Rossiya migrant bolalarni maktabga qabul jarayoni bo’yicha birinchi ma’lumotlarni e’lon qildi. Rosobrnadzorning xabar berishicha, xorijiy fuqarolarning 80% dan ortiq farzandlari rus tili imtihonidan o’ta olmagani yoki hujjatlarni xato bilan topshirgani uchun o’qishga kira olmagan.
Rosobrnadzor rahbari Anzor Muzaev har bir migrant bola endi maktabga qabul qilinishi uchun rus tili imtihonidan o’tishi kerakligini e’lon qildi. Bu qoida 1-apreldan beri amal qiladi. Uning so’zlariga ko’ra, aksariyat bolalar hatto eng oddiy darajadagi bilim tekshiruvidan ham o’ta olmagan. Ba’zi hududlarda o’qituvchilar bolalar hatto rus tilidagi asosiy ko’rsatmalarni ham tushuna olmasligini ta’kidlagan.
Ikkinchi asosiy to’siq – bu hujjatlar. Ko’pgina oilalarda kerakli hujjatlar yo’q yoki arizalarini noto’g’ri to’ldirgan. 23 616 boladan atigi 8223 nafari imtihonga qabul qilindi. Oxir-oqibat, bolalarning taxminan 19 foizi maktabga yozilishga muvaffaq bo’ldi.
Rasmiylarning ta’kidlashicha, yangi qoidalar maktablarda tartibni saqlash va migrant bolalarga yaxshiroq moslashishga yordam berish uchun ishlab chiqilgan. Davlat oilalardan til o’rganish va hujjatlarni to’g’ri topshirishga jiddiyroq yondashishni talab qilmoqda.

В России опубликовали первые данные о том, как работает новый порядок приёма детей мигрантов в школы. Рособрнадзор сообщил, что более 80% детей иностранных граждан не смогли поступить, потому что не сдали экзамен по русскому языку или подали документы с ошибками.
Глава Рособрнадзора Анзор Музаев рассказал, что теперь каждый ребёнок-мигрант должен пройти тест по русскому языку, чтобы попасть в школу. Это правило действует с 1 апреля. По словам чиновника, большинство детей не смогли пройти проверку даже на самом простом уровне. В некоторых регионах учителя отмечали, что дети не понимали даже обычных инструкций на русском языке.
Второй большой барьер — это документы. У многих семей либо не хватало нужных бумаг, либо заявления были заполнены неправильно. Из 23 616 детей только 8 223 допустили к экзамену. В итоге примерно 19% детей смогли поступить в школы.
Власти говорят, что новые правила сделаны для того, чтобы в школах был порядок и чтобы дети мигрантов лучше адаптировались. Государство ожидает, что семьи будут серьёзнее относиться к изучению языка и правильной подаче документов.