Ҳукумат биринчи навбатда россияликларга ишга жойлашиш имкониятларини бериш мақсадида компаниялар учун хорижий ишчиларнинг мақбул улушини белгиламоқда.
Россия яқин келажакда қурилиш майдонларида муҳожирларни кутиб қолса-да, бозор ва дорихоналардаги иш улар учун ёпиқлигича қолади. Ҳукумат Россия компанияларига мигрантларни қабул қилиш учун йиллик квоталар белгилаб беради. 2023 йил 4 октябрдан бошлаб турли соҳаларда хорижий ишчиларнинг рухсат этилган улуши тўғрисидаги ҳукумат қарори кучга киради. Шуни айтиш лозимки, баъзи ҳудудларда мигрантлар муайян касблар билан шуғуллана олмайдилар.
Ҳукумат биринчи навбатда россияликларга ишга жойлашиш имкониятларини бериш мақсадида компаниялар учун хорижий ишчиларнинг мақбул улушини белгилайди. Бу йилдаги каби 2024 йилда ҳам бозорларда мигрантларнинг савдо қилиши бутунлай тақиқланади. Муҳожир ишчиларга дорихоналарда дори-дармонлар, киосклар, палаткалар ёки автофургонларда ҳар қандай товарларни сотиш тақиқланади.
Алкогол ва тамаки дўконлари эгалари хорижлик ишчиларнинг 15 фоизини ёллаши мумкин бўлади, йўловчи транспортида эса мигрантлар улуши 24 фоиздан ошмаслиги керак. Сабзавот етиштириш учун ходимларга муҳтож бўлган компаниялар жамоасининг ярми мигрантлар бўлиши мумкин. Ёғочни кесишда ишлаш учун ҳам худди шу квота белгиланади.
Бинолар ва ҳудудларга хизмат кўрсатиш, яъни кўчаларни супуриш ёки қордан тозалашда мигрантларнинг улуши 70 фоизгача етиши мумкин. Ўтган йилгидек, қурилиш учун энг катта квота белгиланди – иш берувчилар 80 фоиз ходимини мигрантлар орасидан ёллаш ҳуқуқига эга.
Хорижий ишчиларни ёллашда ҳуқуқбузарликлар учун иш берувчиларнинг жавобгарлиги ҳам муҳим жиҳат ҳисобланади. 2024 йил 1 январга қадар ташкилотлар ўзларининг мигрант ходимлари сонини лимитга мувофиқлаштириши керак. Қоидабузарлар 800 мингдан 1 миллион рублгача жаримага тортилади ёки 90 кунгача фаолиятни тўхтатиб туради.

Правительство устанавливает для компаний допустимую долю иностранных рабочих, чтобы дать россиянам возможность приоритетного трудоустройства.
На стройках в России в ближайшем будущем будут ждать мигрантов, но труд на рынках и в аптеках для них останется закрытым. Правительство устанавливает ежегодные квоты на прием мигрантов для российских компаний. С 4 октября 2023 года вступит в силу постановление Правительства о допустимой доле иностранных рабочих в различных сферах. Важно учитывать, что в ряде регионов мигранты не смогут заниматься определенными профессиями.
Правительство устанавливает для компаний допустимую долю иностранных рабочих, чтобы дать россиянам возможность приоритетного трудоустройства. В 2024 году, как и в этом, доля мигрантов, которые смогут торговать на рынках, составит ноль, то есть будет запрещена полностью. Иностранцам по-прежнему не разрешат продавать лекарства в аптеках и любые товары в киосках, палатках или автофургонах.
В алкогольные и табачные магазины работодатели смогут принять только 15 процентов сотрудников-иностранцев, а на пассажирском транспорте доля мигрантов не должна превышать 24 процента. Если предприятию нужны сотрудники для выращивания овощей, мигрантами может быть половина из них. Такая же квота установлена для работы на лесозаготовках.
В обслуживании зданий и территорий, то есть в уборке или в очистке улиц от снега, доля мигрантов может доходить до 70 процентов. Как и в прошлом году, самый большой лимит установлен для строительства — работодатели вправе нанять 80 процентов зарубежных сотрудников.
Ответственность работодателей за нарушения при приеме иностранных рабочих также является важным аспектом. До 1 января 2024 года организации должны привести в соответствие с лимитом количество своих иностранных работников. Нарушителям грозит штраф от 800 тысяч до 1 миллиона рублей либо приостановление деятельности на срок до 90 суток.