Samara viloyati gubernatori Vyacheslav Fedorishchevning 2025-yil noyabr oyida tayyorlangan, patentga ega migrantlarga sanoat, savdo, xizmat ko’rsatish, yo’lovchi tashish, ovqatlanish xizmati, ta’lim va pochta aloqasi sohasida ishlash taqiqi cho‘zildi. Cheklovlar oziq-ovqat ishlab chiqarish, dvigatel ishlab chiqarish, turbina ishlab chiqarish, dron ishlab chiqarish va aerokosmik muhandislik kabi yirik sanoat tarmoqlariga ham tegishli.
Ilgari mintaqada xorijiy fuqarolarni farrosh, “dvornik” va idora ishchilari sifatida yollashga imkon beruvchi qoidalar yumshatilgan edi. 2026-yildan boshlab bu istisnolar ham bekor qilinadi va bu ishlar ham migrantlar uchun taqiqlandi.
Rasmiylar qoidalarning kuchayishini Rossiya Ichki ishlar vazirligining tavsiyalari bilan bog’laydi. Asosiy maqsad – patent bilan ishlovchilar sonini kamaytirish, Rossiya fuqarolarini ishga qabul qilishga ustuvor ahamiyat berish va xavfsizlikni yaxshilashdir. Yangi cheklovlar 2024–2025-yillarda amalga oshirilgan migratsiya siyosatini, shu jumladan ilgari qabul qilingan qoidalarni davom ettiradi.
Farmonga muvofiq, ish beruvchilarga shaxsiy hujjatlarini yangi talablarga muvofiqlashtirish uchun uch oy vaqt beriladi.
Samara viloyati O’zbekiston va Tojikiston kabi Markaziy Osiyo mamlakatlaridan kelgan mehnat migrantlari uchun mashhur joy hisoblanadi. Yangi choralar minglab xorijiy ishchilarga ta’sir qilishi va ularning Rossiyaning boshqa mintaqalariga ketishiga olib kelishi mumkin.

С 2026 года в Самарской области вводятся более жёсткие ограничения на трудоустройство иностранных граждан, работающих по патенту. Новые правила отменяют все ранее действовавшие исключения для отдельных профессий.
По указу губернатора Самарской области Вячеслава Федорищева, подготовленному в ноябре 2025 года, мигрантам по патенту было запрещено работать в промышленности, торговле, сфере услуг, пассажирских перевозках, общественном питании, образовании и почтовой сфере. Ограничения распространяются и на крупные промышленные направления, включая пищевое производство, выпуск двигателей, турбин, беспилотников и аэрокосмической техники.
Ранее в регионе действовали послабления, которые позволяли нанимать иностранных граждан на работу уборщиками, дворниками и для обслуживания служебных помещений. С 2026 года такие исключения также отменяются, и привлечение мигрантов по патенту будет запрещено даже на эти должности.
Власти объясняют ужесточение правил рекомендациями МВД России. Основные цели — сократить количество работников по патенту, обеспечить приоритет трудоустройства граждан РФ и повысить уровень безопасности. Новые ограничения продолжают миграционную политику, проводимую в 2024–2025 годах, включая ранее принятые постановления.
После официальной публикации указа работодателям будет предоставлено три месяца для приведения кадровых документов в соответствие с новыми требованиями.
Самарская область считается одним из популярных регионов для трудовых мигрантов из стран Центральной Азии, в том числе из Узбекистана и Таджикистана. Ожидается, что новые меры затронут тысячи иностранных работников и приведут к их отъезду в другие регионы России.