Россия Соғлиқни сақлаш вазирлиги мамлакатга келган чет эллик фуқаролар ва фуқаролиги бўлмаган шахслар учун ВИЧ, яъни инсонда орттирилган имунодефицит вируси йўқлиги тўғрисидаги сертификатнинг амал қилиш муддатини уч ойдан ўн икки ойга узайтирди.
Вазирлик буйруғи унинг расмий сайтида эълон қилинди,- деб хабар беради ТАСС. Буйруқ 1-иловасининг 6-бандига кўра, сертификат берилган кунидан бошлаб ўн икки ой давомида амал қилади, дейилади ҳужжатда.
Эслатиб ўтамиз, Соғлиқни сақлаш вазирлигининг 2021 йил 17 ноябрдаги буйруғига биноан ушбу турдаги сертификатнинг амал қилиш муддати уч ой этиб белгиланган эди.

Минздрав РФ продлил действие сертификата об отсутствии ВИЧ-инфекции для иностранных граждан и лиц без гражданства, прибывающих в РФ, с трех до двенадцати месяцев.
Соответствующий приказ ведомства опубликован на официальном интернет-портале правовой информации,- сообщает ТАСС.
«Пункт 6 приложения №1 к приказу изложить в следующей редакции: 6. Сертификат действителен в течение двенадцати месяцев с даты его выдачи», — говорится в документе.
Ранее, согласно приказу Минздрава от 17 ноября 2021 года, данный пункт устанавливал срок действия такого сертификата на три месяца.