TASS ma’lumotlariga ko’ra, 2025-yilda Rossiyada patent bilan ishlaydigan migrant ishchilar soni 2024-yilga nisbatan 185 mingga oshgan. Mehnat migratsiyasi uchun eng mashhur mintaqalar Moskva (deyarli 631 ming), Moskva viloyati (427 mingdan ortiq) va Sankt-Peterburg (260 mingdan ortiq) bo’ldi.
2025-yil yanvaridan dekabrgacha Rossiyada ish ruxsatnomasi bilan qariyb 2,3 million chet ellik ishlagan. Bir yil oldin bu raqam taxminan 2,1 million edi. Bu o’sish patent olgan migrantlar umumiy sonining ko’payishi bilan bog’liq.
Migrant ishchilar soni bo’yicha eng yaxshi beshta mintaqaga Tyumen viloyati (64 mingdan ortiq) va Sverdlovsk viloyati (deyarli 58 ming) ham kirdi. Patentga ega bo’lgan migrantlarning eng kam soni Nenets avtonom okrugida (396 kishi) va Chukotkada (461 kishi) qayd etilgan.
Avvalroq hukumat Ichki ishlar vazirligi Federal Soliq xizmatidan sug’urta badallari hisobotlaridan migrant ishchilarning daromadlari to’g’risidagi ma’lumotlarni avtomatik ravishda qabul qilishni boshlashi haqida qaror qabul qilgan edi. Ushbu yangilik xorijiy fuqarolarning ish bilan ta’minlanishi ustidan nazoratni kuchaytirish va ishga yollashni soxtalashtirishga qarshi kurashishga qaratilgan.

В 2025 году число трудовых мигрантов, работающих в России по патенту, выросло на 185 тыс. человек по сравнению с 2024 годом, как сообщает ТАСС. Самыми популярными регионами для трудовой миграции стали Москва (почти 631 тыс.), Московская область (более 427 тыс.) и Санкт-Петербург (свыше 260 тыс.).
С января по декабрь 2025 года в России по патенту трудились почти 2,3 млн иностранцев. Годом ранее их было около 2,1 млн человек. Увеличение связано с ростом общего числа иностранцев, оформивших патенты для работы.
В пятерку лидеров по числу трудовых мигрантов также вошли Тюменская область (более 64 тыс.) и Свердловская область (почти 58 тыс.). Наименьшее количество мигрантов по патенту зафиксировано в Ненецком автономном округе (396 человек) и на Чукотке (461 человек).
Ранее правительство приняло решение, по которому МВД начнет автоматически получать данные о доходах трудовых мигрантов из отчетов по страховым взносам от ФНС. Это нововведение направлено на усиление контроля за трудоустройством иностранных граждан и борьбу с фиктивной занятостью.