Downdetector xizmati maʼlumotlariga koʻra, Rossiyada WhatsApp va Telegram foydalanuvchilari videoqoʻngʻiroqlar xatosidan shikoyat qilishgan. Oxirgi 24 soat ichida so‘rovlar soni keskin oshdi, ularning aksariyati videoqo‘ng‘iroqlar paytida ulanish muammolari bilan bog‘liq.
Avvalroq mamlakatning yirik mobil aloqa operatorlari – MTS, Megafon, Beeline va Tele2 xorijiy messenjerlarda qo‘ng‘iroq qilish imkoniyatini cheklashni taklif qilgani ma’lum bo‘lgan edi. Kseniya Sobchak tashabbus haqida 9-avgust kuni ma’lum qilgan, ertasi kuni esa Forbes hukumatdagi manbaga tayanib, buni tasdiqlagan.
Maʼlumotlarga koʻra, operatorlar bu taklifni may oyi oxirida aloqa sohasini rivojlantirish boʻyicha strategik sessiyada bildirishgan. Ularning ta’kidlashicha, bunday chora messenjerlarni to’liq blokirovka qilishning oldini olishga, huquqni muhofaza qilish organlarining da’volarini olib tashlashga yordam beradi, shuningdek, telefon firibgarligi ko’lamini kamaytiradi. Tashabbusni yirik banklar vakillari ham qo‘llab-quvvatlagan, ular messenjerlar orqali noma’lum raqamlardan qo‘ng‘iroqlarni bloklash mijozlarni himoya qiladi, deb hisoblaydi.
“На связи” loyihasida aytilishicha, Telegram’dagi nosozlik operatorlarning cheklovlar kiritish bo‘yicha takliflari fonida tasodifiy ko‘rinmaydi.
Avvalroq 1-avgustdan WhatsApp’ning bloklanishi mumkinligi haqida ogohlantirgan Z-blogger Anastasiya Kashevarova bloklash asta-sekinlik bilan boshlanganini yozgan. Uning soʻzlariga koʻra, mobil internet orqali qoʻngʻiroqlar endi doimiy boʻlmaydi va yaqin kelajakda foydalanuvchilar WhatsApp va Telegram’ga qoʻngʻiroq qilishda qiyinchiliklarga duch kelishlari mumkin.

В России пользователи WhatsApp и Telegram пожаловались на сбои в работе видеозвонков, следует из данных сервиса Downdetector. За последние сутки количество обращений резко выросло, большинство из них связано с проблемами соединения во время видеосвязи.
Ранее стало известно, что крупнейшие мобильные операторы страны — МТС, «Мегафон», «Билайн» и Tele2 — предложили ограничить возможность звонков в зарубежных мессенджерах. Об инициативе 9 августа сообщила Ксения Собчак, а на следующий день её подтвердил Forbes со ссылкой на источник в правительстве.
По данным, операторы озвучили это предложение ещё в конце мая на стратегической сессии по развитию отрасли связи. Они утверждали, что такая мера поможет избежать полной блокировки мессенджеров, сняв претензии силовых структур, а также позволит снизить масштабы телефонного мошенничества. Инициативу поддержали и представители крупных банков, которые считают, что блокировка звонков с неизвестных номеров через мессенджеры защитит клиентов.
В проекте «На связи» заявили, что сбой в Telegram «не выглядит случайным» на фоне предложений операторов о введении ограничений.
Z-блогер Анастасия Кашеварова, ранее предупреждавшая о возможной блокировке WhatsApp с 1 августа, написала, что «блокировка началась» и сейчас идёт «постепенно». По её словам, звонки через мобильный интернет уже проходят не всегда, а в ближайшее время у пользователей могут появиться трудности со звонками в WhatsApp и Telegram.