлик қилишда давом этмоқда. 2022 йилда қонун бузилиши ҳолатлари 2021 йилга нисбатан қарийб 50%га ошган.
Бундан ташқари, экспертлар томонидан ноқонуний миграцияни ташкил этиш билан боғлиқ 106 та жиноят қайд этилган. 33 минг кишини маъмурий йўл билан чиқариб юбориш тўғрисида қарор қабул қилинган, 48 мингдан ортиқ хорижликларнинг Россияга киришига рухсат берилмаган.
Сўнгги пайтларда депортациялар сонининг кўпайишини Россия ҳукуматининг миграция сиёсатини кучайтиришга қаратилган саъй-ҳаракатлари, шунингдек, ноқонуний миграцияга қарши кураш билан изоҳлаш мумкин.

Согласно последним сообщениям, количество депортаций мигрантов из России значительно увеличилось в 2022 году.
На самом деле эксперты отметили более высокую частоту незаконного пребывания мигрантов в стране. Эти цифры получены в результате проверок, проведенных по целому ряду жилых, строительных, торговых и сервисных объектов. Министр внутренних дел России Владимир Колокольцев заявил, что число иностранцев, депортированных из России в 2022 году, увеличилось более чем в 2,5 раза по сравнению с предыдущим годом.
В результате комплексного подхода и мониторинга соблюдения миграционного законодательства Министерство внутренних дел продолжает блокировать въезд иностранцев в Россию. В 2022 году количество нарушений закона увеличилось почти на 50% по сравнению с 2021 годом. Более того, эксперты зафиксировали 106 преступлений, связанных с организацией нелегальной миграции. Было принято решение об административной высылке 33 000 человек, в то время как более 48 000 иностранцев были не допущены на въезд в Россию.
Этот недавний рост числа депортаций можно объяснить продолжающимися усилиями российского правительства по укреплению своей миграционной политики, а также борьбе с нелегальной миграцией.