Россияда қамоқ жазосини ўтаётган Қорақалпоғистоннинг Элликқалъа туманида яшовчи фуқаро Украинада вафот этди. Қайд этилишича, эркак Украинага қурилиш ишлари учун жўнатилган ва у турган жойга снаряд келиб тушган.
Россияда 5 йиллик қамоқ жазосини ўтаётган Ўзбекистон фуқароси Украинада вафот этди. Унинг жасади 30 январь куни Қорақалпоғистоннинг Элликқалъа туманидаги яқинларига топширилди, деб хабар қилди Ўзбекистон Давлат хавфсизлик хизмати матбуот хизмати.
Марҳумнинг онаси ўғлининг исми Фахриддин эканини маълум қилди. Ота-она ажрашгани сабабли у ёшликданоқ ишга чиққан. Унинг қўлидан кўп иш келган, пайвандчи бўлиб ишлаган. Онасининг сўзларига кўра, даромади ҳам яхши бўлган.
Анча йиллар олдин дўстларининг таклифига кўра у Москвага ишлаш учун кетган. Вақти-вақти билан уйга келиб турган. 2008 йилда уйланган, бир нафар қиз фарзанд кўрган. Қизи бир ёшга тўлганда Фахриддин фарзандини бувиси қарамоғига ташлаб, хотини билан Россияга ишлашга кетган.
Кейинроқ Фахриддиннинг буйраги оғриб, улар Ўзбекистонга қайтган. 2019 йилда у яна Москвага кетган. Онасининг сўзларига кўра, вақти-вақти билан уй таъмири учун пул жўнатиб турган.
Ўша йилнинг декабрь ойида бошқа чет эллик ишчилар билан можаро туфайли у 5 йиллик қамоқ жазосига ҳукм қилинган.
Қариндошларига тез-тез қўнғироқ қилиб турган, лекин 2022 йил охирида улар билан алоқа узилиб, икки-уч ой давомида дараги бўлмаган. Январь ойида уларга Фахриддин вафот этгани ҳақида хабар беришган.
Унинг синглиси ҳам турмуш ўртоғи билан Россияда ишлайди, у акаси Украинага кетиши ҳақида хабар берганини айтди. Акаси бир-икки ой давомида шартнома асосида ишлашга кетишини айтган ва бу ҳақда онасига айтмасликни сўраган. Март ойида Ўзбекистонга қайтмоқчи бўлган. Украинага ўз ихтиёри билан юборилганми ёки мажбурлов остидами — яқинлари бу ҳақда билмайди.
Фахриддиннинг танишларининг айтишича, у ишлаётган жойга снаряд келиб тушган. Укасининг айтишича, оғир жароҳат олиб, таниб бўлмас ҳолга келиб қолган. У акасини фақат бошининг орқа қисмидаги чандиқдан таниб олганини билдирди.

Житель Элликкалинского района Каракалпакстана, отбывавший тюремный срок в России, погиб в Украине. Сообщается, что он был отправлен в Украину на строительные работы, и в место, где он находился, попал снаряд.
Гражданин Узбекистана (43 года), отбывавший пятилетний тюремный срок в России, погиб в Украине. Его тело было доставлено родным в Элликкалинский район Каракалпакстана 30 января, сообщила пресс-служба СГБ Узбекистана.
Мать погибшего рассказала, что мужчину звали Фахриддин. Он рано начал работать, поскольку отец оставил семью. Умел выполнять разные работы, в последнее время работал сварщиком и, по словам матери, неплохо зарабатывал.
Много лет назад по приглашению друзей поехал работать в Москву. Периодически приезжал домой. В 2008 году женился, у семьи есть дочь. Когда ей был год, Фахриддин с женой оставили дочь на попечение бабушке и поехали вместе работать в Россию.
Позже из-за болезни почек у Фахриддина они вернулись на родину. В 2019 году он снова поехал в Москву. По словам матери, он время от времени отправлял деньги на ремонт дома.
В декабре того же года из-за конфликта с рабочими из другой страны мужчина был приговорён к пяти годам лишения свободы.
Он регулярно звонил родным, но в конце прошлого года с ним пропала связь, и они два-три месяца не знали, что с ним. В январе им сообщили, что Фахриддин погиб.
Его сестрёнка, которая с мужем также работает в России, рассказала, что он сообщил ей о его отправке в Украину. Он сказал, что едет по договору поработать пару месяцев, и просил не говорить об этом матери. В марте он собирался вернуться в Узбекистан. Родные не знают, он был отправлен в Украину по своей воле или под принуждением.
По словам знакомых Фахриддина, в место, где он работал, попал снаряд. Его братишка рассказал, что тело было сильно повреждено, его невозможно было узнать. Он опознал брата только по шраму на затылке.