2026-yil aprel oyida Rossiya Federatsiyasida 6,1 million chet el fuqarosi bo‘lgan, o‘tgan yilda bu miqdor 6,8 million bo‘lgan edi. Bu Rossiya Xavfsizlik Kengashi tomonidan 5-may, seshanba kuni e’lon qilingan statistikada aytiladi. Birinchi chorakda mamlakatga 2,5 million chet el fuqarosi kirgan (yiliga 15% ga kamaygan), ularning taxminan 1,8 millioni MDH mamlakatlaridan kelgan fuqarolar.
Xavfsizlik Kengashi shuningdek, ushbu davrda Rossiyada 7100 ta vaqtinchalik yashash ruxsatnomasi (РВП) va 32 000 ta doimiy yashash ruxsatnomasi (ВНЖ) berilganligini xabar qildi va har bir holatda bu raqam o‘tgan yilga nisbatan chorakdan ko‘proqqa kamayganini ta’kidladi. Hozirda Rossiyada «РВП»ga ega 72 600 ta va «ВНЖ»ga ega 581 000 ta chet el fuqarosi istiqomat qiladi. Xavfsizlik Kengashining ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yil 1-aprel holatiga ko‘ra, mamlakatda amaldagi ish ruxsatnomasiga ega 1,7 million kishi bor edi. Bundan tashqari, yilning birinchi yarmida ish ruxsatnomasiga ega bo‘lgan chet elliklar soni 2025-yil yanvar-mart oylariga nisbatan qariyb 37% ga oshib 214 000 nafarga yetgan.
Xavfsizlik Kengashi shuningdek, 2024-yil 1-dekabrdan beri Rossiyada kiruvchi chet elliklardan biometrik ma’lumotlarni to‘plash bo‘yicha tajriba o‘tkazilayotganini eslatgan. Bu davrda 10,5 million kishidan ma’lumotlar to‘plandi, natijada qalbaki hujjatlar yoki kirish cheklovlari bo‘lgan 56 000 dan ortiq shaxs aniqlandi. Tajribaning ikkinchi bosqichida, 2025-yil 1-iyundan boshlab, chet elliklardan o‘z ma’lumotlarini mobil ilova orqali taqdim etish so‘raldi. Xavfsizlik Kengashining ma’lumotlariga ko‘ra, taxminan 136 000 kishi ushbu imkoniyatdan foydalangan. Bundan tashqari, ko‘p funksiyali markazlar orqali 2,2 million chet ellikning genomlari to‘plandi. 2025-yil sentyabridan boshlab Moskva va Moskva viloyatiga vizasiz kelgan chet elliklar mobil ilovani o‘rnatishi va geolokatsiyalarini taqdim etishi shart bo‘ladi. Xavfsizlik Kengashi so‘nggi sakkiz oy ichida 2,5 million chet ellik ushbu prosedurani bajarganini tasdiqladi. 2026-yilning birinchi choragida chet elliklar 7600 ta jinoyat sodir etishgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan qariyb 39% ga kamaygan.

В апреле 2026 года на территории РФ находилось 6,1 млн иностранных граждан против 6,8 млн человек годом ранее. Это следует из статистики, обнародованной во вторник, 5 мая, аппаратом Совета безопасности РФ. В первом квартале в нашу страну въехало 2,5 млн иностранцев (на 15% меньше год к году), в том числе около 1,8 млн граждан стран СНГ.
В Совбезе также сообщили о выдаче в этот период 7,1 тыс. разрешений на временное проживание (РВП) в России и 32 тыс. видов на жительство (ВНЖ), отметив, что в каждом случае их число снизилось более чем на четверть год к году. Сейчас в России проживает 72,6 тыс. зарубежных граждан с РВП и 581 тыс. с ВНЖ. По данным Совбеза, на 1 апреля 2026 года в нашей стране находилось 1,7 млн человек с действительными трудовыми патентами. При этом в первом полугодии почти на 37% (в сравнении с январем—мартом 2025 года) выросло число иностранцев с разрешением на работу (до 214 тыс.).
В Совбезе также напомнили, что с 1 декабря 2024 года в России идет эксперимент по сбору биометрических данных у въезжающих иностранцев. За этот период их собрали у 10,5 млн человек, выявив более 56 тыс. лиц с поддельными документами или ограничением на въезд. На втором этапе эксперимента с 1 июня 2025 года иностранцам было предложено сдавать свои данные через мобильное приложение. Этой возможностью, по данным Совбеза, воспользовались около 136 тыс. человек. Кроме того, через многофункциональные центры были собраны геномы 2,2 млн иностранцев. Наконец, с сентября 2025 года прибывающие в Москву и Подмосковье в безвизовом режиме иностранцы должны устанавливать мобильное приложение и сообщать свою геолокацию. В Совбезе заверили, что подобную процедуру за прошедшие восемь месяцев прошли 2,5 млн иностранцев. В первом квартале 2026 года иностранцы совершили 7,6 тыс. преступлений. Эта цифра уменьшилась почти на 39% год к году.