2026-yil boshiga kelib, Rossiyadagi xorijiy fuqarolar soni 5,7 millionga kamaydi. Bir yil oldin bu ko’rsatkich taxminan 6,3 million edi. Bu haqda Ichki ishlar vazirligi vakili Aleksandr Perejogin migratsiya siyosati bo’yicha konferensiyada ma’lum qildi.
Uning so’zlariga ko’ra, asosiy sabablardan biri Rossiyadagi migrant bolalar sonining kamayishi. Ularning soni deyarli to’rtdan bir qismga kamaydi. 2025-yil uchun rasmiy natijalar fevral oyida e’lon qilinadi.
Ichki ishlar vazirligi shuningdek, agar ota-onalar farzandlarining Rossiyada qonuniy yashash joyini rasmiylashtirmasa yoki ularga majburiy maktab ta’limini bermasa, rasmiylar ularning mamlakatda qolishiga qarshi qaror qilishlari mumkinligini eslatdi.
2026-yil 28-yanvardan boshlab Ichki ishlar vazirligi va ta’lim organlari xorijiy fuqarolarning farzandlari haqida ma’lumotlar almashadigan qonun kuchga kirdi. Ichki ishlar vazirligi bola migratsiya maqsadlarida ro’yxatdan o’tkazilganda yoki ro’yxatdan chiqarilganda xabar beradi. Maktablar va kollejlar o‘quvchilarning arizalari, qabul, o’qishdan chetlashtirish va rus tili test natijalari haqidagi ma’lumotlarni Ichki ishlar vazirligiga yuboradi.
Mutaxassislarning fikricha, qonunlar qattiqlashishi tufayli migrantlar soni ham kamaygan. Yashash qoidalarini buzgan chet elliklar endi tezda nazorat ostidagi shaxslarning maxsus reyestriga qo’shilib, jiddiy cheklovlarga duch keladi.
Masalan, bunday shaxslarga asosiy xarajatlar va jarimalarni qoplash uchun faqat 30 000 rublgacha bo’lgan bank hisoblaridan foydalanishga ruxsat beriladi. Shu sababli, ko’pchilik Rossiyadan chiqib ketishga majbur bo’ladi. Va agar kirishni taqiqlash to’g’risida qaror qabul qilinsa, qaytishga ruxsat berilmaydi.
Bundan tashqari, vizasiz kelganlarning qolish muddati qisqartirildi. 2025-yil 1-yanvardan boshlab Rossiyada bir kalendar yilida 90 kundan ortiq bo’lishi taqiqlanadi. Ilgari bu muddat har olti oylik davrda 90 kun edi.

К началу 2026 года количество иностранных граждан в России сократилось до 5,7 миллиона человек. Год назад их было примерно 6,3 миллиона. Об этом сообщил представитель МВД Александр Пережогин на конференции по миграционной политике.
По его словам, одна из главных причин — стало меньше детей-иностранцев в России. Их число снизилось почти на четверть. Итоги за 2025 год официально подведут в феврале.
В МВД также напомнили: если родители не оформили своим детям законное пребывание в России или не дали им возможность получить обязательное школьное образование, власти могут принять решение о нежелательности их пребывания в стране.
С 28 января 2026 года вступил в силу закон, по которому МВД и органы образования будут обмениваться данными о детях иностранных граждан. МВД будет сообщать, когда ребёнка ставят на миграционный учёт или снимают с него. А школы и колледжи будут передавать в МВД информацию о подаче заявлений на обучение, о зачислении, отчислении и результатах тестов по русскому языку.
Эксперты считают, что мигрантов стало меньше и из-за ужесточения законов. Сейчас иностранцы, нарушившие правила пребывания, быстро попадают в специальный реестр контролируемых лиц. После этого у них появляются серьёзные ограничения.
Например, таким людям разрешено пользоваться банковскими деньгами только в пределах 30 тысяч рублей, чтобы оплачивать основные расходы и штрафы. Из-за этого многим приходится уезжать из России. А если вынесено решение о запрете на въезд, вернуться уже нельзя.
Кроме того, сократился срок пребывания для тех, кто приезжает без визы. С 1 января 2025 года можно находиться в России не более 90 дней за весь календарный год. Раньше правило было мягче — 90 дней в течение каждого полугода.