Самара вилоятида полиция ходимлари ОМОН билан биргаликда мигрантларнинг ҳужжатларини текшириш учун қурилаётган объектга ташриф буюрган пайтда мигрантлар у ердан  қочишга ҳаракат қилишди.
Самарада ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари муҳожирлар яшайдиган жойлар, бозорлар ва  қурилиш майдонларида рейдлар ўтказишда давом этмоқда. Полиция қурилаётган омборга келганда қурувчилар ҳар томонга тарқалиб кетишди. Бироқ, уларни дронлар кузатиб боргани сабабли полиция яширинганларни топиб, ҳибсга олган. Баъзилар баланд ўсган ўт-ўланларга яширинган бўлса, бошқалар рейд жойидан узоқлашишга ҳаракат қилишди.
Натижада ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари томонидан ноқонуний меҳнат фаолияти билан шуғулланган ишчиларга нисбатан 9 та баённома тузилиб, яна икки нафар муҳожир Россияда бўлиш (яшаш) муддатини бузгани аниқланган. Қочқинлардан бирида меҳнат шартномаси ҳам йўқ экан.
Самара вилояти Ички ишлар вазирлигининг Бош бошқармаси таъкидлашича, энди полиция иш берувчилар билан шуғулланади.
Меҳнат вазирлиги кўрсатмалари доирасида Самара вилоятида кенг кўламли рейдлар ўтказилмоқда. Эндиликда полиция ходимлари вилоятда бўлиб турган ҳар бир муҳожирни текширади.
Ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари Самаранинг Советский ва Промишленный туманларида ҳам рейд ўтказган эди. Меҳнат муҳожирлари қаттиқ назорат остида қолмоқда.

В Самарской области сотрудники полиции совместно с ОМОН наведались на строящийся объект, чтобы проверить документы у мигрантов. Иностранцы пытались бежать.
В 63 регионе правоохранители продолжают проводить рейды по локациям, где чаще всего обитают нелегалы: рынки, стройки, жилые помещения. В этот раз силовики посетили строящийся склад. Не все работники были готовы к визиту, поэтому бросились врассыпную. Однако сбежать от полиции им все же не удалось. За нарушителями следовал коптер. Благодаря дрону полицейским удалось отыскать скрывающихся и задержать их. Некоторые хотели переждать «облаву» в зарослях травы, другие пытались удалиться подальше от места рейда.
В итоге стражи правопорядка составили 9 протоколов на рабочих за незаконное осуществление трудовой деятельности и еще двое иностранцев нарушили срок пребывания (проживания) на территории России. А у одного из беглецов не было и трудового договора.
Как рассказали в ГУ МВД по Самарской области, теперь полицейские будут разбираться с работодателями.
Масштабные рейды в Самарской области проводятся в рамках поручения Министерства труда. Теперь сотрудники полиции проверят каждого мигранта, пребывающего в губернии.
Ранее мы рассказывали, как правоохранители нагрянули в Советский и Промышленный район Самары. Трудовые мигранты находятся под пристальным вниманием.