«Жилищник района Хорошево-Мневники» давлат бюджет муассасаси раҳбари вазифасини бажарувчи мигрантлар топширилган ишни россияликларга қараганда яхшироқ бажараётганини даъво қилгани учун 10 минг рубль миқдорида жаримага тортилди.
Бундай қарор Россия пойтахтининг Хорошевский туман суди томонидан қабул қилинган. Бу ҳақда Москва шаҳар умумий юрисдикция судларининг расмий порталида маълумот пайдо бўлди.
Жиноят иши интернетда ишчиларга дакки бераётгани акс этган видео пайдо бўлганидан кейин очилган. Шунингдек, у мигрантлар «этник руслардан фарқли ўлароқ ишлашни яхши кўриши» ва буни улардан яхшироқ қилишларини айтган.
Ушбу сўзлар “нафрат ёки адоват қўзғатиш” сифатида квалификация қилиш мумкинлиги, шунингдек, “жинси, ирқи, миллати, тили, келиб чиқишига кўра шахс қадр-қимматини камситишга” қаратилган, дейилади суд қарорида.

Он признал, что мигранты работают лучше россиян.
Исполняющий обязанности главы государственного бюджетного учреждения «Жилищник района Хорошево-Мневники» оштрафован на 10 тысяч рублей за утверждение, что мигранты выполняют порученную работу лучше русских. Решение вынес Хорошевский районный суд российской столицы. Информация об этом появилась на официальном портале судов общей юрисдикции города Москвы.
Уголовное дело было заведено после появления в сети видеозаписи, на которой и.о. директора отчитывал подчинённых рабочих. Он также заявил, что приезжие «любят работать, в отличие от этнических русских», и делают это лучше них.
Суд решил, что эти рассуждения можно квалифицировать в качестве «возбуждения ненависти либо вражды», они также направлены «на унижение достоинства человека по признакам пола, расы, национальности, языка, происхождения», говорится в постановлении.