Rossiyada chet el fuqarolarini ro‘yxatdan o‘tkazish qoidalarini o‘zgartiruvchi yangi qonun qabul qilindi. Endi mulk egalarining o‘zi migrantlarni ro‘yxatdan chiqarish huquqiga ega bo‘ladi.
Ilgari bu imkoniyat cheklangan edi. Agar chet el fuqarosi kvartirada ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lsa, egasi ularni shunchaki ro‘yxatdan chiqara olmasdi. Biroq mulk egasi javobgar bo‘lib, agar migrant aslida boshqa joyda yashagan bo‘lsa, unga jarima solinishi mumkin edi.
Yangi qoidalarga ko‘ra, ro‘yxatdan chiqarish uchun endi chet el fuqarosining turar joydan chiqib ketishi asos hisoblanadi. Bu shuni anglatadiki, mulk egasi qo‘shimcha murakkab protseduralarsiz ariza topshirishi va ro‘yxatdan chiqarishi mumkin.
Davlat Dumasi o‘zgarishlar mulk egalarining huquqlarini himoya qilish va chet el fuqarolarining qolishini kuzatishni soddalashtirishga qaratilganligini ta’kidlagan.
Ilgari migrantni ro‘yxatdan chiqarish faqat ayrim hollarda – masalan, agar ular mamlakatni tark etgan bo‘lsa, boshqa joyda ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lsa yoki soxta ro‘yxatdan o‘tish aniqlangan bo‘lsagina amalga oshirilishi mumkin edi.
Yangi qonun migrantlarni qabul qiluvchi rossiyalik fuqarolar uchun vaziyatni osonlashtirishi va jarima xavfini kamaytirishi kerak.

В России приняли новый закон, который меняет правила регистрации иностранных граждан. Теперь собственники жилья получили право самостоятельно снимать мигрантов с учета.
Ранее такая возможность была ограничена. Если иностранец был зарегистрирован в квартире, владелец не мог просто так снять его с учета. При этом ответственность всё равно лежала на хозяине жилья — его могли оштрафовать, если мигрант фактически жил в другом месте.
Согласно новым правилам, основанием для снятия с учета теперь считается факт выезда иностранного гражданина из жилья. Это значит, что собственник может подать заявление и прекратить регистрацию без дополнительных сложных процедур.
В Государственной думе отметили, что изменения направлены на защиту прав владельцев жилья и упрощение контроля за пребыванием иностранных граждан.
Ранее снять мигранта с учета можно было только в отдельных случаях — например, если он выехал из страны, был зарегистрирован в другом месте или при выявлении фиктивной регистрации.
Новый закон должен упростить ситуацию для граждан, принимающих у себя иностранных жильцов, и снизить риски штрафов.