5 август, шанба куни Санкт-Петербургнинг Октябр туман суди ўн ёшли болани вояга етмаганлар вақтинчалик сақлаш ҳибсхонасига жўнатди. У майда безориликда айбланмоқда, деб хабар берган шаҳар судлари қўшма матбуот хизмати.
Болани бир кун аввал полиция бўлимига олиб кетишган. Ўтган пайшанба куни у Грибоедов канали қирғоғида жамоат тартибини бузган, шаҳарликлар олдида ёмон сўзлар билан сўкинган.
Аввалроқ интернетда Санкт-Петербург марказида мигрант бола асфалтда шишаларни синдираётгани ҳақида видео тарқалган эди. У ўткинчининг сўзларига Россия фуқароларига нисбатан сўкиниш ва ҳақоратлар билан жавоб берган.
Безори ҳали 18 ёшга тўлмагани учун уни маъмурий жавобгарликка тортишнинг иложи йўқ. У билан бирга яшаётган отаси ҳозир бошқа шаҳарда бўлгани учун Қонунда белгиланган муддатда уни яқинларига топширишнинг иложи бўлмаган. Суд болани 30 суткагача вояга етмаганлар ҳибсхонасига жўнатган.
Эслатиб ўтамиз, май ойида Санкт-Петербург халқаро юридик форумида русофобия учун жиноий жавобгарликни жорий этиш таклиф қилинган эди. Ғоя муаллифи Давлат Думаси вице-спикери Ирина Яровая эди.
Жамоат жойида сўкиниш учун ҳибсга олиниш мумкин. Россия Федерацияси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 20.1-моддасига биноан, жамоат жойида одобсиз сўзлар учун шахс икки мингдан ўттиз минг рублгача жаримага тортилиши ёки ўн беш суткагача қамоққа олиниши мумкин. Шуни ҳам таъкидлаш керакки, шахсни ҳақорат қилганлик учун жавобгарлик ва жарималар ҳам назарда тутилиши мумкин.

В Северной столице решили судьбу малолетнего, нарушившего общественный порядок.
В субботу, 5 августа, Октябрьский районный суд Петербурга отправил десятилетнего мальчика в центр временного содержания несовершеннолетних. Ему вменяют мелкое хулиганство, сообщили в объединённой пресс-службе судов города.
Ребёнка доставили в отдел полиции накануне. В минувший четверг он нарушал общественный порядок на набережной канала Грибоедова — нецензурно ругался на глазах у горожан.
Ранее в Сети распространилась запись, на которой мальчик-мигрант бьёт бутылки об асфальт в центре Петербурга. На замечание со стороны прохожего он ответил бранью и оскорблениями в адрес граждан России.
Так как малолетнему хулигану ещё нет 18 лет, привлечь его к административной ответственности нельзя. Передать его законным представителям в установленный законом срок не удалось — отец, с которым он живёт, сейчас находится в другом городе.
Суд отправил ребёнка в центр временного содержания несовершеннолетних на срок до 30 суток.
Напомним, в мае на Петербургском международном юридическом форуме предложили ввести уголовную ответственность за русофобию. Автором идеи стала вице-спикер Госдумы Ирина Яровая.
За нецензурную брань в общественном месте можно быть арестованным. Согласно статье 20.1 Кодекса Российской Федерации об административных правонарушениях, за нецензурную брань в общественном месте лицо может быть оштрафовано на сумму от двух тысяч до тридцати тысяч рублей или арестовано на срок до пятнадцати суток. Также стоит отметить, что за оскорбление человека также могут быть предусмотрены ответственность и штрафные санкции.