Саратов вилоятида Песчаний Умет – Сторожевка газ қувури босими тушиб кетганидан сўнг ёнғин содир бўлди, деб хабар бермоқда МЧСнинг вилоят бошқармаси.
Фавқулодда вазиятлар вазирлиги матбуот хизмати ёнғин сабабини «Газпром Трансгаз Саратов» диспетчерининг маълумотларига кўра, газ қувурида босим пасайгандан сўнг ёнғин содир бўлган», – деб тасдиқлаган.
Красний Октябрь қишлоғи яқинидаги “Газпром Трансгаз Саратов” газ қувурининг биринчи линиясида босимнинг пасайишидан сўнг 2 гектар майдондаги ўт ёниб кетган. Воқеа жойида тўртта ўт ўчириш бригадаси ишламоқда ва очиқ олов ўчирилган. Дастлабки маълумотларга кўра, қурбонлар йўқ.
SHOT телеграм каналининг хабар беришича, ёнғин бошланишидан олдин маҳаллий аҳоли портлаш овозини эшитган. Тутун бир неча километр узоқликда кўринган.
Вилоят ҳокимлигининг аҳоли ҳаёти хавфсизлигини таъминлаш бошқармаси бошлиғи Юрий Юрин телеграмда газ қувурининг очиқ ёниши бартараф этилгани ва қурбонлар йўқлигини маълум қилган. «Газ таъминоти аҳоли истеъмоли учун мўлжалланмаган», – дея қўшимча қилган Юрин.
Кейинроқ «Газпром Трансгаз Саратов» матбуот хизмати газ қувури участкасида «портлаш ва ёнғин содир бўлгани» ва қайта тиклаш ишлари олиб борилаётганини айтган.

В Саратовской области произошел пожар после разгерметизации газопровода Песчаный Умет — Сторожевка, сообщает региональное управление МЧС.
«По сообщению диспетчера «Газпром трансгаз Саратов», произошла разгерметизация на газопроводе с последующим горением», — подтвердили в пресс-службе ГУ МЧС.
Разгерметизация произошла на первой нитке газопровода «Газпром Трансгаз Саратов» в районе поселка Красный Октябрь. После этого загорелась трава на площади 2 гектара. На месте работают четыре пожарных расчета, открытое горение ликвидировали. По предварительным данным, пострадавших нет.
Телеграм-канал SHOT сообщает, что перед началом пожара местные жители слышали взрыв. Столб дыма виден за несколько километров.
Начальник управления обеспечения безопасности жизнедеятельности населения правительства региона Юрий Юрин сообщил в Telegram, что открытое горение газопровода устранено, пострадавших нет. «Газоснабжение не предназначено для потребления населения», — добавил Юрин.
В пресс-службе «Газпром трансгаз Саратов» позднее заявили РБК, что на участке газопровода «произошел взрыв с возгоранием», ведутся восстановительные работы.