Rossiya Davlat Dumasining qo‘mita a’zolari migrantlar huquqlarini buzgan migratsiya markazlari xodimlarini javobgarlikka tortish haqidagi qonun loyihasini ikkinchi o‘qishda qabul qilishni tavsiya etdi, deb xabar bermoqda «Парламентская газета». Eslatib o‘tamiz, qonun loyihasi hali kuchga kirmagan. Biroq, unga e’tibor qaratish va rivojlanishini kuzatib borish ahamiyatli, chunki bu kabi qonun Rossiya tarixida hech qachon mavjud bo‘lmagan.
Agar qonun qabul qilinsa, Rossiya Federatsiyasining Ma’muriy Huquqbuzarliklar Kodeksiga xizmat ko‘rsatish muddatini buzganlik uchun jarimalarni nazarda tutuvchi o‘zgartirishlar kiritiladi. Bunday huquqbuzarlik uchun jarima miqdori 3 mingdan 5 ming rublgacha bo‘ladi. Bundan tashqari, intizomiy javobgarlik sifatida pasport-viza xizmati xodimlari va ko‘p funksiyali migratsiya markazining xodimlari politsiyaga yordam berish uchun jalb qilinadi.
Agar ular politsiya organlari bilan hamkorlik qilishda tartibni buzsa, birinchi marta 5 mingdan 10 ming rublgacha, takroranlansa 30 ming rublgacha va 6 oyga diskvalifikatsiya qilish bilan jazolanadi.
— Xizmat xodimlari va vakolatli tashkilotlar xodimlari ushbu yordamni ko‘rsatishda mansabdor shaxslar sifatida javobgarlikni o‘z zimmalariga oladi. Shuning uchun ularning xizmat majburiyatlarini bajarmaslik yoki noto‘g‘ri bajarish uchun ma’muriy javobgarlikni belgilash taklif qilinmoqda, — deya fikr bildirgan Davlat Dumasining Davlat qurilishi va qonunchilik bo‘yicha qo‘mita raisi Pavel Krasheninnikov.

Комитет Госдумы рекомендовал принять во втором чтении законопроект о привлечении к ответственности сотрудников миграционных центов, которые нарушают права мигрантов, сообщает «Парламентская газета». Напоминаем, что законопроект еще не вступил в силу. Однако, стоит обратить на него внимание и следить за её развитием, поскольку подобный закон станет первым в истории России.
Если закон примут, в КоАП РФ будут внесены поправки, предусматривающие наказания за нарушение сроков предоставления услуг — штраф за это составит от 3 до 5 тысяч рублей. Кроме того, в качестве дисциплинарной ответственности сотрудники будут привлечены к содействию полицейским.
Они будут проводить фотографирование и дактилоскопию, принимать заявления о регистрации по месту жительства, выдаче вида на жительство и временное проживание, разрешительных документов на работу и другие.
И за нарушение ими порядка взаимодействия с органом полиции штраф для должностных лиц составит от 5 до 10 тысяч рублей, при повторении — до 30 тысяч рублей с возможной дисквалификацией на полгода.
— Работники предприятия и уполномоченной организации несут ответственность при оказании данного содействия как должностные лица. И в связи с этим предполагается установить административное наказание за неисполнение либо ненадлежащее исполнение своих служебных обязанностей, — сказал председатель комитета Госдумы по государственному строительству и законодательству Павел Крашенинников.