Joriy yilning avgust oyidan boshlab Rossiya fuqarolari 20 tadan koʻp boʻlmagan, chet elliklar esa oʻndan ortiq boʻlmagan sim-karta olishlari mumkin boʻladi. Shu bilan birga, chet elliklar aloqa operatorlari ofislarida qayta identifikatsiyadan o’tmasa, ularning kartalari bloklanadi.
“Hozirgi kunga qadar jami 8,2 million raqamga ega boʻlgan 3,8 millionga yaqin chet el fuqarolari aloqa operatorlari ofislarida qayta identifikatsiyadan oʻtkazildi. Egalari belgilangan vaqtda ofislarga kelmagan va ma’lumotlar tekshiruvidan o‘tmagan 4,5 million SIM-karta bloklanadi”, — degan Roskomnadzor vakili “Spektr-2024” forumi chog‘ida jurnalistlarga.
Uning ta’kidlashicha, barcha xorijiy fuqarolarni qayta identifikatsiya qilish aloqa operatorlari bilan kelishilgan rejaga muvofiq amalga oshirilmoqda va noyabr oyi oxirigacha yakunlanishi kerak.
Chet el fuqarolari bilan aloqa xizmatlarini ko’rsatish to’g’risidagi shartnoma faqat shaxsan va ularning ma’lumotlari Yagona biometrik tizimda mavjud bo’lgan taqdirda tuzilishi mumkin.
“Kommersant” aprel oyida noqonuniy SIM-kartalarni ommaviy bloklash boshlangani haqida xabar berdi. Roskomnadzor 2023-yil avgust oyida operatorlarga tegishli talabni bildira boshlagandi. Boshqarma maʼlumotlariga koʻra, oʻtgan yilning sentyabr-dekabr oylarida qoidabuzarlik bilan chiqarilgan 600 mingga yaqin sim-karta bloklangan. Joriy yil boshidan beri yana 6,2 million sim-kartalar bloklandi, deb xabar qilingan.
«Abonentlar haqidagi ma’lumotlarni yangilash jinoyatning, shu jumladan firibgarlikning oldini olish uchun juda zarur», deydi Roskomnadzor vakili.

С августа этого года граждане России смогут оформить не более 20 сим-карт, иностранцы — не более десяти. При этом иностранцы обязаны пройти повторную идентификацию в офисах операторов связи, или их карты заблокируют
В России заблокируют 4,5 млн сим-карт иностранцев, которые не прошли повторную идентификацию в офисах операторов связи, заявил представитель Роскомнадзора журналистам в кулуарах форума «Спектр-2024».
«На сегодняшний день повторную идентификацию в офисах операторов связи прошли около 3,8 миллиона иностранных граждан, владеющих в общей сложности 8,2 миллиона номеров. 4,5 миллиона сим-карт, чьи владельцы не явились в офисы в установленное время и не прошли проверку данных, будут заблокированы», — сообщил представитель ведомства (цитата по «РИА Новости»).
Он напомнил, что повторная идентификация всех иностранных граждан с помощью специальной системы контроля состояния идентификационных модулей проводится в соответствии с согласованным с операторами связи планом и должна быть завершена до конца ноября.
Договор об оказании услуг связи с иностранными гражданами может быть заключен только очно и при условии наличия их данных в Единой биометрической системе.
О начале массовой блокировки серых сим-карт в апреле сообщил «Коммерсантъ». Соответствующее требование РКН стал озвучивать операторам в августе 2023 года. По данным ведомства, в сентябре—декабре прошлого года заблокировано порядка 600 тыс. сим-карт, которые были оформлены с нарушениями. С начала этого года РНК заблокировал еще 6,2 млн серых сим-карт, отчитывалось ведомство 7 октября.
«Актуализация сведений об абонентах как раз и необходима для предотвращения правонарушений, в том числе мошенничества», — отмечал представитель Роскомнадзора в разговоре с «Ведомостями».