Chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar «ВНЖ» olish imkoniyatiga ega — bu hujjat ular uchun Rossiya fuqarolari bilan deyarli teng huquqlarni ta’minlaydi. «ВНЖ» cheksiz muddatga yoki belgilangan vaqtga berilishi mumkin. Ushbu hujjatni olish uchun nomzodlar qanday shartlarni bajarishi kerakligini maqolamizda bilib oling.
«ВНЖ» olishning asosiy shartlari
Rossiyada «ВНЖ» olishning eng keng tarqalgan sharti — «РВП» ga ega bo‘lish va u bilan kamida sakkiz oy Rossiyada yashash. Bu eng ko‘p tarqalgan tartib. «РВП» olgandan keyin «ВНЖ» olish navbatdagi qadam hisoblanadi.
Ammo «РВП» «ВНЖ» olish uchun yagona asos emas. Bundan tashqari, ba’zi kategoriyadagi chet elliklar «РВП» olishni o‘tkazib yuborib, bevosita to‘g‘ridan to‘g‘ri «ВНЖ» uchun hujjat topshirishlari mumkin. Ushbu jarayonni rasmiy ravishda ««ВНЖ» ni soddalashtirilgan tartibda berish uchun asoslar» deb atashadi.
Agar umumlashtiradigan bo‘lsak, «ВНЖ» olish uchun asoslarni quyidagi ro‘yxatdagidek ajratish mumkin:
– Sobiq Sovet Ittifoqi fuqarolari;
– «Переселение» dasturi ishtirokchilari;
– Belarus, Qozog‘iston, Moldova, Ukraina, DXR va LXR fuqarolari;
– Malakali mutaxassislar;
– Rossiya fuqarolari yoki «ВНЖ» ga ega bo‘lgan shaxslarning qarindoshlari;
– Rossiya oliy o‘quv yurtlari bitiruvchilarining ayrim toifalari.
Bu to‘liq ro‘yxat emas — yana boshqa maxsus toifalar ham mavjud. Ammo bu ro‘yxat «soddalashtirilgan» tartibga «ВНЖ»ga da’vo qila oladigan asosiy toifalar.
2024-yilning oktyabr oyida Rossiya fuqarosi bilan umumiy farzandi bo‘lgan muhojirlarga «ВНЖ» olishda muhim o‘zgarishlar kiritildi. Endilikda rasmiy nikohi bo‘lmagan ota-onalar kamida uch yil oila bo‘lib yashayotganini sud orqali tasdiqlashlari kerak. Shundan keyingina «ВНЖ» olish uchun hujjatlarni topshirish mumkin.
«ВНЖ» olishning umumiy tartibi
Umumiy tartibda Rossiyada doimiy yashash ruxsatnomasini (ВНЖ) olmoqchi bo‘lsangiz ikkita shartni bajargan bo‘lishingiz kerak.
Birinchisi, «РВП» bilan 8 oy davomida Rossiyada yashagan bo‘lishingiz kerak.
Ikkinchi shart — «РВП»ning amal qilish muddatiga kamida 4 oy qolgan bo‘lishi kerak.
Bu ikki shart bajarilgan bo‘lsa «ВНЖ» olish uchun ariza topshirishingiz mumkin.
«ВНЖ» ni soddalashtirilgan tartibda qanday olish mumkin?
Rossiya qonunchiligi ko‘ra «РВП» bosqini o‘tkzib yuborib, to‘g‘ridan-to‘g‘ri, ya’ni soddalashtirilgan tartibda «ВНЖ» olish mumkin. Soddalashtirilgan tartibda doimiy yashash ruxsatnomasini (ВНЖ) olish uchun asoslarni keltiramiz.
«ВНЖ»ni soddalashtirilgan tartibda qarindoshlik asosida olish mumkin. Aniqroq aytadigan bo‘lsak:
– Rossiyada «ВНЖ» ga ega bo‘lgan ota-onalarning voyaga yetmagan farzandlari;
– Voyaga yetgan shaxslar, agar ularning ota-onasi yoki farzandlari Rossiya fuqaroligiga ega bo‘lsa;
– Nogiron deb topilgan shaxslar, agar ularning ota-onasi yoki vasiysi Rossiya fuqarosi yoki doimiy yashash huquqi(ВНЖ)ga ega bo‘lsa soddalashtirilgan tartibda «ВНЖ» olishi mumkin.
