Sankt-Peterburgda migrantlarning taksi va yetkazib berish xizmatlarida patent bo‘yicha ishlash imkoniyatini cheklovchi rezolyusiyani qabul qilish noma’lum muddatga qoldirildi.
Hujjat dastlab 1-iyuldan kuchga kirishi rejalashtirilgan edi, biroq shahar hokimiyati uni amalga oshirishdan voz kechgani yo‘q. Qonuniylik, huquq-tartibot va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, loyiha hali ham idoralararo tasdiqlash jarayonidan o‘tmoqda.
Hujjat hozirda turli ijro hokimiyati organlaridan kelib tushgan mulohazalar va takliflarni ko‘rib chiqish bosqichida. 2-iyul kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida aniqlik kiritilishicha, bu masala Mehnat va bandlik masalalari qo‘mitasi tomonidan shug‘ullanmoqda. Taqiqning kuchga kirishi mumkin bo‘lgan aniq sanalar hali aniqlanmagan.
Ayni paytda Moskva viloyatida vizali davlatlar, jumladan, Xitoy va Vetnamdan rus tilini bilmaydigan muhojirlarni ishlashga taklif qilish bo‘yicha tajriba o‘tkazilmoqda.

Принятие постановления, ограничивающего для мигрантов возможность трудоустройства по патенту в такси и службах доставки в Петербурге, отложено на неопределённый срок.
Первоначально документ планировали ввести в действие с 1 июля, однако власти города не отказались от его реализации. По информации Комитета по вопросам законности, правопорядка и безопасности, проект всё ещё проходит процедуру межведомственного согласования.
Сейчас документ находится на этапе рассмотрения замечаний и предложений, поступивших от различных исполнительных органов. Как уточнили в ходе пресс-конференции 2 июля, этим вопросом занимается Комитет по труду и занятости. Конкретные сроки возможного вступления запрета в силу пока не обозначены.
Между тем в Московской области проходит эксперимент по приглашению на работу мигрантов из визовых стран, в том числе из Китая и Вьетнама, которые не знают русского языка.