2024-yil oxiriga kelib Rossiyaning 10 dan ortiq shahrida yer usti jamoat transportida yo‘l haqini geolokatsiya orqali to‘lash imkoniyati paydo bo‘ladi.
Bu haqda TAСС xabar bermoqda. Bunday to‘lov tizimining mohiyati shundaki, yo‘lovchi maxsus ilovadan foydalanib geolokatsiyani yoqadi va jamoat transportida bosib o‘tilgan masofaga qarab yo‘l haqini to‘laydi.
Bu usul yo‘lovchilarga butun marshrut uchun to‘lash o‘rniga, faqat haqiqiy bosib o‘tilgan masofa uchun haq to‘lash imkoniyatini beradi. Loyihaning qulayligi yagona tariflarga qaraganda tejamkorlikdadir. Hozirgi kunda bu tizim Tver viloyati, Yaroslavl viloyati va Udmurtiyada joriy etilgan, Moskva viloyati, Qozon, Nijniy Novgorodda esa sinov rejimida ishlamoqda. Yaqin kelajakda ushbu loyiha Peterburg va boshqa bir necha hududlarda joriy etiladi, deb yozadi nashr.
Qozon, Kaliningrad va Nijniy Novgorod shaharlarida geolokatsiya orqali to‘lov tizimi shahar atrofidagi elektr poyezdlarida ham sinovdan o‘tkazilmoqda. 2025-yilga kelib yer usti jamoat transportida geolokatsiya orqali yo‘l haqini to‘lash Janubiy Rossiya, Sibir va mamlakatning uzoq Sharqidagi o‘lkasida ham joriy etilishi mumkin, deb xabar beradi TACC.
Nashrning ma’lum qilishicha, hozirgi vaqtga qadar ushbu texnologiya asosida 10 millionga yaqin safar uchun yo‘l haqi to‘langan. 2025-yilga kelib, tranzaksiyalar soni bir necha barobar oshishi va 50 milliondan ortiqni tashkil etishi prognoz qilinmoqda, chunki ushbu to‘lov tizimi joriy etilgan hududlarda yaxshi o‘sish ko‘rsatkichlari qayd etilgan. Biroq Moskvada bunday to‘lov texnologiyasi hozircha joriy etilmagan. Moskva viloyatida esa sinov loyihasi kengaytirilishi muhokama qilinmoqda.

Оплата проезда в городском наземном транспорте по геолокации к концу 2024 года будет работать в более 10 городах России. Об этом сообщил ТАСС. Суть такой оплаты в том, что человек подключившись к приложение включает геолокацию и оплачивает проезд по факту пройденного пути на общественном транспорте. Так пассажир может сэкономить на единых тарифах, где оплата подразумевает полный указанный маршрут, а не фактически пройдённый путь.
Сейчас система оплаты наземного городского транспорта работает в Тверской области, Ярославской области, Удмуртии, пилотируется в Московской области, запустилось в Казани и Нижегородской области. Скоро проект запустится еще в нескольких регионах, в том числе в Петербурге, — пишет издание.
Издание отмечает, что в Казани, Калининграде и Нижнем Новгороде оплата по геолокации тестируется в пригородных электропоездах.
Оплата проезда в общественном наземном транспорте по геолокации может заработать в 2025 году на юге России, в Сибири и на Дальнем Востоке, сообщает ТАСС.
Как уточняет издание, около 10 миллионов поездок уже оплачены по этой технологии.
В 2025 году, по прогнозам, количество транзакций по этой схеме может увеличиться в разы и составить более 50 млн. Так как сейчас регионы, где оплата по геолокации уже внедрена, показывают хороший рост. Уточняется, что в Москве такая технология оплаты в наземном общественном транспорте пока не используется, а в Подмосковье пилотный проект уже идет, и обсуждается его расширение.