Yana bir katta toifa — sobiq Sovet Ittifoqi fuqarolari:
– RSFSR hududida tug‘ilgan va Sovet pasportiga ega bo‘lgan shaxslar;
– Qrim ASSR hududidan deportatsiya qilingan va reabilitatsiya qilingan shaxslar;
– Qozog‘iston, Moldova, DXR, LXR, Ukraina fuqarolari soddalashtirilgan tartibda “ВНЖ” olishlari mumkin.
Shuningdek, xalqaro shartnomalar doirasida Rossiyaga ko‘chib kelayotganlar, ya’ni «Переселение» dasturi ishtirokchilari ham
Soddalashtirilgan tartibda «ВНЖ» olishlari mumkin.
Tajribali mutaxassislarga ham «ВНЖ» beriladi
Rossiyada tajribali yoki istiqbolli mutaxassislarni jalb qilish dasturlari mavjud. Ushbu shaxslar ham soddalashtirilgan tartibda «ВНЖ» olishlari mumkin:
– yuqori malakali mutaxassislar (ВКС) va ularning oila a’zolari;
– Oliy o‘quv yurtlarining a’lochi bitiruvchilari;
– «Rossiya — imkoniyatlar mamlakati» tanlovi finalchilari;
– Raqamli texnologiyalar vazirligi dasturi orqali ko‘chib kelayotgan IT-mutaxassislari va ularning oilalari;
– Investorlar va ularning oilalari soda tartibdа «РВП» ni olmay, birdan “ВНЖ” olishlari mumkin.
Bunday toifalar uchun qo‘shimcha shartlar ham mavjud. Ularni doim inobatga olish kerak. Masalan, 2024-yilda yuqori malakali mutaxassislar mehnat shartnomasi muddati tugagan taqdirda, 30 kun ichida yangi shartnoma tuzmasa yoki boshqa ish topmasa,ularga berilgan «ВНЖ» avtomatik ravishda bekor qilinadi.
«ВНЖ» ga ega bo‘lgan chet elliklar imkoniyatlari
«ВНЖ» chet elliklar uchun yashash joyini erkin tanlash va Rossiya fuqarolari bilan teng sharoitda ishlash imkoniyatini beradi. Shuningdek, «ВНЖ» — Rossiya fuqaroligi olish uchun zarur bosqichdir. Qolaversa, bepul tibbiy xizmat, nafaqa, tadbirkor shaxs (ИП) sifatida ro‘yxatdan o‘tish va boshqa ijtimoiy imkoniyatlardan foydalanish huquqini beradi.
«ВНЖ» ning «РВП» va Rossiya fuqaroligidan farqi
«ВНЖ» chet ellikka Rossiya fuqaroligi bilan deyarli teng imkoniyatlarni beradi. Rossiyaga qo‘shimcha hujjatlarsiz kirish va chiqish, mamlakat bo‘ylab erkin harakatlanish va yashash joyini o‘zgartirish huquqini beradi. Shuningdek, bepul tibbiy xizmatlardan foydalanish va ijtimoiy to‘lovlar olish imkoniyati ham mavjud.
Biroq, «ВНЖ» Rossiya fuqaroligiga bevosita teng emas. “ВНЖ”ni avtomatik ravishda yo‘qotish mumkin. Bundan tashqari, «ВНЖ»si borlar yil davomida Rossiya hududida kamida 183 kun yashashi shart. Agar «ВНЖ» ga ega bo‘lgan shaxs yarim yildan ortiq vaqt davomida mamlakatdan tashqarida bo‘lishni rejalashtirsa, bu holatni oldindan Migratsiya bo‘limi orqali tasdiqlatib, ketishi kerak.
«ВНЖ»ning «РВП» dan asosiy farqlari shundaki, 2019-yildan boshlab «ВНЖ» cheksiz muddatga beriladi, «РВП» esa uch yilga beriladi. Shuningdek, «РВП» chet ellikdan hujjat olingan hududda yashash va ishlashni talab qiladi. «ВНЖ» egalari esa istagan shahrida istagancha ishlashi va yashashi mumkin.
«ВНЖ» olingandan keyin nimalarni unutmaslik kerak?
