2025-yil 5-fevralidan boshlab Rossiya Federatsiyasi Ichki ishlar vazirligining 22.10.2024-yil sanasida e’lon qilingan 628-sonli buyrug‘i kuchga kiradi. Ushbu buyruqqa ko‘ra «registratsiya» ko‘rinishi, arizalar shakli o‘zgaradi. Qolaversa, migratsiya qaydidan o‘tish muddati barcha muhojirlar uchun bir yildan oshmaydi.
Chet el fuqarolarini migratsiya qaydidan o‘tkazish to‘g‘risidagi Nizomga o‘zgartirishlar kiritishni nazarda tutuvchi ushbu buyruqqa asosan xorij fuqarosi yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxsning:
– vaqtinchalik yashash joyida migratsiya qaydidan o‘tkazish (registratsiya) blanki,
– chet el fuqarosi yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxsni yashash joyida ro‘yxatdan o‘tkazish yoki chiqarib yuborish to‘g‘risidagi uy egasi beradigan arizalar;
– «registratsiya» va boshqa hujjatlarda xatoliklarni tuzatish uchun ariza shakli yangilanadi.
«Registratsiya»ning yangi ko‘rinishida muhojirning Rossiyada qolishiga asos bo‘luvchi hujjatining ma’lumotlari ko‘rsatilishi hamda bolalarning «registratsiya»sida esa ota-onasi haqida ma’lumotlar bo‘ladi.
Bundan tashqari, migratsiya qaydi beriladigan muddatga ham o‘zgarish kiritilgan. Endi qanday asos mavjudligiga qaramay, 5-fevraldan boshlab «registratsiya» bir yildan oshmagan muddatga beriladi. Chet el fuqarolari «registraitsya»ni «gosuslugi» portali (yagona identifikatsiya va autentifikatsiya tizimi) orqali yuborishlari mumkin.
Buyruqda ushbu o‘zgarishlar migratsiya qaydidan o‘tish jarayonini soddalashtirish va ichki ishlar vazirligining migratsiya markazlari kabi vakolatli tashkilotlari bilan ma’lumot almashish tartibini rivojlantirishga qaratilgan.

С 5 февраля 2025 года в России вступают в силу Приказ Министерства внутренних дел Российской Федерации от 22.10.2024 № 628. Данный приказ вносит изменения в регламент миграционного учета иностранных граждан. В рамках этих изменений утверждены новые формы бланков, которые будут использоваться для различных процедур миграционного учета.
Изменились уведомление о прибытии иностранного гражданина или лица без гражданства в место пребывания (регистрация), заявление о снятии иностранного гражданина или лица без гражданства с учета по месту пребывания, заявление о снятии иностранного гражданина или лица без гражданства с регистрации по месту жительства, заявление об исправлении допущенных опечаток и ошибок в документах. В бланке миграционного учёта теперь можно увидеть строку об основании, то есть о документе, который оформил мигрант. В случае оформления миграционного учёта детям, в бланке теперь будут указаны родители несовершеннолетнего мигранта.
Кроме этого, вносятся изменения в порядок подачи уведомлений и сроки. Так, иностранные граждане смогут подавать уведомления о прибытии через портал Госуслуг (Единая система идентификации и аутентификации).
Постановка на учет временно пребывающих иностранцев будет осуществляться на срок, указанный в уведомлении о прибытии, но не более чем на один год. Эти изменения направлены на упрощение процесса миграционного учета и улучшение взаимодействия между МВД и уполномоченными организациями, такими как Центры по вопросам миграции МВД, сказано в сопроводительном тексте приказа.