Андрей Воробьёв “Садовод” бозоридаги мигрантлар туфайли Котельникига камералар ўрнатиш режасини эълон қилди.
Москва яқинидаги Котельники шаҳарчасида “Садовод” бозорида мигрантлар кўплиги сабабли камералар ўрнатилади ва полиция ходимлари сони кўпайтирилади, деб хабар берди Москва вилояти губернатори Андрей Воробёв Телеграм- каналида.
— «Садовод» бозори шаҳар яқинида жойлашгани боис бу ҳудудда мигрантлар ва “резина” квартиралар кўп. Одамлар хавотирда – бундай қўшничиликда ҳар доим ҳам тинч яшаб бўлмайди. Биз бу масалани ечиш учун: камералар ўрнатамиз ва керак бўлганда полиция ходимлари сонини кўпайтирамиз, — деб ёзади Воробёв.
Москва вилояти ҳукумати сайтида айтилишича, Котельникида “Хавфсиз ҳудуд” тизимининг деярли 1,7 минг камераси ўрнатилган. Бундан ташқари, шаҳар округидаги барча кириш жойларининг қарийб 3/4 қисми юзни таниш тизимига эга видеокузатув билан жиҳозланган.
Ички ишлар вазирлиги маълумотларига кўра, 2022 йилнинг январь-май ойларида Россияда миграция хизматида 6,6 миллион нафар хорижлик ва фуқаролиги бўлмаган шахслар рўйхатга олинган, бу бир йил аввалги 3,9 миллионтага нисбатан деярли икки баравар кўпдир.
2022 йилнинг биринчи чорагида мамлакатимизга 842 минг меҳнат мигранти кириб келди, бу 2021 йил даражасидан тўрт баравар кўп эди.
Ўша йилнинг апрель ойида Ички ишлар вазирлиги январь-февраль ойларида Россияда мигрантларнинг бўлиш тартиби ва мамлакатга кириш қоидаларини бузиш ҳолатлари 114 фоизга ошгани ҳақида хабар берган эди. Бундан ташқари, чет эл фуқаролари ўртасида ноқонуний ишга жойлашиш ва фаолиятнинг айрим турлари бўйича чекловларга риоя қилмаслик ҳолатлари кўпайган.

Андрей Воробьев заявил о планах установить камеры в Котельниках из-за мигрантов с рынка «Садовод»
В подмосковном городе Котельники установят камеры и увеличат количество полицейских в связи с большим числом мигрантов, работающих на рынке «Садовод», сообщил губернатор Московской области Андрей Воробьев в телеграм-канале.
«Рынок «Садовод» находится рядом с городом, из-за этого в районе много мигрантов и «резиновых» квартир. Люди переживают — такое соседство не всегда бывает спокойным. Этот вопрос мы проработаем: установим камеры и увеличим количество полицейских там, где это необходимо», — написал Воробьев.
На сайте правительства Московской области уточняется, что в Котельниках установлено почти 1,7 тыс. камер системы «Безопасный регион». Кроме того, около 3/4 всех подъездов в городском округе оснащено видеонаблюдением с системой распознавания лиц.
Согласно данным МВД, с января по май 2022 года в России на учет в миграционной службе встали 6,6 млн иностранцев и лиц без гражданства, что почти вдвое выше, чем год назад (3,9 млн). За первый квартал в страну въехали 842 тыс. трудовых мигрантов, что в четыре с лишним раза выше уровня 2021 года.
В апреле того же года МВД отчитывалось, что в январе—феврале количество нарушений правил въезда в страну и режима пребывания мигрантов в России увеличилось на 114%. Кроме того, выросло число случаев незаконного трудоустройства и несоблюдения ограничений на отдельные виды деятельности среди иностранных граждан.