Rossiya Federatsiyasida ishlab yurib, turli qiyinchiliklarga duch kelayotgan hamyurtlarimiz oz emas. Ayrimlar moliyaviy muammolarga uchramoqda, boshqalar esa turar joysiz qolib ketyapti. Ayrim hollarda tazyiq, majburiy mehnat yoki zo‘ravonlikka uchrayotganlar ham bor.
Shunday og‘ir vaziyatga tushib qolgan fuqarolar uchun Migratsiya agentligi tomonidan moddiy va ijtimoiy yordam ko‘rsatish tizimi yo‘lga qo‘yilgan.
Xususan, Migratsiya agentligining Rossiyadagi Vakolatxonasi Moskva va Moskva viloyatida joylashgan 15 ga yaqin xostel va sutkalik mehmonxonalar bilan shartnoma tuzgan. Bu joylar vaqtincha turar joysiz qolgan hamyurtlar uchun mo‘ljallangan.
Agar siz og‘ir moliyaviy ahvol sabab turar joysiz qolgan bo‘lsangiz, Moskva shahri, 1-Kazachiy tor ko‘chasi, 11/2 uy (metro Polyanka) manzilida joylashgan Vakolatxonaga murojaat qilishingiz mumkin. Mutaxassislar vaziyatni o‘rganib chiqqach, 30 kungacha bepul yotoq joy ajratish masalasi ko‘rib chiqiladi.
Vakolatxona bilan bog‘lanish uchun quyidagi telefon raqami ishlaydi:
+7 (925) 045-47-44
Hozirda shunday yordam tizimini Rossiyaning boshqa hududlarida ham joriy etish rejalashtirilgan. Jumladan, Shimoli-g‘arbiy, Ural, Sibir, Uzoq Sharq va Janubiy okruglarda xostel va mehmonxonalar bilan shartnoma tuzish ishlari olib borilmoqda.
Ushbu yordam Vazirlar Mahkamasining 252-sonli qarori asosida amalga oshirilmoqda. Xorijda ishlayotgan fuqarolar uchun mo‘ljallangan barcha yordam paketlari bilan xorijdaish.uz sayti orqali tanishish mumkin.
Mutaxassislar hamyurtlarimizni befarq bo‘lmaslikka chaqirmoqda. Agar kimdir og‘ir vaziyatga tushib qolganini bilsangiz, ushbu ma’lumotni ulashish orqali unga yordam berishingiz mumkin.

Многие наши соотечественники работают в Российской Федерации и сталкиваются с различными трудностями. Одни испытывают финансовые проблемы, другие остаются без крова. В отдельных случаях люди подвергаются давлению, принудительному труду или насилию.
Миграционное агентство выстроило систему оказания материальной и социальной помощи гражданам, оказавшимся в трудной жизненной ситуации.
В частности, представительство Миграционного агентства в России заключило соглашения примерно с 15 хостелами и гостиницами посуточного размещения, расположенными в Москве
Московской области. Эти объекты предназначены для временного размещения соотечественников, оставшихся без жилья.
Граждане, оказавшиеся без крова из-за финансовых трудностей, могут обратиться в представительство по адресу: Москва, 1-й Казачий переулок, дом 11/2 (станция метро «Полянка»). После изучения ситуации специалистами будет рассмотрен вопрос о предоставлении бесплатного проживания сроком до 30 дней.
Для связи с представительством действует следующий номер телефона:
+7 (925) 045-47-44
В настоящее время планируется внедрение аналогичной системы поддержки и в других регионах России. Ведётся работа по заключению соглашений с хостелами и гостиницами в Северо-Западном,
Уральском, Сибирском, Дальневосточном и Южном регионах.
Поддержка осуществляется на основании Постановления Кабинета Министров № 252. С полным перечнем пакетов помощи для граждан, работающих за границей, можно ознакомиться на сайте xorijdaish.uz.
Эксперты призывают соотечественников не оставаться равнодушными. Если вам известно о людях, оказавшихся в сложной ситуации, вы можете помочь им, передав эту информацию.