Экспертлар қўшни давлатларнингРоссия билан дўстона муносабатларни баҳоладилар.
Москвада Коммуникациялар тараққиёти миллий тадқиқот институти (НИИРК) тақдим этган қўшни давлатларнинг дўстона муносабатлари рейтингига кўра, Россия 14 қўшни давлатдан камида 8 таси билан яхши муносабатларга эга.
Бу ҳар доим ҳам сиёсатчиларнинг хизмати эмас, дейди экспертлар: кўп нарса аҳолининг қўшниларга нисбатан анъанавий яхши муносабатига боғлиқ. Аммо бу билан узоққа бориб бўлмайди, деб таъкидлайдилар тадқиқотчилар: баъзи мамлакатлар билан ўзаро алоқаларни ривожлантириш учун яна қўшимча ҳаракатлар талаб қилинади.
10 февраль куни “НИИРК” Россиянинг қўшни давлатлари алоқа режимларининг дўстоналиги бўйича йиллик мониторинг натижаларини тақдим этди. Тадқиқотлар 14 давлатда ўтказилди, улардан 8 таси дўстона, 4 таси эса очиқ душианлар тоифасига кирди: Эстония, Латвия. Литва ва Украина. Яна иккитаси, Грузия ва Молдова нисбатан дўстона давлатлар саналади.
“Ўзаро алоқаларнинг дўстоналиги экспертлар томонидан мамлакатлараро ҳамкорлик шартлари ва қоидаларининг йиғиндиси сифатида баҳоланди”, деб тушунтирди “НИИРК” директори ўринбосари Валентина Комлева тадқиқот натижаларини тақдим этар экан. Ушбу тадқиқотларда нафақат сиёсий муносабатлар, балки аҳолининг Россияга нисбатан умумий муносабати ҳам ҳисобга олинди.
Маҳаллий ва хорижий экспертлар ҳаракат эркинлиги, рус тилига муносабат, иқтисодий алоқалар, илмий ва маданий алоқалар, БМТда овоз бериш каби жами 68 кўрсаткични таҳлил қилишди.
Ўтган йил билан таққосланганда, рейтингнинг барча иштирокчилари ўз ўринларида қолишди, аммо махсус ҳарбий операциялар ва Ғарбнинг Россияга қарши санкцияларининг кучайиши вақтида “дўст” ва “дўст бўлмаган” тушунчалари алоҳида мазмун касб этди, дейди тадқиқот муаллифлари.
Бундан ташқари, улар ахборот мазмуни ва алоқа каналлари устидан назорат кучайтирилганини қайд этадилар. Фуқаролик жамияти институтлари ўз субъективлигини йўқотиб, “элита”нинг сиёсий манфаатлари тизимига тобора мослашиб бормоқда, диний ташкилотларга эса босим кучаймоқда.
Белоруссия рейтингнинг сўзсиз етакчиси бўлиб келган ва шундай бўлиб қолади: нодавлат нотижорат ташкилотлари (ННТ) даражасидаги ўзаро муносабатлар бундан мустасно. Барча алоқа турлари бўйича икки давлат иттифоқи юқори балл олди.
Қирғизистон, Ўзбекистон, Тожикистон, Туркманистон каби дўст давлатлар билан алоқаларнинг яхшиланганлиги қайд этилди. Аммо Арманистон ва Қозоғистон “ўзгарувчан режимлар” гуруҳига кирди – у ерда Россия билан муносабатлар тарихи қайта кўриб чиқила бошлади ва коммуникацияларни ривожлантириш шартлари ёмон томонга ўзгариши мумкин, дея огоҳлантирмоқда экспертлар.
Бироқ, кўп нарса Россияниннг тўғри алоқа стратегиясини танлаш қобилиятига боғлиқ бўлади, аммо бу инерция аста-секин қурийди ва яхши муносабатларни сақлаб қолиш учун қўшимча ҳаракатлар талаб этилади, деб таъкидлади Валентина Комлева.
