Россия Федерацияси ҳукумати Ўзбекистондан ишчи кучини жалб қилиш бўйича пилот лойиҳаси бўйича ўзбекистонликларга ажратиладиган квота сонини оширишга рухсат берди. Россия ҳукумати ўзбекистонлик ишчиларни нафақат қурилиш соҳасига, балки агросаноат мажмуасига (АПК) ҳам кенг жалб қилишни режалаштирмоқда. Россия бош вазири М. Мишустин имзолаган ҳукумат қарорида шу ҳақда сўз боради.
Бундан аввал, пилот лойиҳаси доирасида Ўзбекистондан фақат Россия қурилиш компаниялари ишчиларни ёллаши мумкин эди. Эндиликда, Россия агросаноат мажмуасидаги йирик компаниялар қўшимча 1108 ўзбекистонликни ишлашга жалб қила олади.
Россия Қишлоқ хўжалиги вазирлигига агросаноат мажмуасида фаолият юритувчи компаниялар рўйхатини шакллантириш, шунингдек, Ўзбекистондан меҳнат мигрантларини жалб этиш ва улар билан шартномалар тузиш вазифаси топширилди.
Меҳнат мигрантлари учун бир қатор талаблар амал қилишда давом этади. Жумладан, Россия Федерацияси билан чегарада улар коронавирус учун салбий ПЦР тест натижаларини тақдим этишлари керак бўлади. унинг муддати 48 соат бўлиши керак. Илгари бу муддат 72 соатни ташкил этарди.
Шунингдек, Ўзбекистон фуқаролари Россияга келишидан камида 14 кун олдин “Спутник Лайт” ёки коронавирус инфекциясига қарши бошқа вакциналар билан эмланганлиги тўғрисидаги ҳужжатни тақдим этиши ёки келишдан камида беш ой олдин Ковид билан касал бўлиб чиққанини тасдиқловчи ҳужжатни тақдим этиши шарт бўлади.

Правительство РФ расширило пилотный проект по привлечению трудовых кадров из Узбекистана, теперь он распространяется не только на строительную отрасль, но и на агропромышленный комплекс (АПК). Это следует из опубликованного в среду постановления кабмина.
Предыдущая версия документа постановляла “реализовать пилотный проект по привлечению граждан Республики Узбекистан для осуществления временной трудовой деятельности у российских юридических лиц, осуществляющих хозяйственную деятельность в сфере строительства”. Согласно новому постановлению, инициатива будет распространена на компании “в сфере агропромышленного комплекса”.
Увеличено и предельное число граждан Узбекистана, привлекаемых в рамках пилотного проекта. Раньше оно составляло 10 тыс. человек. Теперь же эта квота сохранена для строительной отрасли, а для работы в сфере АПК можно привлечь еще 1 108 человек.
Минсельхозу России поручено составить перечень компаний, работающих в агропромышленном комплексе и желающих привлечь кадры из Узбекистана, а также заключить с ними соглашения.
Для самих работников продолжает действовать ряд требований. Так, на границе с РФ они должны предъявить отрицательный ПЦР-тест на коронавирус. При этом сдавать такой анализ теперь нужно не ранее чем за 48 часов до прибытия на территорию России. До этого предельный срок составлял 72 часа.
Также гражданам Узбекистана необходимо представить документ о вакцинации “Спутником Лайт” либо другими вакцинами против коронавирусной инфекции не ранее чем за 14 дней до прибытия в Россию или подтвердить факт перенесенного ковида не ранее чем за пять месяцев до приезда.