2019-yildan boshlab «ВНЖ» cheksiz muddatga berilsa-da, hujjatni almashtirish kerak bo‘lgan vaqt bor. 14, 20 va 45 yoshga to‘lganingizdan keyin yoki ism-familiya o‘zgartirilganda «ВНЖ» ni almashtirish shart bo‘ladi.
«ВНЖ» ga ega bo‘lgan shaxs Rossiyada ishlashi, biznes ochishi yoki xorijda daromad manbaiga ega bo‘lishi kerak. Chunki «ВНЖ» egalari har 12 oydan keyin quyidagi ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan hisobot topshirishi shart:
– yashash joyi manzili (shaxsiy yoki ijara uyida);
– daromadlar haqida hisobot;
– xorijiy banklardagi hisob-kitoblar haqida ma’lumot (agar mavjud bo‘lsa);
– ish joyi to‘g‘risida ma’lumot;
– Rossiyadan tashqaridagi safarlar haqida ma’lumot.
Xulosa
So‘nggi yillarda Rossiyada «ВНЖ» olish jarayoni soddalashtirildi, bu asosan «imtiyozli toifalar»ning kengaytirilishi hisobiga amalga oshirildi. 2019-yilgacha «РВП» bo‘yicha bir necha yil yashash majburiy bo‘lgan bo‘lsa, endi turli toifadagi chet elliklar bu bosqichni o‘tkazib yuborishi mumkin. Hatto umumiy tartibda ham muddatlar qisqartirildi. «РВП» bilan 8 oy yashash «ВНЖ» olish uchun ariza topshirishga yetarli. Bularni inobatga olib, «ВНЖ» olish uchun asosingiz bo‘lsa bu hujjatni albatta rasmiylashtiring.
Qo‘shimcha savollaringiz va huquqiy yordam kerak bo‘lsa professional yuristlar yordamidan foydalaning.

Иностранцы и лица без гражданства имеют возможность получить ВНЖ — документ, который практически уравнивает их в правах с гражданами РФ. Вид на жительство могут выдать бессрочно или на установленный срок. Узнайте, какие условия нужно соблюсти кандидатам для получения этого документа.
Основные условия получения ВНЖ
Существует известный критерий для получения в России вида на жительство — обладание РВП более восьми месяцев. В такой системе, которая подходит абсолютному большинству иностранных граждан, ВНЖ становится следующим закономерным шагом после получения РВП.
Однако это не единственное обоснование для подачи документов. Более того, существуют категории иностранцев, которые вправе подать заявку, минуя первый этап.
Формальное название процедуры — основания для выдачи ВНЖ в упрощенном порядке. Претендовать на такие условия могут как жители соседних стран, так и граждане дальнего зарубежья.
Если обобщать категории, то получится список:
• граждане бывшего Советского Союза;
• лица, признанные участниками программы «Переселения»;
• граждане Беларуси, Казахстана, Молдовы, Украины, ДНР, ЛНР;
• квалифицированные специалисты;
• родственники лиц, которые имеют гражданство РФ или ВНЖ;
• некоторые категории выпускников российских вузов.
Это неполный список — существуют и другие, крайне специализированные категории кандидатов. Однако этот репрезентативный перечень охватывает большую часть «льготных» программ получения ВНЖ в России.
Стоит уточнить, что российские законодатели в октябре 2024 года внесли важное изменение в правила получения ВНЖ при наличии совместного ребенка с гражданином Российской Федерации. Теперь придется через суд доказать, что родители или усыновители проживают в стране минимум три года. Только после доказательства этого факта возможна подача документов на получение ВНЖ.
Общий порядок подачи заявления на ВНЖ
Если гражданин иностранного государства проживает в России с РВП на протяжении 8 месяцев, он или она могут подавать заявление на получение ВНЖ. Второе условие — минимальный оставшийся срок действия РВП — 4 месяца.
Как получить ВНЖ в упрощенном порядке
Российское законодательство допускает большое количество случаев, когда иностранец вправе подавать заявление сразу на получение ВНЖ — без «предварительного» этапа с РВП. Все возможные условия очень специфичны и обладают множеством оговорок, поэтому их невозможно уместить в формат одной статьи. Но мы расскажем, основные детали.
