Prokuratura va Tergov qo’mitasining sobiq xodimi Sankt-Peterburgda hibsga olindi. U migrantlarga Rossiyada yashash va ishlash ruxsatnomalarini yangilashga noqonuniy yordam berganlikda gumon qilinmoqda.
Tergovchilarning so’zlariga ko’ra, bu shaxs yolg’iz bo‘lmay, sheriklari bilan birga harakat qilgan. 2020-yil boshidan 2025-yil 9-sentabrgacha ular Migratsiya departamentiga soxta hujjatlarni taqdim etishgan. Ushbu hujjatlar yordamida migrantlarning ishlash ruxsatnomalari uzaytirilgan. Kamida sakkiz nafar chet ellik ishtirok etgan. Sxema ishtirokchilari o’z xizmatlari uchun pul olgan.
Sankt-Peterburgning Oktyabr tuman sudi erkakni deyarli ikki oyga hibsga oldi. U bir guruh tomonidan noqonuniy migratsiyani tashkil qilishda ayblanmoqda.
Tergovchilar hibsga olishni sudlanuvchining boyligi va aloqalari bilan izohlagan. U ilgari uzoq vaqt prokuratura va Tergov qo’mitasida ishlagan, bu esa u ishga ta’sir qilishi mumkinligini anglatadi.
Sobiq xodim 17-dekabr kuni hibsga olingan va 18-dekabr kuni rasman ayblov qo’yilgan. U 2026-yil 8-fevralgacha hibsda saqlanadi.

В Санкт-Петербурге арестовали бывшего сотрудника прокуратуры и Следственного комитета. Его подозревают в том, что он незаконно помогал мигрантам продлевать документы для проживания и работы в России.
По данным следствия, мужчина действовал не один, а вместе с другими людьми. С начала 2020 года и до 9 сентября 2025 года они передавали в миграционное управление поддельные документы. На основании этих бумаг мигрантам продлевали трудовые патенты. Речь идёт как минимум о восьми иностранцах. За свои услуги участники схемы получали деньги.
Октябрьский районный суд Петербурга отправил мужчину под арест почти на два месяца. Его обвиняют по статье об организации незаконной миграции группой лиц.
Следствие объяснило необходимость ареста тем, что у обвиняемого есть деньги и много связей. Ранее он долгое время работал в прокуратуре и Следственном комитете, поэтому мог повлиять на ход дела.
Мужчину задержали 17 декабря, а 18 декабря ему официально предъявили обвинение. Под стражей он будет находиться до 8 февраля 2026 года.