29 октябрь куни 34 ёшли Тожикистон фуқароси ўзининг Kia Rio  автомашинасида Ақтўбе вилоятининг Кобда қишлоғи йўналишида, Самара-Чимкент автомобил йўлининг 606-километрида 31 ёшли Ўзбекистон фуқароси бошқарувидаги Chevrolet Captiva автомобили билан тўқнашиб кетган.
Полиция маълумотларига кўра, Kia Rio ҳайдовчиси бошқарувни йўқотиб, Ўзбекистон фуқароси бошқарувидаги машинага урилган. Ҳодиса оқибатида иккала ҳайдовчи ва бир йўловчи воқеа жойида ҳалок бўлган. Шунингдек, автомашинанинг икки нафар йўловчиси турли тан жароҳатлари билан Кобда вилоят шифохонасига ётқизилган.
ЙТҲ юзасидан жиноят иши қўзғатилди.
Қозоғистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг 2022 йил ва 2023 йилнинг биринчи ярмидаги статистикаси хорижий фуқаролар, жумладан, Тожикистон ва Ўзбекистон фуқаролари иштирокида содир бўлган йўл-транспорт ҳодисалари сони ортганидан далолат бермоқда.

29 октября 34-летний водитель автомашины Kia Rio, гражданин Таджикистана, двигаясь со стороны границы ЗКО, в направлении п.Кобда Актюбинской области на 606 км трассы Самара – Шымкент, допустил столкновение с автомашиной Chevrolet Captiva, под управлением 31-летнего гражданина Узбекистана.
По данным полиции, водитель Kia Rio, гражданин Таджикистана, не справился с управлением и столкнулся с Chevrolet Captiva, под управлением гражданина Узбекистана. В результате ДТП оба водителя и пассажир погибли на месте происшествия. Также двое пассажиров транспортных средств с различными травмами госпитализированы в районную больницу п.Кобда.
По факту ДТП возбуждено уголовное дело.
В статистике МВД РК за 2022 год и первое полугодие 2023 года отмечается рост числа ДТП с участием иностранных граждан, в том числе граждан Таджикистана и Узбекистана.