Tashkilot Rossiyadagi teraktdan keyin Markaziy Osiyodan kelgan muhojirlar bilan bog‘liq vaziyatni xavfli deb atamoqda, chunki fojiadan keyin bu mintaqa fuqarolariga nisbatan zo‘ravonlik va huquqbuzarliklar soni ko‘paygan.
OAV xabarlariga tayanib, tashkilot hujumga aloqadorlikda gumon qilinib hibsga olingan bir necha Tojikiston fuqarolari hibsga olinganidan so‘ng, shaxs va mansabdor shaxslar tomonidan etnik profillash, ksenofobik ta’qib va zo‘ravonlik holatlari ko‘payganini ma’lum qilgan.
Rossiya rasmiylari Markaziy Osiyodan kelgan odamlarga nisbatan tazyiq va tajovuzlardan voz kechish siyosatini e’lon qilishi va amalda qo‘llashi kerak. Rasmiylar markaziy osiyolik muhojirlarni etnik jihatdan aniqlash, ularni o‘zboshimchalik bilan va uzoq muddatga hibsda saqlash amaliyotini to‘xtatishi, aksincha, muhojirlar xavfsizligini ta’minlashi kerak. Ksenofobik ta’qibning barcha holatlari bo‘yicha chuqur tekshiruv o‘tkazish va aybdorlarni javobgarlikka tortishi lozim.
Human Rights Watch tashkilotining xabar berishicha, hujumdan keyingi ikki hafta ichida Rossiyada markaziy osiyolik muhojirlarga xizmat ko‘rsatishdan bosh tortish, ishdan bo‘shatish, jismoniy zarar yetkazish bilan tahdid qilish, haqorat qilish va migrantlarga qarshi shiorlar ko‘paygan.

Международная правозащитная организация Human Rights Watch сообщает, что спустя неделю после теракта в Крокус-Сити-Холле число судебных дел против мигрантов в России за предполагаемые нарушения миграционного законодательства выросло на 70%.
Организация называет ситуацию в России в отношении мигрантов из Центральной Азии после теракта опасной, так как после трагедии наблюдается рост насилия и число нарушений в отношении граждан этого региона.
Со ссылкой на СМИ организация сообщает о росте числа случаев этнического профилирования, преследований на почве ксенофобии и насилия со стороны частных и должностных лиц, включая произвольные задержания и длительные проверки и задержания после того, как в связи с терактом были взяты под стражу несколько таджикистанцев.
Российские должностные лица должны заявить и воплотить на практике политику нулевой терпимости к преследованиям и агрессии в отношении выходцев из Средней Азии. Власти должны прекратить практику этнического профилирования в отношении мигрантов из Средней Азии, их произвольные задержания и задержания на длительный срок, и вместо этого обеспечить мигрантам безопасность. провести тщательное расследование по всем случаям ксенофобских преследований и привлечь виновных к ответственности.
Human Rights Watch сообщает, что в течение двух недель после теракта в России наблюдается рост отказов в предоставлении услуг мигрантам из Средней Азии, увольнений, угроз физической расправы, оскорблений и лозунгов против мигрантов.