Тегишли аризани топширишда сиз рус тилини билишингизни таълим тўғрисидаги ҳужжатлар билан ёки суҳбат пайтида тасдиқлашингиз керак бўлади
Ватандошларни РФга кўчиб ўтиш дастури доирасида Россия фуқаролигини олишни режалаштираётган чет элликлар  энди рус тилини билишларини тасдиқлашлари керак.
Буни фуқарорликни олиш учун ариза ёзиш вақтида тасдиқлашлари керак. Тегишли фармонни Россия президенти Владимир Путин имзолади.
Янги ўзгаришлар 2024 йил 1 январдан кучга киради. Ҳужжатда қайд этилишича, аризани қабул қилиш чет эллик шахс рус тилини “сўзлашув муҳитида оғзаки ва ёзма мулоқот қилиш учун” етарли даражада билиши шарти билан амалга оширилади.
Рус тилини билишни таълим тўғрисидаги ҳужжатлар билан ёки суҳбат пайтида тасдиқлаш мумкин бўлади.
Чет элда истиқомат қилувчи ватандошларнинг Россияга ихтиёрий равишда кўчиб ўтишига кўмаклашиш дастури 2006 йилда қабул қилинган.
У СССР парчаланганидан кейин Россия Федерациясидан ташқарида бўлган ва мамлакатга қайтишни истаган одамларнинг кўчиб ўтишини осонлаштириш учун мўлжалланган. Бу ҳақда Sputnik Тожикистон ёзмоқда.

При подаче соответствующего заявления нужно будет подтвердить владение русским языком документами об образовании или в ходе собеседования
Иностранцам, планирующим получить российское гражданство по программе переселения соотечественников, теперь необходимо подтверждать знание русского языка.
Это необходимо будет сделать при подаче заявления. Соответствующий указ подписал президент России Владимир Путин.
Нововведения вступят в силу с 1 января 2024 года. В документе указывается, что прием заявления будет осуществляться при условии, что человек владеет русским языком на уровне, достаточном “для общения в устной и письменной форме в условиях языковой среды”.
Подтвердить владение русским языком можно будет документами об образовании или в ходе собеседования.
Программа по оказанию содействия добровольному переселению в Россию соотечественников, проживающих за рубежом, принята в 2006 году.
Она призвана способствовать переезду людей, оказавшихся за пределами РФ после распада СССР и желающих вернуться в страну. Об этом пишет Sputnik Таджикистан.