Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 24.12.2021 йилдаги “Трансчегаравий пул ўтказмаларини таъминлаш бўйича тўлов тизимини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 771-сон қарори қабул қилинди, дея хабар бермоқда “НОРМА”.
Ушбу қарор билан қуйидагилар белгиланди:
• “Ягона трансчегаравий пул ўтказмалари” тўлов тизими унинг оператори сифатида иштирок этувчи Ўзмиллийбанк процессинг маркази негизида ташкил этилди;
• жисмоний шахслар ўртасидаги трансчегаравий ўтказмалар хорижий давлатлар ҳудудидан Ўзбекистон Республикасига ўзаро манфаатли тарифлар бўйича Ўзбекистон Республикаси тижорат банклари томонидан жисмоний шахсларнинг хоҳишига кўра ихтиёрий танлаш асосида бошқа тўлов тизимлари билан бир қаторда “Ягона трансчегаравий пул ўтказмалари” тўлов тизими орқали амалга оширилади;
• “Ягона трансчегаравий пул ўтказмалари” тўлов тизими орқали амалга оширилган трансчегаравий ўтказмалар бўйича Ўзмиллийбанк ҳисоб-китоб банки функциясини бажаради;
• “Азия — Инвест Банк” АЖ (Москва шаҳри) “Ягона трансчегаравий пул ўтказмалари” тўлов тизими орқали амалга оширилган трансчегаравий ўтказмалар бўйича Россия Федерацияси ҳудудидаги ҳисоб-китоб банкларидан бири ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикаси тижорат банкларига трансчегаравий пул ўтказмалари бўйича банк хизматларини кўрсатишда бошқа тўлов тизимлари билан бир қаторда “Ягона трансчегаравий пул ўтказмалари” тўлов тизимидан фойдаланиш тавсия этилди.
Қисқача хулоса:
Хуллас, Россидаги “Азия — Инвест Банк” билан Ўзбекистондаги Миллий банк пул жўнатмалари билан шуғулланмоқчи ва шу билан пул ўтказмалари бозорига кириб келишмоқчи. Катта эҳтимол билан ўзларига мижозларни жалб қилиш учун хизмат хақини бошқаларникига нисбатан арзон қилишади. Яъни, пул жўнатмаларидан олинадиган фоизи, бошқа пул ўтказадиган тизимларникига нисбатан камроқ бўлади. Бу янги тизимнинг хизматлари қанчалик даражада сифатли бўлишини, мигрантларга ва уларнинг Ўзбекистондаги қариндошлари учун фойдали, қулай бўлишини эса вақт кўрсатади.

Вышло Постановление правительства «О мерах по созданию платежной системы для обеспечения трансграничных денежных переводов», сообщает сегодня правовой порта «Норма».
Данный документ определяет следующие пункты:
• Национальный банк Узбекистана станет оператором платежной системы «Единые трансграничные денежные переводы», используя для выполнения этой функции свой процессинговый центр;
• платежная система «Единые трансграничные денежные переводы» не отменяет другие варианты трансграничных переводов, которые физические лица осуществляют из-за рубежа в Узбекистан – по желанию и добровольному выбору физлиц, они могут воспользоваться тарифами любых других коммерческих банков и платежных систем;
• функция расчетного банка по трансграничным переводам, осуществленным через платежную систему «Единые трансграничные денежные переводы» будет выполняться Национальным банком Узбекистана на территории нашей страны;
• на территории Российской Федерации расчетным банком данной платежной системы будет АО «Азия-Инвест Банк» (Москва) и другие банки.
В данном Постановлении говорится и о том, что коммерческим банкам дана рекомендация при предоставлении банковских услуг по международным денежным переводам использовать платежную систему «Единые трансграничные денежные переводы» наряду со всеми остальными работающими платежными системами.
Краткое мнение:
Так, с помощью Asia-Invest Bank в России и Национальный банк Узбекистана намерен заниматься денежными переводами и таким образом выйти на рынок денежных переводов. Скорее всего, они постараются снизить процент взимаемый с денежных переводов. Чтобы привлечь, проценты будет меньше, чем у других систем денежных переводов. Время покажет, насколько хороши будут услуги новой системы, насколько они будут полезны и удобны для мигрантов и их родственников в Узбекистане.