Rossiya Federatsiyasi fuqaroligini olish uchun bu yerda tug‘ilish kifoya emasligi bilasizmi?
Ba’zi holatlarda tug‘ilganlik ham hisobga olinadi. Rossiya IIV bergan ma’lumotlar asosida Rossiya fuqaroligi berilishining shartlarini keltiramiz.
Rossiya Federatsiyasi fuqaroligini olish va tugatish shartlari va tartibi 2023-yil 28-apreldagi 138-ФЗ-sonli “Rossiya Federatsiyasi fuqaroligi to‘g‘risida” federal qonuni bilan tartibga solinadi.
Mavjud qonunga ko‘ra Rossiyada tug‘ilgan bola quyidagi hollarda Rossiya fuqaroligini oladi:
– Bola tug‘ilgan paytda ota-onaning har ikkisi yoki yagona ota-ona Rossiya Federatsiyasi fuqarosi bo‘lsa;
– Ota-onadan biri Rossiya Federatsiyasi fuqarosi, ikkinchisi esa fuqaroligi yo‘q shaxs bo‘lsa;
– Ota-onadan biri Rossiya Federatsiyasi fuqarosi, ikkinchisi chet davlat fuqarosi bo‘lib, bola Rossiya Federatsiyasi hududida tug‘ilgan bo‘lsa;
– Ota-onaning ikkisi yoki yagona ota-ona chet el fuqarosi yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxs bo‘lib, Rossiya hududida doimiy yashasa va bola Rossiyada tug‘ilib, boshqa davlat fuqaroligini olmagan bo‘lsa;
– Ota-onadan biri Rossiya fuqarosi, ikkinchisi chet el fuqarosi bo‘lib, bola Rossiya Federatsiyasi hududidan tashqarida tug‘ilgan, lekin tug‘ilgan davlat fuqaroligini olmagan bo‘lsa va bola tug‘ilgan davlatning vakolatli organi tomonidan fuqarolik berilmaganligini tasdiqlovchi hujjat taqdim etilsa Rossiya fuqaroligini rasmiylashtirish mumkin.
Ta’kidlash joizki, Rossiya Federatsiyasida tug‘ilgan deb hisoblanish uchun bola Rossiya bayrog‘i ostida suzayotgan suv yoki havo kemasida tug‘ilgan bo‘lishi ham yetarli, deb yozadi Rossiya IIV o‘zining rasmiy sahifasida.

Вы знали, что для получения гражданства Российской Федерации недостаточно лишь родиться на территории страны?
Хотя в определенных ситуациях учитывается и этот параметр. МВД России приводит условия и порядок приобретения и прекращения гражданства Российской Федерации.
Вопросы гражданства регулируются Федеральным законом от 28 апреля 2023 г. № 138-ФЗ «О гражданстве Российской Федерации».
Ребенок приобретает гражданство России, если на день его рождения:
– оба родителя или единственный родитель имеют гражданство Российской Федерации;
– один из родителей имеет гражданство Российской Федерации, а другой является лицом без гражданства;
– один из родителей имеет гражданство Российской Федерации, а другой — иностранного государства, при условии, что ребёнок родился в Российской Федерации;
– оба родителя или единственный родитель являются иностранцами или лицами без гражданства, постоянно проживающими в России, при условии, что ребёнок родился в Российской Федерации и не приобрёл гражданство иностранного государства по рождению;
– один из родителей — гражданин России, а другой — иностранец, при условии, что ребёнок родился за пределами Российской Федерации, но не приобрёл гражданство иностранного государства по рождению;
В этом случае необходимо предоставить документ полномочного органа иностранного государства, подтверждающий отсутствие основания предоставления ребенку гражданства этого государства по рождению, сообщает МВД России.
Стоит уточнить, что под рождением в Российской Федерации подразумевается и появление ребенка на свет на водном или воздушном судне, имеющем национальную принадлежность России, уточняет ведомство.
МВД Росси также отмечает, что если родители ребенка неизвестны, то он приобретает гражданство Российской Федерации по рождению в том случае, если в течение шести месяцев со дня его обнаружения не будет установлено, что он имеет гражданство (подданство) другого государства.