Существует большая категория случаев, когда ВНЖ выдается на основании родства:
• Несовершеннолетние иностранцы, чьи родители уже получили вид на жительство в РФ или занимаются этим процессом;
• Совершеннолетний человек, у которого есть родители или дети с российским паспортом;
• Если человек признан недееспособным, и он получает ВНЖ с родителем или попечителем, имеющим гражданство или право на постоянное проживание в России.
Вторую большую категорию лиц можно условно назвать выходцами из бывшего Советского Союза:
• лица, родившиеся на территории РСФСР и имевшие советский паспорт;
• участники программы «Переселение»;
• реабилитированные депортированные лица с территории Крымской АССР;
• граждане Казахстана, Молдовы, ДНР, ЛНР, Украины.
Отдельно следует указать, что получить ВНЖ по ускоренной программе могут переселенцы, переезжающие в Россию в рамках международных соглашений.
В РФ существуют программы, которые стимулируют переезд в страну опытных или перспективных специалистов. Они тоже могут получить ВНЖ относительно быстро:
• высококвалифицированные специалисты со своими семьями;
• отличники вузов;
• финалисты конкурса «Россия — страна возможностей»;
• IT-специалисты и их семьи, которые переезжают по программе Минцифры;
• инвесторы с семьями.
Для этих категорий создано максимально много дополнительных условий. Например, в 2024 году высококвалифицированные специалисты автоматически лишаются ВНЖ, если их трудовой договор закончился, и в 30-дневный срок они не смогли заключить повторный или найти другую работу.
Возможности иностранцев при наличии ВНЖ РФ
Главным образом, иностранцам необходим вид на жительство, чтобы свободно выбирать место жительства и устраиваться на любую работу, наравне с гражданами РФ. Также ВНЖ — это обязательный этап (за редким исключением) для получения паспорта. То есть этот документ открывает возможность в перспективе стать гражданином Российской Федерации.
ВНЖ: чем отличается от РВП и гражданства
Вид на жительство (ВНЖ) — это документ, который предоставляет иностранцу возможности, почти сравнимые с теми, который обеспечивает российский паспорт. Можно выезжать и возвращаться в Россию, не запрашивая дополнительные документы. Есть право свободно перемещаться по стране, менять регион проживания и работу. Обращение для получения бесплатной медицинской помощи и даже для социальных выплат — тоже предусмотрено.
Однако ВНЖ не равен гражданству. Во-первых, его можно лишиться, даже в автоматическом порядке. Во-вторых, в течение года внутри России нужно находиться минимум 183 дня в календарном году. Если иностранец, получивший ВНЖ, планирует оставаться за пределами страны более полугода, ему необходимо заблаговременно обосновать наличие уважительной причины: лечение или, например, забота об умирающем родственнике.
Принципиальных отличий ВНЖ от РВП всего два. С 2019 года ВНЖ можно получить бессрочно, а разрешение на проживание выдается на трехлетний срок. Также РВП обязывает иностранца находиться и работать в регионе, где получен документ.
О чём необходимо помнить после получения ВНЖ
Поскольку с 2019 года ВНЖ выдается бессрочно, теперь обладателям документа нового образца не требуется повторной подачи документов. Однако ВНЖ, как и российский паспорт, необходимо менять в возрасте 14, 20 и 45 лет, а также при смене имени.
Иностранец с ВНЖ обязан работать, основать бизнес в России или иметь источник доходов за рубежом. Каждые 12 месяцев после получения ВНЖ необходимо подавать отчет, который содержит:
• адрес проживания (в собственном или съемном жилье);
• отчет о доходах;
• отчет об счетах в иностранных банках (если таковые имеются);
• сведения о работе;
• данные по поездкам за пределами России.
Очевидно, что для соблюдения законного порядка необходимо официально трудоустроиться в российскую или зарубежную компанию. Даже если кандидат занимается вольным искусством, например, декорирует интерьеры, ему необходимо подтвердить наличие заказов.
Выводы
Получение вида на жительство в России за последние годы стало проще, главным образом, за счет расширения «льготной категории». Если до 2019 года обязательным этапом было проживание по РВП на протяжении нескольких лет, то теперь различные категории иностранцев могут сразу «перепрыгнуть» через этот этап. Даже в общем порядке сроки сократились. Достаточно прожить восемь месяцев с РВП, чтобы обратиться за получением ВНЖ.