Мутахассислар шунингдек, Россияга қарши санкцияларга қўшилишдан бош тортган ва иқтисодий ҳамкорлик имкониятларини кенгайтираётган Грузия билан муносабатлар яхшиланганини қайд этмоқда. Бу имкониятлардан фойдаланиш жуда муҳим. Шу билан бирга Молдова алоқаларнинг ёмонлашуви йўлидан бормоқда, дейди тадқиқот муаллифлари.
Сиёсатшунос Евгений Минченконинг фикрича, рейтинг тадқиқотлари сиёсатчиларнинг амалий ишларида фойдали бўлиши мумкин.

Эксперты оценили дружественность отношений к России со стороны.
Россия сохраняет хорошие отношения как минимум с восемью соседними странами из 14, следует из рейтинга дружественности коммуникационных режимов соседних стран, представленного в пятницу московским Национальным исследовательским институтом развития коммуникаций (НИИРК). Далеко не всегда это заслуга политиков, объясняют эксперты: многое зависит от общего традиционно хорошего отношения населения к соседям. Но далеко на этом не уедешь, предупреждают авторы исследования: в некоторых странах, возможно, потребуются дополнительные усилия по развитию коммуникаций.
10 февраля НИИРК представил результаты ежегодного мониторинга дружественности коммуникационных режимов соседних с Россией стран. Исследования проведены по 14 странам, восемь из них признаны дружественными, а в разряд откровенных недругов попали четыре: ЭстонияЛатвияЛитва и Украина. Еще две, Грузия и Молдавия, считаются относительно дружественными государствами.
«Дружественность коммуникационного режима оценивалась экспертами как сумма условий и правил межстрановой коммуникации»,— объяснила заместитель директора НИИРК Валентина Комлева, представляя результаты исследования. Учитывалась не только политическая составляющая, но и общее отношение населения к России. Отечественные и зарубежные эксперты проанализировали в общей сложности 68 показателей — таких как свобода передвижения, отношение к русскому языку, экономические связи, научные и культурные коммуникации, голосование в ООН и т. д.
По сравнению с предшествующим годом все участники рейтинга остались на своих местах, но в условиях СВО и усиления западных антироссийских санкций поляризация «дружественности» и «недружественности» усилилась, отмечают авторы исследования.
Кроме того, они фиксируют усиление контроля за информационным контентом и каналами коммуникации. Утрачивают свою субъектность и все больше встраиваются в систему политических интересов элит институты гражданского общества, все сильнее давление на религиозные организации.
Безусловным лидером рейтинга была и остается Белоруссия: высокие оценки получены союзным государством по всем видам коммуникации, исключением является разве что взаимодействие на уровне некоммерческих организаций (НКО). Но это издержки российского законодательства, так как сейчас белорусские организации подпадают под законодательство об иностранных НКО, отмечает эксперт.
Зафиксировано улучшение динамики взаимоотношений с такими дружественными странами, как КиргизияУзбекистанТаджикистанТуркменистан. А вот Армения и Казахстан попали в группу «флуктуирующих режимов» — там история взаимоотношений с Россией начинает пересматриваться и условия развития коммуникаций, вероятно, будут меняться к худшему, предупреждают эксперты. Впрочем, многое будет зависеть от способности России выбрать правильные коммуникационные стратегии. В некоторых странах хорошее отношение к России воспроизводится по инерции, отметила Валентина Комлева, но эта инерция постепенно иссякает и для поддержания хороших взаимоотношений требуются дополнительные усилия.
Эксперты также отмечают улучшение взаимоотношений с Грузией, которая отказалась присоединиться к санкциям против России и расширяет возможности для экономического сотрудничества. Важно использовать это окно возможностей, подчеркивают они. В то же время Молдавия идет по пути ухудшения условий коммуникации, констатируют авторы исследования.
По мнению политолога Евгения Минченко, рейтинг может быть полезен политикам в практической работе, ведь эта наглядная картинка стоит сотен томов. «Сразу понятно, на что следует обратить внимание, какие инструменты использовать, на какие направления ориентироваться»,— отметил он.