Тажриба 2023 йил кузининг бошида, Владимир Путин имзолаган қонун кучга киргандан сўнг бошланади.
Россия президенти Владимир Путин ислом банкининг экспериментал ҳуқуқий режими тўғрисидаги қонунни имзолади. У мамлакатнинг тўртта минтақасида – Татаристон, Бошқирдистон, Чеченистон ва Доғистонда синовдан ўтказилади.
Тажриба 2023 йил кузининг бошида, Владимир Путин имзолаган қонун кучга киргандан сўнг бошланади. У икки йил, 2025 йил 1 сентябргача давом этади.
Ислом банк иши ёки шериклик молиялаштиришнинг шартида ундаги иштирокчилар кредит фоизлари шаклида фойда ундириш ҳуқуқига эга эмаслигини назарда тутади. Шунингдек, тамаки, алкоголли маҳсулотлар, қурол-яроғ ва ўқ-дориларни ишлаб чиқариш ёки савдоси, қимор ўйинлари билан боғлиқ фаолиятни молиялаштириш тақиқланади.
Тажрибада кредит ва кредит бўлмаган молия ташкилотлари, истеъмолчилар жамиятлари, жамғармалар, автоном нодавлат нотижорат ташкилотлари, бизнес компаниялари ёки ширкатлари иштирок этиши мумкин.
Кредит ёки кредит бўлмаган молия институти сифатида рўйхатдан ўтмаган эксперимент иштирокчисининг соф активларининг минимал миқдори 2023 йил 1 сентябрдан бошлаб 10 миллион рублни ташкил қилиши керак. Келгуси йил бошидан буён камида 15 миллион рубл бўлиши керак.
Эслатиб ўтамиз, Давлат Думаси 19 июл куни учинчи, якуний ўқишда ислом банки фаолияти тўғрисидаги қонун лойиҳасини қабул қилди. Биринчи ўқишда депутатлар уни 2022 йил 21 декабрда маъқуллашган.
Ислом банк иши фоиз ва молиявий чайқовчиликдан даромад олишни тақиқловчи шариат тамойилларига асосланади. Бунинг ўрнига ислом банкларида музораба тушунчаси қўлланилади, бунда банк мижознинг маблағларини лойиҳаларга киритади ва даромад олдиндан келишилган нисбатга мувофиқ банк ва мижоз ўртасида тақсимланади. Шунингдек, ислом банкчилигида муробаҳа тушунчаси қўлланилади, бунда банк етказиб берувчидан товар сотиб олади ва уни кичик чегирма билан мижозга сотади.
Ислом банки Саудия Арабистони, БАА, Қувайт, Малайзия, Индонезия ва бошқалар каби кўплаб мусулмон мамлакатларида ишлайди.

Эксперимент стартует в начале осени 2023 года — тогда же вступит в силу закон, подписанный Владимиром Путиным.
Президент России Владимир Путин подписал закон об экспериментальном правовом режиме деятельности по исламскому банкингу. Его протестируют в четырех регионах страны — Татарстане, Башкирии, Чечне и Дагестане.
Эксперимент стартует в начале осени 2023 года — тогда же вступит в силу закон, подписанный Владимиром Путиным. Продлится он два года, до 1 сентября 2025-го.
Исламский банкинг, или партнерское финансирование, предполагает, что его участники не вправе взимать вознаграждение в виде ссудного процента. Запрещается также финансировать деятельность, связанную с производством или торговлей табачной, алкогольной продукцией, оружием и боеприпасами, игорным бизнесом.
Участвовать в эксперименте могут кредитные и некредитные финансовые организации, потребительские общества, фонды, автономные НКО, хозяйственные общества или товарищества.
Минимальный размер чистых активов участника эксперимента, который не зарегистрирован как кредитная или некредитная финансовая организация, с 1 сентября 2023 года должен составлять 10 млн рублей. С начала следующего года он должен быть как минимум 15 млн рублей.
Напомним, Госдума приняла в третьем, окончательном чтении законопроект об исламском банкинге 19 июля. В первом чтении депутаты одобрили его 21 декабря 2022 года.
Исламский банкинг основан на принципах шариата, которые запрещают получение дохода от процентов и финансовых спекуляций. Вместо этого, исламские банки используют концепцию мудараба, при которой банк инвестирует средства клиента в проекты, и доход делится между банком и клиентом в соответствии с договоренным заранее соотношением. Также в исламском банкинге используется концепция мурабаха, при которой банк покупает товары у поставщика и продает их клиенту с небольшой наценкой.
Исламский банкинг работает во многих странах, где проживают мусульмане, таких как Саудовская Аравия, ОАЭ, Кувейт, Малайзия, Индонезия и другие.