Rossiya maktablarida o‘qituvchilarga migrant oilalar o‘quvchilarining so‘zlarini diqqat bilan kuzatish tavsiya etildi. Ta’lim vazirligi tomonidan Ta’lim va fan vazirliklari hamda Ichki ishlar vazirliklari bilan birgalikda tayyorlangan uslubiy materiallarga ko’ra, bunday amaliyot o’smirlarda noqonuniy xatti-harakatlarga moyillikni aniqlashga yordam beradi. «Vedomosti» Boshqirdiston, Sverdlovsk va Smolensk viloyatlari ta’lim vazirliklari veb-saytlarida joylashtirilgan hujjatga e’tibor qaratdi.
Tavsiyalar xulq-atvori jinoyat xavfini ko’rsatishi mumkin bo’lgan chet ellik o‘quvchilarni aniqlash uchun nazorat ro’yxatini taqdim etadi.
O’qituvchilarga yozma ishlarda, Rossiyaning an’anaviy qadriyatlari, tarixi va davlat ramzlariga behurmatlikni ko’rsatishi mumkin bo’lgan so’zlarga e’tibor berish tavsiya etiladi. O’qituvchilar ham shunday o’quvchilarning «Muhim narsalar haqida suhbat» darslariga bo’lgan munosabatini nazorat qilishlari kerak. Murosasizlik belgilari bilan birga siyosiy, ijtimoiy yoki diniy mavzulardagi muhokamalar sonining ko’payishi ham qo’shimcha e’tibor uchun signal hisoblanadi.

В российских школах педагогам рекомендовано внимательнее отслеживать высказывания учеников из семей мигрантов. Как следует из методических материалов, подготовленных Минпросвещения совместно с Минобрнауки и МВД, такая практика позволит выявлять у подростков возможные склонности к противоправным действиям. На документ, размещённый на сайтах министерств образования Башкирии, Свердловской и Смоленской областей, обратили внимание «Ведомости».
В рекомендациях приведён чек-лист для выявления иностранцев-учащихся, чьё поведение может указывать на риски правонарушений.
Учителям советуют обращать внимание на формулировки в письменных работах, которые могут свидетельствовать о пренебрежении к исторической памяти, традиционным ценностям России и государственной символике. Также педагоги должны отслеживать отношение таких учеников к урокам «Разговоры о важном». Рост числа обсуждений политических, социальных или религиозных тем, сопровождаемых признаками нетерпимости, тоже считается сигналом для дополнительного внимания.
Ранее депутат Госдумы Ярослав Нилов сообщил о планах вновь внести в парламент законопроект, запрещающий бесплатное обучение детей мигрантов в российских школах. Первая версия инициативы была отклонена в июле. В Минпросвещения подчёркивали, что подобная мера противоречит Конституции РФ.